Si të përdorni AirDrop në pajisjet iOS dhe macOS

AirDrop në iPhone

Gjëja e parë dhe para se të filloni me tutorialin si të përdorim AirDrop nga pajisjet tona iOS dhe macOS, është që të jemi të qartë se çfarë është AirDrop dhe për çfarë shërben. Në këtë rast shpjegimi është shumë i thjeshtë dhe që të gjithë ta kuptojnë është si transferimi i skedarëve ose të dhënave nga një pajisje në tjetrën sikur ta bënim përmes Bluetooth por shumë më shpejt.

Shtë e rëndësishme të jemi të qartë se çfarë mund të dërgojmë duke përdorur këtë teknologji të Apple të quajtur AirDrop, kështu që duhet të sqarojmë se ato mund të dërgohen dokumente, foto, video, faqe në internet, vendndodhjet e hartave, etj., pa tel në një iPhone, iPad, iPod touch ose Mac për sa kohë që ata janë afër njëri-tjetrit.

Duhet të jemi të qartë se kjo teknologji i disponueshëm vetëm për pajisjet Apple dhe ne nuk mund ta përdorim AirDrop për të kaluar fotot, dokumentet, lidhjet ose gjëra të ngjashme me pajisjet e tjera. Kjo mund të jetë shumë e qartë, por duhet të sqarohet për ata që po mbërrijnë tani si përdorues të rinj të iOS dhe macOS.

Gjetësi AirDrop

Si të ndani përmbajtjen me AirDrop në iOS

Për të filluar me produktet më të shitura të Apple ne do të fillojmë me iOS dhe si të ndajmë çdo lloj përmbajtje me AirDrop. Ajo që duhet të bëjmë nëse kemi një iPhone, iPad ose iPod Touch dhe duhet të transferojmë një ose disa skedarë në të njëjtën kohë në një pajisje tjetër iOS është ndiqni këto hapa:

 1. Gjëja e parë është të hapim një foto, dokument, aplikacion ose të ngjashme dhe të gjejmë përmbajtjen që duam të ndajmë me një pajisje tjetër. Për të ndarë disa elemente në të njëjtën kohë, ajo që duhet të bëjmë është të klikojmë në Select dhe më pas të zgjedhim më shumë se një nga dokumentet, fotot ose skedarët që duam të ndajmë. Me iOS 10 dhe versionet e mëvonshme ne gjithashtu mund të ndajmë çdo lloj lidhjeje në aplikacione me AirDrop dhe për ta bërë këtë ne shtypim dhe mbajmë ikonën e aplikacionit në ekranin kryesor.
 2. Shtypni Ndani ose drejtpërdrejt në ikonën me një formë katrore dhe një shigjetë lart Ndani në iOS
 3. Tani klikojmë në përdoruesin AirDrop me të cilin duam të ndajmë përmbajtjen që duhet të ketë pajisjen pranë tonës dhe me aktivizimin përkatës për të marrë përmbajtje nga AirDrop. Për këtë ne mund të ndjekim hapat e mëposhtëm nëse nuk shohim përdoruesin me të cilin duam të ndajmë skedarin përmes AirDrop

iPhone me AirDrop

Po nëse nuk mund ta shohim pajisjen tjetër?

Kjo mund të ndodhë në të gjitha rastet dhe është se pajisja në të cilën ne duam të dërgojmë dokumentin në veçanti nuk kanë mundësi të marrin të dhëna përmes AirDrop të aktivizuara. Për këtë, në rastin e pajisjes me iOS duhet të kryejmë kontrollet e mëposhtme:

 • Gjëja e parë është të shohim se të dy pajisjet kanë aktivizuar Wi-Fi dhe Bluetooth.
 • Me opsionin "Ndaj Internet" kjo metodë e transferimit të dokumenteve nuk funksionon, prandaj duhet ta kemi të çaktivizuar
 • Sigurohuni që personi të cilit doni ta dërgoni është afër, ne nuk mund të dërgojmë përmbajtje tek përdoruesit që janë jashtë intervalit të pritjes Bluetooth ose Wi-Fi
 • Nëse personi tjetër ka konfiguruar cilësimet e pritjes AirDrop vetëm në Kontaktet dhe ne nuk shfaqemi në listën e tyre të kontakteve, asgjë nuk mund të ndodhë. Të paktën duhet të kemi ID-në tonë Apple në kartën tuaj të kontaktit që AirDrop të funksionojë nëse nuk duam që të gjithë përdoruesit të jenë në gjendje të dërgojnë ose marrin të dhënat tona.
 • Për të marrë dhe dërguar të dhëna për të gjithë brenda mbulimit tonë Wi-Fi ose Bluetooth, ne duhet ta vendosim pritjen AirDrop në "Të gjithë". Tani të gjithë përdoruesit mund të dërgojnë dhe marrin dokumente, fotografi, lidhje dhe më shumë duke përdorur këtë metodë.

Ne mund t'i konfigurojmë të gjitha këto sipas dëshirës sonë duke hyrë nga iPhone, iPad ose iPod Touch në: Cilësimet> Të përgjithshme> AirDrop. Nga ky vend ne mund të rregullojmë merrni ose çaktivizoni cilësimet, që ne mund të transferojmë vetëm te tonat kontaktet dhe së fundmi që është e mundur që të gjithë.

 • Merrni me aftësi të kufizuara: Ju nuk do të merrni kërkesa AirDrop
 • Vetëm kontaktet: vetëm kontaktet tuaja mund ta shohin pajisjen
 • Të gjithë - Të gjitha pajisjet në afërsi të iOS që përdorin AirDrop do të mund të shohin pajisjen tuaj

AirDrop në macOS

A arrini pa pranuar asgjë? Si marrim përmbajtje me AirDrop

Epo, për të marrë ose dërguar përmbajtje duhet të ndjekim disa hapa të mëparshëm që janë ato të shënuara më sipër, por edhe për ata prej nesh që marrim përmbajtje duhet të pranojmë ato skedarë nga pajisja jonë. Kështu që nuk është e mjaftueshme për ta dërguar, duhet ta pranojmë. Ky ka një përjashtim të qartë dhe është kur ne vetë duam të transferojmë një foto, dokument ose të ngjashëm nga iPhone në iPad ose Mac. Në këto raste, të kesh të njëjtën ID Apple është ajo që do të thotë që ne nuk kemi nevojë të pranojmë ose refuzojmë transferimin të atij dokumenti.

Kur dikush ndan çdo lloj dokumenti me ne përmes AirDrop, do të bie një alarm dhe do të shfaqet në pajisjen tonë me një pamje paraprake të përmbajtjes. Kjo do të shërbejë për të pranuar ose refuzuar marrjen e saj. Kjo është vërtet e dobishme kur jemi në vende të mbushura me njerëz dhe që nga ajo kohë kemi të aktivizuar opsionin "Të gjithë" ne parandalojmë që ndonjë dokument të na arrijë drejtpërdrejt pa pëlqimin tonë në iPhone, iPad, iPod Touch ose Mac.

Pasi dokumenti të pranohet, ai ruhet në vendin e duhur dhe nuk kemi pse të bëjmë asgjë tjetër. Në rastin e dërgimit të një lidhje, ajo automatikisht shtohet në shfletuesin Safari, një foto në aplikacionin Fotografitë, një aplikacion do të hapë App Store dhe kështu me të gjitha skedarët që marrim.

Konfiguroni AirDrop

Mac është në thelb i njëjtë si në iOS

Nëse kemi një Mac dhe duam të përdorim këtë metodë të transferimit të skedarëve, është me të vërtetë e shpejtë dhe e lehtë për t'u përdorur. Ashtu si me iOS, ne duhet të sigurohemi që Mac-u ynë është i gatshëm të marrë përmbajtje dhe për këtë ne duhet të hyjmë nga Finder> AirDrop. Në fund do të shohim dy opsione që mund t'i klikojmë në blu: Më lejoni të jem i dukshëm për: Të gjithë dhe A nuk e shihni kë kërkoni? Kur klikojmë në opsionin e dytë, shfaqet një kuti dialogu që na thotë të njoftojmë personin tjetër për të aktivizuar AirDrop nga Gjetësi në rast se është një Mac i vjetër ose i ngjashëm. Nëse, nga ana tjetër, kemi mundësinë të "Lejoj veten të jem e dukshme nga: Askush", atëherë ne e ndryshojmë atë dhe kaq.

AirDrop për macOS

Kërkesat për të qenë në gjendje të dërgoni dhe merrni duke përdorur AirDrop

Për të ndarë përmbajtjen midis një Mac dhe një iPhone, iPad ose iPod touch, keni nevojë për ndonjë nga këto pajisje dhe sisteme operative:

 • Mac 2012 ose më vonë (përveç Mac Pro nga mesi i 2012) me OS X Yosemite ose më vonë
 • iPhone, iPad ose iPod touch me iOS 7 ose më vonë

Për të ndarë përmbajtjen midis kompjuterëve Mac, të dy kompjuterët duhet të jenë një nga këto modele:

 • MacBook Pro vonë 2008 ose më vonë, përveç MacBook Pro (17 inç, vonë 2008)
 • MacBook Air nga fundi i vitit 2010 ose më vonë
 • MacBook nga fundi i vitit 2008 ose më vonë, përveç MacBook Pro të bardhë (fundi i vitit 2008)
 • iMac nga fillimi i vitit 2009 ose më vonë
 • Mac mini nga mesi i vitit 2010 ose më vonë
 • Mac Pro nga fillimi i vitit 2009 (model me kartelën AirPort Extreme) ose mesi i vitit 2010
 • iMac Pro (të gjitha modelet)

Mos harroni se në Mac është e njëjta gjë kur kemi të aktivizuar opsionin "Ndarja e Internetit" dhe kjo metodë e transferimit të dokumentit nuk do të funksionojë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.