Si të ndaloni Windows 10 të mos ju spiunojë?

Dritaret 10

Dritaret 10 ka menduar kthimi i disa prej cilësive më të rëndësishme të këtij sistemi operativ. Menuja startuese ose performanca e shkëlqyeshme janë disa prej tyre, përveç asaj që është kombinimi i mençur midis më të mirëve të Windows 7 dhe Windows 8 në të njëjtin botim.

Por kjo mbërritje ka pasur gjithashtu trazimin e saj të madh në lidhje me atë periudhë të lirë në të cilën një përdorues me një kopje origjinale të Windows 7 ose Windows 8 mund të ketë qasje në blerjen e Windows 10. Siç thonë ata, diçka falas nuk jepet kurrë për asgjë, dhe ajo që ofron Windows 10 është në këmbim të njohjes së zakoneve dhe përdorimeve të përdoruesit kur ka të bëjë me PC-në tuaj kur keni të instaluar Windows 10 si sistemin operativ. Kjo nënkupton privatësinë e përdoruesit.

As Microsoft nuk po fshihet, por në EULA e bën shumë të qartë që në një moment mund të dijë gjithçka që bëni me kompjuterin tuaj nën Windows 10, kështu që përdoruesi tashmë është paralajmëruar paraprakisht.

Dhe për ata që janë shumë, me siguri një mjet si DoNotSpy10 është thelbësor për t'u përdorur për të hequr të gjitha ato karakteristika që ndjekin aktivitetin e përdoruesit, duke përfshirë kërkimet në internet.

DoNotSpy10 na kursen që të kalojmë nëpër redaktorin e regjistrit, komandat në çast dhe akses tjetër për të aktivizuar ose çaktivizuar karakteristikat. Ne mund t'i bëjmë ato manualisht, por jo të gjithë na pëlqen të shkruajmë komanda të komplikuara dhe të futemi në redaktorin e regjistrit për të prekur vlerat.

Më poshtë do të gjeni secilën prej tyre opsionet për të çaktivizuar me përshkrimin ashtu që dihet mirë se anulohet.

DoNotSpy10

 

Çfarë mund të çaktivizoni me DoNotSpy10

 • Shtyj azhurnimet e Windows: shtyni azhurnimet deri në periudhën tjetër të azhurnimit
 • Çaktivizo hyrjen në listën e gjuhëve- Ndalon që Windows të ndajë informacion në lidhje me listën tuaj të gjuhëve
 • Çaktivizo dhe rivendos ID-në e reklamës: ndaloni dhe rivendosni ID-në tuaj të reklamës
 • Çaktivizo dhe rivendos Cortana: çaktivizoni Cortana dhe rivendosni ID tuaj Cortana
 • Çaktivizo hyrjen e aplikacionit në informacionin e llogarisë: parandalon aplikacionet të kenë qasje në informacionin e llogarisë suaj (emri, imazhi, etj.)
 • Çaktivizo hyrjen e aplikacionit në kalendar: parandaloni hyrjen e aplikacioneve në kalendar
 • Çaktivizo qasjen e aplikacionit në kamera: parandaloni që aplikacionet të marrin qasje në kamerën tuaj
 • Çaktivizo hyrjen e aplikacionit në informacionin e vendndodhjes: aplikacionet nuk marrin informacionin e vendndodhjes dhe historikun e vendndodhjes
 • Çaktivizo hyrjen e aplikacionit në mesazhe: parandalon aplikacionet të lexojnë ose dërgojnë mesazhe (tekst ose SMS)
 • Çaktivizo qasjen e aplikacionit në mikrofon: parandaloni që aplikacionet të marrin kontrollin e mikrofonit
 • Çaktivizo hyrjen e aplikacionit në radio: parandalon aplikacionet të përdorin radio si Bluetooth për të marrë dhe dërguar të dhëna
 • Çaktivizo njoftimet e aplikacionit: çaktivizo të gjitha njoftimet e aplikacioneve
 • Çaktivizoni Telemetrinë e Aplikimit- Aplikacioni i motorit telemetrik ndjek përdorimin anonim të përbërësve specifik të sistemit të dritareve nga aplikacionet
 • Çaktivizo Azhurnimin Automatik të Shoferit: Mos lejoni që Windows të azhurnojë automatikisht drejtuesit tuaj
 • Çaktivizo Azhurnimet Automatike të Windows- Çaktivizoni azhurnimet automatike nga Windows Update (vetëm botimet Pro dhe Enterprise)
 • Çaktivizo Biometrinë- Sigurohuni që të mos përdorni biometrikë për t'u identifikuar nëse e aktivizoni këtë mundësi
 • Çaktivizo aktivizimin e Kameras së Mbrojtjes së Ekranit: ky cilësim parandalon që kamera juaj të jetë aktive në ekranin e kyçjes
 • Çaktivizo njohjen time: Ky cilësim parandalon Windows dhe Cortana të dinë si flisni, shkruani dhe shkruani. Në mënyrë tipike mbledh kontakte, ngjarje kalendarike, shkrime me dorë, zë dhe histori të shtypjes
 • Çaktivizo shkëmbimin e të dhënave me shkrim dore: Parandalon ndarjen e të dhënave të personalizimit me shkrim
 • Çaktivizo koleksionistin e inventarit: dërgoni te Microsoft informacion që ka të bëjë me aplikacionet, skedarët, pajisjet dhe drejtuesit
 • Çaktivizo vendndodhjen: çaktivizon karakteristikat që kanë të bëjnë me vendndodhjen
 • Çaktivizo OneDrive: çaktivizo OneDrive
 • Çaktivizo butonin e zbulimit të fjalëkalimit: çaktivizoni butonin që zbulon fjalëkalimin
 • Çaktivizoni dërgimin e informacionit të shkrimit: parandalon Windows të dërgojë informacione në lidhje me mënyrën se si shkruani te Microsoft
 • Çaktivizo sensorët: çaktivizoni tiparet e sensorit
 • Çaktivizo filtrin SmartScreen për URL: parandalon filtrin SmartScreen të kontrollojë URL-të
 • Çaktivizo Regjistruesin e Hapave- Mban një regjistër të hapave të ndërmarrë nga përdoruesi, duke përfshirë informacione të ndjeshme të tilla si hyrja e tastierës. Lloji i të dhënave i përdorur për raportimin e gabimeve
 • Çaktivizo Sinkronizimin me Pajisjet: Parandalon që aplikacionet të ndajnë dhe sinkronizojnë informacionin me pajisjet pa tel që nuk janë çiftuar me PC tuaj.
 • Çaktivizo telemetrinë- isshtë përgjegjës për mbledhjen e përdorimit të të dhënave dhe diagnostikimin për t'i dërguar ato te Microsoft
 • Çaktivizo Kërkimin në Ueb: parandalon Kërkimin e Windows nga kërkimi në internet
 • Çaktivizo WiFi Sense: çaktivizo sensin e Wi-Fi
 • Çaktivizoni Windows Defender- Nëse përdorni një zgjidhje tjetër anti-spyware, çaktivizoni Windows Defender për të kursyer burime
 • Çaktivizo kërkesat e Windows Feedback: parandaloni që Windows të kërkojë përshtypjet tuaja
 • Çaktivizoni Hyrjen në Internet të Windows Media DRM- Parandalon hyrjen e Windows Media DRM në internet
 • Çaktivizoni Windows Update për Produktet e tjera- Ndalon që Windows Update të ofrojë azhurnime për produktet e tjera të Microsoft
 • Çaktivizoni Ndarjen e Përditësimit të Windows: Ndalon që Windows të ndajë Windows Update tuaj në Internet.

Të gjitha këto çaktivizime mund të shënohen nga mjeti falas, kështu që ju mund të zgjidhni të gjitha ose ato që ju përshtaten më shumë. Parazgjedhur shfaqet një shumë e mirë e tyre aktivizuar me atë që mund të siguroni që Windows 10 nuk kërcënon aq shumë privatësinë tuaj.

Shkarkoni DoNotSpy10


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mjegulloj dijo

  E gjithë kjo mund të çaktivizohet në opsionet e Windows 10 "Privatësia".

  Një program nuk është i nevojshëm dhe mesa duket ka disa që thonë se do të bllokojnë modalitetin spiun të Windows 10, madje disa thonë se do të modifikojnë azhurnimet e Windows (?) Në mënyrë që të funksionojnë më mirë, pa harruar që disa nga këto programe modifikoni Windows Defender sipas autorit të tyre në mënyrë që ai të mos e njohë atë si një Trojan (?).

  Më mirë vendosni një tutorial ku këto mundësi janë në vend të diçka me një funksion të tillë të dyshimtë.

 2.   Mjegulloj dijo

  Pra, a do ta çaktivizojë Telemetria nga të gjitha programet? Mirupafshim raporte antivirus, shfletues, lojëra dhe gjëra të tjera që zbulojnë sistemin që unë përdor dhe konfigurimin e tij. App i shkëlqyeshëm Faleminderit. (Pastaj ata ankohen se Windows jep një gabim dhe ata nuk e riparojnë atë në kohë, nëse nuk janë në gjendje të ndajnë informacionin për të zgjidhur problemet, mos prisni zgjidhje për gabimet e sistemit dhe ndihmën e menjëhershme teknike) Faleminderit.

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Ka me qindra faqe në internet që bërtasin në qiell për cënimin e privatësisë që Windows 10 po prodhon te përdoruesit. Diçka që ne nuk ishim mësuar dhe më shumë për ato që vetë Microsoft ka lënë të thënë mirë.

   Normal që përdoruesit largohen duke dashur të mbyllin dyert dhe kështu të mbrojnë më shumë privatësi në mënyrë që më vonë Microsoft të mos i shesë ato informacione palëve të treta, për të cilat bëhet fjalë.

   Dhe ju lutem, para se të thoni që Windows jep një gabim, duhet të lexoni secilin opsion që çaktivizon, pasi që shumica e tij ka të bëjë me privatësinë.

   Kjo është ajo që ka të bëjë me privatësinë, jo nëse Microsoft mbledh informacion për të zgjidhur probleme ose për të dhënë zgjidhje për gabimet, për këtë ishte gabimi i dërgimit, jo se keni një keylogger që mbledh gjithçka që shkruani nga tastiera, ju duhet të kaloni përmes 16 faqe për të ndryshuar mundësitë e privatësisë ose në fund duhet të instaloni një mjet për të mbyllur dyert për të gjitha llojet e dërgimit të të dhënave.

 3.   Alexis dijo

  Kur klikoj mbi "shkarko doNotSpy10" OpenDNS e bllokon atë dhe thotë: "Kjo domen është bllokuar për shkak të një kërcënimi phishing. ", Kjo është" Ky domen është bllokuar për shkak të një kërcënimi phishing. "Dhe e identifikon atë si" pxc-coding.com ". Dua të them, është më mirë ta lësh të shkojë

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Nuk është një Trojan i Alexis. Ky mjet vjen nga Redmond Pie, një blog me reputacion, dhe ekziston akoma artikulli!

 4.   Imazhi i mbajtësit të vëmendjes nga Ricardo Gordillo Carbajal dijo

  Do të ishte mirë nëse do të bënte të njëjtën gjë në shërbimet dhe produktet e Google, ose tashmë të humbur me Apple. Realizoni njeriun, sapo të hyni në internet ju e humbni plotësisht privatësinë tuaj. Çdo pajisje elektronike që ka shërbim në Internet do të dërgojë të dhëna personale, madje edhe në modalitetin e fshehtë.

  1.    Manuel Ramirez dijo

   Problemi me Windows është se ata kanë ndryshuar nga ajo që ishte personale në atë që është tani. Telefonat Android kanë qenë gjithmonë të tillë, por një kompjuter Windows ka kaluar nga të qenit personal në tani duke pasur disa shërbime që kujdesen për të gjithë informacionin që ata duan. . Ja gjëja.

   E vetmja gjë që ata do të arrijnë është që për gjërat profesionale njerëzit të përdorin Windows 10 dhe për gjëra private ose personale (të gjithë kanë të drejtën e privatësisë së tyre), Linux është përgjigjja për të.

 5.   Mjegulloj dijo

  Ai më flet për çaktivizimin e Telemetrisë dhe një nga funksionet e tij është të paraqesë raportin e gabimit të Windows dhe ai më thotë se nuk e di për çfarë po flas? Nuk do të jetë e kundërta? Dhe nëse i referohet Vendndodhjes që çaktivizohet në privatësi.

  Gjërat që grumbullojnë informacion në Windows 10 janë:

  Cortana (do të ishte marrëzi të çaktivizohet cortana nëse funksioni i saj është të japë përmbajtje dhe të trajtojë përmbajtje sipas përdoruesit të saj dhe kjo nga ana tjetër të përdoret për të përmirësuar funksionet e saj)

  Edge (ruan një memorie të dhënash nëse e përdorni apo jo dhe ndan informacione me cortana) (kjo memorje e fshehtë mund të pastrohet me Ccleaner)

  Aplikacione për Windows (funksioni i saj kryesor është të na ofrojë diçka ose si doni që unë t'ju ofroj diçka nëse nuk doni t'u tregoni se ju pëlqen? Mendoj se kjo vlen e njëjta gjë për Cortana)

  Një tjetër është kontrolli i drejtshkrimit (emri i tij i thotë të gjitha, përsëri mund të çaktivizohet në Privatësi)
  Dhe pjesa tjetër është raporti i defekteve në Windows (ju e dini se çfarë mendoj për këtë)

  Ndërsa lexova në një grup në Facebook disa kohë më parë "a besoni vërtet se Microsoft do të rrezikonte të merrte procese gjyqësore për vjedhje të informacionit privat nga njerëz të klasit të lartë ose nga një kompani duke keqpërdorur informacionin e tyre? Një tjetër gjë është se dikush A bën një forcë qeveritare Microsoft të zbulojë atë informacion për shkak të disa keqbërjeve të atij personi dhe si beson ndonjë kompani transparente që kujdeset për punën e saj se do të rrezikonte të paditej për fshehje? Unë mendoj se të dhënat e dikujt nuk mund të jenë më të sigurta nëse nuk do të ishin sepse dikush beson se gjithçka është persekutim i vetvetes dhe se ata vetëm duan të dinë se çfarë bëjmë ne "

  Dhe që përveç diskutimit të vogël, unë me të vërtetë mendoj se faqja juaj është mjaft interesante dhe e dobishme.
  (Mos lejo që një i çmendur si unë të të dhemb koka, këto janë vetëm komente)

bool (e vërtetë)