Si të përdorni Yik Yak? aplikimi i mesazheve anonime

Yik Yak

Yik Yak është një shërbim mesazhesh, një rrjet social dhe për shumë njerëz, një lojë; e vërteta e çështjes është se ky aplikacion ju është propozuar disa muaj më parë, duke qenë krejtësisht i ri në këtë mjedis, por megjithatë, për momentin ai tashmë ka fituar një numër të madh përdoruesish që e kanë bërë atë të preferuarin e tyre.

Por Çfarë është vetë Yik Yak? Shumë njerëz e konsiderojnë këtë kërkesë si një mur të thashethemeve, sekreteve dhe komenteve, kjo sepse çdokush mund të shkruajë diçka që dëshiron ta ndajë me ata që jetojnë në rajonin e tyre. Më e mira nga të gjitha është që të ruhet privatësia e dërguesit, për sa kohë që aplikacioni është konfiguruar siç duhet, diçka për të cilën do të përmendim në këtë artikull.

Si mund të filloj në Yik Yak?

Para së gjithash duhet të përmendim se aplikimi Yik Yak është i pajtueshëm vetëm me pajisjet mobile Android dhe iOSkështu që përdoruesit e Windows Phone nuk do të duhet ta kërkojnë akoma. Nga ana tjetër, është e nevojshme që të shkoni në lidhjet përkatëse të shkarkimit përmes:

  • Yik Yak për Android
  • Yik Yak për iOS

Nëse hyni në Apple Store dhe shtypni fjalën "Yik Yak" me siguri nuk do ta gjeni; Ne kemi provuar dhe rezultati ka qenë negativ, prandaj ju rekomandojmë që të ju përdorni lidhjet që sugjeruam më sipër. Nëse shkarkoni nga një pajisje iOS, mund t'ju duhet të futni fjalëkalimin e autorizimit që aplikacioni të shkarkohet dhe instalohet në iPad ose iPhone tuaj.

Pasi ta keni ekzekutuar atë, do të jeni në gjendje të admironi një seri komentesh, ka dy skeda për t'i rishikuar, njëra prej të cilave është më të fundit dhe tjetri konsiderohet si «më të nxehta".

Yik Yak 03 App

Do të shfaqet gjithashtu një dritare e vogël autorizimi, në të cilën përdoruesit i kërkohet të përdorë mjetin në vendndodhjen tuaj; ju duhet ta lejoni këtë detyrë, pasi Yik Yak do të kërkojë për mesazhet që janë bërë në zonën tuaj. Në lidhje me këtë, thuhet se kërkohet në afërsisht 1,5 km përreth.

Pas kësaj, duhet të prekni ikonën e vogël që është në pjesën e sipërme të majtë (ne e shënojmë atë si të verdhë), e cila do t'ju ndihmojë të shkoni në vetë ndërfaqen e shkrimit. Këtu vlen të bëhet një konsideratë e veçantë, dhe kjo është se nëse doni që përdoruesit e tjerë (të cilët jetojnë afër jush) të shohin komentet, atëherë ju duhet të lejoni vendndodhjen gjeologjike që sugjeruam në hapin e mëparshëm.

Tani do ta gjejmë veten në dritaren e hartimit të sekretit tonë (si të thuash); Yik Yak do t'ju lejojë shkruani çdo lloj teksti që nuk i kalon 200 karaktere, e cila përfaqëson diçka më shumë sesa ajo që aktualisht na lejon Twitter.

Yik Yak 02

Këtu duhet të përmendim edhe një këshillë të vogël, dhe kjo është se në fund të zonës së shkrimit do të mund të vëreni prania e një përzgjedhësi të vogël; kur është e bardhë dhe jeshile (butoni i bardhë në anën e djathtë) ju do të autorizonit që vendndodhja juaj të tregohet me mjetin. Për këtë arsye do të ishte e vlefshme të vendosni këtë zgjedhës të vogël (ndërprerës) në anën e majtë. Pasi të keni mbaruar kompozimin e mesazhit tuaj, thjesht duhet të kërkoni butonin që thotë «Dërgoj«, Me të cilën do ta keni përfunduar këtë pjesë të procesit.

Atshtë në atë moment që loja do të fillonte praktikisht sipas disa prej përdoruesve të saj, pasi që nëse mesazhi juaj ka qenë i rëndësishëm, ai do të fillojë të ketë ndjekës dhe pikë; kur të arrini 100 pikë mund të merrni pjesë në listën e mesazheve «më të nxehtë« Ju gjithashtu mund të ndani komentet me rrjetet tuaja sociale nëse dëshironi.

Yik Yak 01

Vlen të përmendet se Yik Yak është një aplikacion që shkaktoi shumë polemika në pjesë të ndryshme të botës, prandaj edhe është ndaluar në Çikago; Kjo për shkak se mjeti përdoret më së shumti në qendrat arsimore dhe universitetet, duke pasur pak mungesë kontrolli që në asnjë rast nuk duhet ta ndiqni si shembull, por përdorni këtë mjet si një argëtim më shumë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.