Si të nxjerrim kornizat nga një animacion Gif?

nxjerr kornizat e animacioneve Gif

Të gjithë e dimë që një animacion Gif përbëhet nga një numër i caktuar kornizash (korniza), i cili luhet automatikisht në shfletuesin Internet Explorer kryesisht nëse e zgjedhim dhe e tërheqim në ndërfaqen e tij.

Tani, Po sikur të na duhet një kornizë e këtij animacioni Gif? Me siguri që kjo u ka ndodhur shumë njerëzve, domethënë, ndërsa po luanin këtë animacion, ata vunë re se një nga fotot e saj mund të ishte interes për ta për ndonjë punë ose projekt. Përmes përdorimit të disa mjeteve dhe mashtrimeve të vogla për të ndjekur, ne do të kemi mundësinë e shkarkimit të një ose më shumë prej këtyre tabelave në varësi të interesit tonë.

Pse të mos jetë një screenshot në sërish?

Dikush mund të përpiqet të përdorë butonin "Print Screen" për të bërë një kapje të menjëhershme kur animacioni po luan në atë moment; problemi është se në distancë do të jemi në gjendje të kapim pikturën që është vërtet interesante për ne në atë moment. Një tjetër alternativë që dikush mund të skemojë në këtë moment do të mbështetej nga një aplikacion për redaktim video, pasi që animacioni praktikisht do të përfaqësonte këtë karakteristikë. E vërteta është se kjo animacion Gif kur importohet në ndonjë editor video do të shfaqet si një imazh i thjeshtë, atëherë kjo është tipari kryesor që ka, duke treguar vetëm katër të parat e gjithë sekuencës.

IrfanView

Një mjet interesant falas që mban emrin e «IrfanView»Mund të na ndihmojë të kapim një ose më shumë korniza të animacionit. E tëra çfarë duhet të bëjmë është ta ekzekutojmë, ta importojmë në skedar dhe më pas të shkojmë te opsionet, ku ekziston një funksion që do të na ndihmojë «nxjerr të gjitha kornizat".

IrfanView

Pas kësaj, do të duhet të shkojmë te dosja ku janë nxjerrë këto korniza dhe të zgjedhim atë për të cilin ne jemi të interesuar; zhvilluesi i këtij mjeti përmend atë nëse doni vetëm një nga këto korniza, Ju mund të importoni në animacionin Gif dhe të bëni pauzë duke shtypur tastin «G» kur të kemi gjetur kornizën që na intereson. Më pas, do të duhet të shtypim vetëm shkronjën "C" që ajo kornizë të nxirret.

ImageMagick

Përkundër faktit se ky mjet ka funksionalitete më të përparuara, brenda paketës së tij të instalimit ekziston një mundësi interesante që nuk do të ndihmojë nxjerr të gjitha kornizat që janë pjesë e një animacioni Gif.

konverto-bashkoj animacion.gif animacion_% d.gif

Ju duhet të përdorni një rresht komande që hap terminalin në Windows, duke pasur nevojë të shkruani diçka shumë të ngjashme me atë që kemi vendosur në krye; siç do ta kuptoni, komanda «Convert» është ai që do t'ju ndihmojë të nxjerrni këto korniza, që është një shtesë e vogël në këtë aplikacion.

ffmpeg

Ky emër alternativ «ffmpeg»Ka funksione shumë të ngjashme me ato që përmendëm më lart; Kjo do të thotë që do të duhet të ekzekutojmë një rresht komande, diçka shumë e ngjashme me shembullin që do të vendosim më poshtë.

ffmpeg -i animacion.gif animacion% 05d.png

Si alternativa që përmendëm më lart ashtu edhe ajo aktuale do të ruajë kornizat në të njëjtin vend ku ndodhet animacioni Gif; mjeti i mësipërm do t'ju ndihmojë të nxjerrni vetëm deri në 100 korniza, Kjo ndërsa ajo aktuale nuk ka kufij sipas zhvilluesit të saj.

GifSplitter

Çdo metodë që përfshin një linjë komande mund të jetë e vështirë për disa njerëz, sepse nëse një karakter ose shenjë shkruhet gabim, metoda thjesht nuk do të funksionojë. Nëse doni një alternativë me një ndërfaqe grafike që është më e lehtë për tu kuptuar, ne ju rekomandojmë «GifSplitter«, E cila është gjithashtu falas dhe punon për Windows.

GifSplitter

Me këtë do të keni mundësinë e nxjerr të gjitha kornizat që i përkasin një animacioni Gif, Ju gjithashtu mund të zgjidhni vendin ku dëshironi të ruhen këto elemente. Imazhi që kemi vendosur në pjesën e sipërme do t'ju tregojë sa e lehtë është të punohet me këtë mjet, sepse ndryshe nga alternativat e mëparshme, këtu përdoruesi mund të përcaktojë një direktori krejtësisht të ndryshme për kornizat që nxirren nga një animacion Gif.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   eerdf4543545 dijo

    Faleminderit, funksioni ImageMagik më ndihmoi të grumbullohem!

bool (e vërtetë)