Si të ndryshoni pinin në iPhone

Sirtari SIM i iPhone

Kjo, e cila mund të duket shumë e thjeshtë për shumicën e përdoruesve, është e komplikuar nga ndryshimet që Apple zbaton në menutë e saj nga versionet e ndryshme të iOS që kemi në dispozicion. Për këtë arsye, është e rëndësishme të dini se secili prej versioneve mund të ndryshojë opsionin e vendndodhjes pa e kuptuar, kështu që sot do të shohim se si mundemi ndryshoni kodin PIN të kartës SIM në versionet më të fundit të sistemit operativ të Apple.

Para së gjithash, duhet thënë se me kalimin e kohës cilësimet që gjejmë në iPhone janë rritur dhe kjo është arsyeja pse në Apple disa opsione ndryshojnë kohë pas kohe. Fakti është se më parë ky opsion konfigurimi ishte më "i thjeshtë" për t'u gjetur, tani mund të kushtojë pak më shumë për të gjetur pavarësisht nga fakti se jo diçka që ne përdorim çdo ditë.

Ndoshta ky është pikërisht problemi, dhe është se duke mos pasur nevojë të ndryshosh vazhdimisht PIN-in, është një opsion që fshihet midis menusë dhe në fund të fundit është në një vend ku nuk e presim. Në versionin e ri të iOS 12 ose më të lartë, opsioni është disi më i fshehur se zakonisht, kështu që sot nga Actualidad Gadget ne do të shohim me këtë udhëzues si mund të çaktivizoni ose ndryshoni PIN-in e kartës suaj SIM në iPhone ose iPad me versionet e ndryshme të iOS.

PIN-i SIM

Shtë e rëndësishme të keni një kod PIN në iPhone ose iPad

Kodi PIN është ai që i lejon përdoruesit të bllokojnë duke përdorur një kod identifikimi për të bërë thirrje telefonike ose duke përdorur të dhëna celulare. Ky kod është me të vërtetë i rëndësishëm në rast të humbjes ose vjedhjes së iPhone-it tonë, pasi na lejon mbrojmë kartën tonë SIM dhe në këtë mënyrë parandalojmë që të tjerët ta përdorin atë për të bërë thirrje telefonike ose për të përdorur të dhëna celulare. Pasi të futet kodi PIN fillestar, kur rifilloni pajisjen ose hiqni kartën SIM, ajo automatikisht do të kyçet dhe do të shihni "SIM të kyçur" në shiritin e statusit.

Në atë kohë, nëse nuk e dini PIN-in, nuk do të jeni në gjendje të përdorni SIM derisa ta zhbllokoni atë duke përdorur kodin PUK (për të cilin do të flasim në fund të udhëzuesit), prandaj duhet të theksohet se kjo është një kod shumë i rëndësishëm për ne dhe duhet ta kujtojmë atë. Mos u mundo të marrësh me mend një PIN SIM sepse nëse bëjmë një gabim, karta SIM do të bllokohet derisa të kemi PUK dhe mund ta zhbllokojmë atë.

Ndryshoni kodin PIN të iPhone

Ndryshoni PIN-in e SIM në iOS 12 ose më të lartë

Ne fillojmë me versionin më të fundit të sistemit operativ të Apple dhe për këtë arsye me iOS 12 ose më të lartë. Në këtë version, siç e përmendëm në fillim, Apple ndryshoi vendndodhjen e këtij opsioni dhe ne mund të përfshihemi duke menduar se është në cilësimet e Telefonit, siç ishte në iOS-in e mëparshëm.

Isshtë e vërtetë që vendndodhja nuk është aq e çuditshme dhe madje ka kuptim që është këtu, por natyrisht, e para nga opsionet në të cilat do të kërkojmë menunë për të ndryshuar PIN do të jetë një tjetër. Vendndodhja e re është në Të dhëna celulare. Pra, për të ndryshuar PIN-in e SIM-it duhet të kryejmë këto hapa:

 1. Ne i qasemi Cilësimeve
 2. Le të shkojmë te të dhënat Mobile
 3. Në fund do të shohim PIN-in e SIM-it

Tani sapo të jemi brenda, ekzistojnë dy mundësi. Nëse e kemi PIN-in aktiv, kontrolli shfaqet me të gjelbër në krye, nëse nuk e kemi aktiv, shfaqet me gri. Vetëm më poshtë kemi opsionin Change PIN, e cila është në të vërtetë ajo që ne duam të bëjmë. Për të ndryshuar PIN-in e SIM-it duhet të njohim kodin aktual dhe sapo të klikojmë në «Change PIN», shfaqet opsioni për të futur PIN-in aktual.

Karta SIM

Ndryshoni PIN-in e SIM në versionet iOS më herët se iOS 12

Importantshtë e rëndësishme të theksohet se vendi i saktë për të vendosur këtë opsion konfigurimi nuk është i keq në të dhënat Mobile, por më parë në iPhone dhe iPad mund të ndryshoni PIN-in e kartave SIM nga cilësimet brenda opsionit Phone. Në këtë rast, duket si një vend mjaft i mirë për të ndryshuar PIN, por kjo nuk varet nga ne dhe Apple tani e shton atë në një faqe tjetër nga iOS 12 në mënyrë që të gjejë opsionin në të njëjtin vend si në iPad që nuk kanë cilësimet e Telefonit. Kështu që për të ndryshuar kodin PIN në iOS para iOS 12 do të duhet të kaloni përmes:

 1. Cilësimet> Telefoni> PIN-i i SIM. Nëse keni një iPad, shkoni te Settings> Data mobile> SIM PIN SIM (i cili është vendi aktual për të gjithë)
 2. Ne aktivizojmë ose çaktivizojmë PIN-in e SIM
 3. Do të duhet të fusim PIN-in e SIM-it

Nëse kurrë nuk e kemi përdorur një pasi që në kohën e aktivizimit të iPhone-it tonë nuk kemi pasur PIN-in SIM aktiv, do të duhet të fusim PIN-in e parazgjedhur të operatorit tonë, i cili zakonisht është në vetë kartën ose në një copë letër që ata na japin nga operatori. Atëherë do të kemi mundësinë për të ndryshuar këtë PIN. Në rast se nuk e dimë PIN-in fillestar të SIM Do të jetë e nevojshme të konsultoheni direkt me operatorin për të gjetur zgjidhjen. Përsëri duhet të themi se përpjekja për të marrë me mend PIN-in nuk është një ide e mirë dhe në këtë rast pa pasur PUK, edhe më pak.

Karta SIM

PUK në rast të humbjes së PIN

Ky është një kod që u shtohet të gjitha SIM-ve dhe që përdoret për të zhbllokuar PIN-in tonë të SIM në rast se bëjmë një gabim më shumë se tre herë në vendosjen e kodit ose nuk e mbajmë mend atë. Ky kod zakonisht është i bashkangjitur në kartat vetë dhe megjithëse është e vërtetë është pothuajse kurrë e nevojshme, është e rëndësishme ta mbani atë mirë në rast se na duhet një ditë.

Operatorët aktualë gjithashtu mund të na japin këtë kod në rast se nuk kemi kartën ose letrën me vete, prandaj mos u shqetësoni nëse nuk mund ta gjeni. Për këtë ne duhet të telefonojmë operatorin me të cilin jemi dhe të kërkojmë që ata të na japin me kodin PUK. Jini shumë të kujdesshëm sepse kjo PUK gjithashtu mund të shfaqet si «PUK i rraskapitur», dhe në këto raste e vetmja gjë që mund të bëjmë është të kërkojmë një kartë të re SIM, e cila është një dhimbje koke më shumë.

Siç thamë në fillim, nuk është një opsion që ne e bëjmë çdo ditë këtë për të ndryshuar PIN-in në iPhone tonë, por është e rëndësishme të jemi të qartë se ku ndodhet opsioni për ta ndryshuar ose ndryshuar atë dhe të jemi të qartë se çfarë ndodh kur ne bëjmë një gabim kur përdorim Shtypni atë disa herë gabimisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.