Si të ndani internetin nga telefoni në PC ose Mac

Ndarje Wi-Fi

Një nga opsionet që kemi sot në dispozicion për të lidhur një PC, Mac, tablet ose ndonjë kompjuter në internet në një mënyrë të thjeshtë është drejtpërdrejt ndarjen e internetit nga pajisja jonë mobile. Kjo ishte më e komplikuar disa vjet më parë dhe madje disa operatorë telefonikë akuzuan për të, por sot është shumë e thjeshtë dhe ka pak operatorë që vënë pengesa për ta bërë atë. Sot do të shohim disa opsione për të ndarë internetin nga smartphone-i ynë në çdo pajisje.

E para nga të gjitha është që të keni një version të saktë për të qenë në gjendje të ndani internetin pa kufizime dhe kjo është, për shembull, në rastin e pajisjeve Android, është e nevojshme të keni Android 9 ose më vonë për të qenë në gjendje të përdorni këtë shërbim. Në rastin e iOS, kufizimi vendoset vetëm nga operatori telefonik kështu që është më mirë të kontrolloni drejtpërdrejt nëse nuk jeni të sigurt që mundeni. Kjo tha, ne do të shohim hapat për të ndarë një lidhje që quhet gjithashtu në Android "lidhje e përbashkët", "përdorimi i një pike aksesi" dhe në iOS "pikë personale e hyrjes".

Android ndan Wi-Fi

Ndani një lidhje celulare duke përdorur Wi-Fi në Android

Shumica e telefonave Android mund të ndajnë të dhëna celulare përmes Wi-Fi, Bluetooth ose USB dhe për këtë duhet të kemi vetëm versionin e azhurnuar të Android përveç që të mos kufizohemi nga operatori ynë. Ne fillojmë me mundësinë e ndarjes së lidhjes nga një pikë aksesi Wi-Fi.

Për ta bërë këtë duhet të hapim aplikacionin e cilësimeve në smartphone dhe të klikojmë në:

 • Rrjeti dhe interneti> Hotspot Wi-Fi / Ndarja e lidhjes> Pika e hyrjes Wi-Fi
 • Klikoni në opsionin e pikës së hyrjes Wi-Fi dhe atje mund të modifikojmë cilësime të tilla si emri ose fjalëkalimi. Nëse është e nevojshme, prekni së pari Vendosni pikën e nxehtë Wi-Fi.
 • Në këtë pikë mund të shtojmë një fjalëkalim në opsionin "Siguria" nëse nuk doni një fjalëkalim mund të klikoni në "Asnjë"

Tani mund të hapni pajisjen tjetër në të cilën do të furnizojmë internetin përmes smartphone-it dhe thjesht duhet të gjejmë pikën e hyrjes së smartphone-it tonë. Nëse kemi një fjalëkalim e shtojmë dhe nëse jo thjesht klikojmë në Connect. Mund të ndani të dhënat celulare të telefonit tuaj me deri në 10 pajisje përmes një pike aksesi Wi-Fi.

Ndaj Wi-Fi

Ndani lidhjen përmes kabllit USB

Logjikisht ne gjithashtu mund të ndajmë internetin me pajisjen tonë Android me një kabëll USB, kështu që ky opsion mund të jetë gjithashtu interesant për të mos humbur asnjë shpejtësi, por ajo ka pjesën e saj negative dhe kjo është Macet nuk mund të ndajnë lidhjen me Android përmes një kabllo USB. Pasi të sqarohet kjo, ne shkojmë me hapat për të ndarë internetin nga pajisja jonë.

 • Gjëja e parë është lidhja e telefonit inteligjent me kabllon USB. Njoftimi 'Lidhur si' do të shfaqet në krye të ekranit
 • Ne hapim aplikacionin Cilësimet e telefonit tuaj dhe klikojmë mbi Rrjeti dhe Interneti > Lidhja e zonës Wi-Fi / Ndani
 • Aktivizo opsionin Ndani lidhjen përmes USB

Dhe tashmë mund të shijojmë lidhjen me rrjetin përmes kabllit. Mos harroni se Mac-të nuk janë në përputhje me këtë opsion, kështu që në këto raste është më mirë të përqendroheni direkt në lidhjen Wi-Fi, gjë që unë personalisht ende mendoj se është më e mira në shumicën e rasteve pasi që ato janë lidhje specifike dhe na duhen vendosni shpejt lidhjen dhe në një mënyrë të thjeshtë.

Kabllo USB Aukey

Ndani lidhjen përmes Bluetooth

Në këtë rast duhet të lidhim smartphone-in me pajisjen tjetër duke konfiguruar marrësin për të. Ky opsion nuk është i disponueshëm në të gjitha pajisjet, kështu që ne gjithmonë rekomandojmë të përdorni versionin Wi-Fi për të lidhur pajisjet, por nëse pajisja juaj lejon lidhje me Bluetooth, mund të ndiqni hapat më poshtë.

 • Pasi pajisja marrëse të konfigurohet për të vendosur një lidhje Bluetooth, ne vazhdojmë me hapat
 • Ne hapim aplikacionin Cilësimet e telefonit dhe ne vazhdojmë
 • Ne prekim opsionin Rrjetet dhe interneti> Wi-Fi Zona / Lidhja e ndarjes
 • Tani klikoni në Ndani lidhjen përmes Bluetooth

Dhe gati, në këtë mënyrë lidhja do të ndahet përmes Bluetooth.

iPhone ndan Wi-Fi

Ndani lidhjen tuaj celular duke përdorur iPhone

Në pajisjet iOS Ky opsion është gjithashtu shumë i thjeshtë për tu realizuar dhe padyshim që ne kemi gjithashtu të disponueshëm mundësinë e ndarjes në internet. Ne gjithashtu mund të zgjedhim midis opsionit të Wi-Fi, Bluetooth dhe USB, kështu që të shkojmë me secilën prej opsioneve. Sqaroni se nga a iPad me celular është gjithashtu e mundur të ndash internetin.

Ne fillojmë me opsionin Wi-Fi për të ndarë lidhjen dhe kjo bëhet në një mënyrë të thjeshtë. Ne kemi hyrë brenda Cilësimet> Pika personale e hyrjes> Lejoni të tjerët të lidhen dhe ne e aktivizojmë atë. Këtu mund të shtojmë një fjalëkalim Wi-Fi ose jo, pikërisht më poshtë, pasi të keni bërë, hapni pajisjen për t'u lidhur dhe klikoni në rrjetin e iPhone ose iPad tuaj. Shtoni fjalëkalim nëse është rasti dhe lundroni.

MacOS ndaj Wi-Fi

Lidhni Windows PC me Ndarjen e Internetit në USB

Kur pajisjet tona nuk kanë mundësinë e lidhjes përmes Wi-Fi mund të përdorim kabllon USB të iPhone ose iPad. Për këtë duhet të kemi iTunes dhe të sigurohemi që PC-ja të njeh iPhone ose iPad-in tonë.

 • Instaloni versionin më të fundit të iTunes në kompjuterin tuaj
 • Me një kabëll USB, lidhni kompjuterin me iPhone ose iPad që ofron Ndarjen e Internetit. Nëse ju kërkohet, besojini pajisjes.
 • Sigurohuni që të gjeni dhe shikoni iPhone ose iPad në iTunes. Nëse kompjuteri Windows nuk e njeh pajisjen, provoni një kabllo tjetër USB
 • Ndiqni hapat e siguruar nga Microsoft për të kontrolluar lidhjen e Internetit në Windows 10 ose Windows 7

Ndarja e internetit mbështet lidhjet Bluetooth me Mac, PC dhe pajisje të tjera të palëve të treta, por siç thashë në versionin e ndarjes së internetit nga pajisja jonë Android, është më mirë të përdorni Wi-Fi, pasi që është shumë më lehtë procesi.

Karikimi i baterisë

Kujdes nga konsumi i baterisë

Konsumi i baterisë me këtë opsion të ndarjes në internet është me të vërtetë diçka që duhet të merret parasysh si në pajisjet Android ashtu edhe në iOS. Kështu që ne mund ta fusim pajisjen në energji gjatë gjithë kohës së lidhjes së përbashkët për të shmangur harxhimin e tepërt të baterisë dhe na duhet çaktivizoni ndarjen e lidhjes sapo të mbarojmë për të shmangur më shumë konsum se normalisht. Nëse smartphone-i ynë mund të çaktivizojë automatikisht pikën e hyrjes kur nuk ka pajisje të lidhura, aktivizoni këtë mundësi për të shmangur konsumimin e panevojshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.