Si të përmirësoni performancën e lojërave në Android

COD Mobile Dualshock4

Për shkak të izolimit që na është nënshtruar, nuk kemi zgjidhje tjetër përveç se të kërkojmë argëtim në shtëpi. Ka shumë metoda për këtë dhe njëra prej tyre është Lojërat Video. Jo të gjithë kanë një tastierë dhe prandaj alternativa juaj është të luani me smartphone ose tablet, por jo në të gjitha këto pajisje, lojërat më të fuqishme funksionojnë normalisht, kështu që nuk është një përvojë e kënaqshme. Ka mënyra për të zbutur pak këtë problem.

Këtë herë ne i referohemi një aplikacioni të disponueshëm në dyqanin e aplikacioneve Google. Namedshtë emëruar Lojërat e lojërave GLTool dhe mund të jetë një mjet shumë i dobishëm për të gjitha ato pajisje në të cilat është e vështirë për një lojë të zhvillohet normalisht. Shtë një aplikacion i hartuar nga zhvilluesi i PUB Gfx + Tool i cili përmban një mjet tjetër më të përparuar të optimizimit të GFX.

Call of Duty Mobile

Lojtarët GLTool ideal për të përmirësuar performancën në lojërat tona të preferuara.

Fjalët mund të tingëllojnë si "kineze" për shumë përdorues "CPU, GPU ose RAM" por ato janë karakteristika përcaktuese për funksionimin optimal të terminalit ose kompjuterit tonë. Ky aplikacion shërben saktësisht për të optimizuar maksimalisht këto aspekte dhe për të shtuar një mënyrë automatike e lojës. Krijuesit e aplikacionit theksojnë atë ata nuk përdorin algoritme të rremë "AI" ose diçka të tillëNë vend të kësaj, ata përpiqen të shfrytëzojnë maksimalisht aftësitë e telefonit.

Sapo të hapni aplikacionin, gjëja e parë që do të bëjë është analizoni cilin procesor dhe cilën GPU ka terminali ynë. Bazuar në këtë funksionet mund të ndryshojnë. Në rastin tim kam përdorur një procesor të nivelit të lartë Qualcomm nga viti 2017 (Snapdragon 835), me GPU-në përkatëse Adrena (540). Nga ky panel ne kemi qasje në listën e aplikacioneve (dhe kështu zgjedhim se cilën duam të aktivizojmë në modalitetin e lojës) dhe një mënyrë për funksionet e paguara. Nëse kryejmë një lëvizje anësore hyjmë në menunë e cilësimet e mënyrave të lojës.

PUBG Mobile

Konfigurimet dhe opsionet e mundshme

Lojë turbo

Ne fillojmë duke iu referuar mënyrës 'Game turbo' që do të na ndihmojë të zgjedhim karakteristikat më themelore të një mënyre tradicionale loje.

 • Rritja e CPU dhe GPU: Të gjitha bërthamat e CPU dhe ato procese që po ndikojnë në të eliminohen, si dhe ato procese që kërkojnë përpjekje nga GPU (nuk është gjithmonë e mundur t'i çaktivizoni ato, varet nga shtresa e personalizimit) Kjo është shumë e dobishme në rastet e lojërave që janë aq të lehta sa nuk mund të aktivizojnë të gjitha bërthamat.
 • Lirimi i kujtesës RAM: Të gjitha aplikacionet që konsumojnë burime në sfond do të hiqen në lironi të gjithë RAM-in dhe e bëjnë të disponueshëm për të luajtur.
 • Monitorimi i performancës së sistemit: Kjo do të na paralajmërojë në rast se ndonjë kërkesë ose proces në telefon po ndërhyn në funksionimin e lojës që ne po ekzekutojmë në atë kohë.

Këto janë të gjitha opsionet më themelore të një mënyre tradicionale loje që normalisht do të mjaftonte optimizoj performancën që të mos kemi probleme në asnjë lojë, por le të thellohemi gamën e opsioneve që na lejon kjo kërkesë.

GLTools

Sintonizuesi i lojërave

 • Rezolucioni i lojës: Ne mundemi rregulloni rezolucionin nga 940 × 540 (qHD) në 2560 × 1440 (WQHD). E dobishme në rast të telefonave celularë me rezolucion të lartë në rast se duam që sistemi të lëvizë në 2K por lojërat të zbresin në Full HD ose HD. Duhet të kemi parasysh se performanca e lojës do të jetë më e lartë nëse ulim rezolucionin edhe nëse duket më keq.
 • graphics: Ne mund të rregullohemi si jepen imazhet e lojës. Rregullimi i hijeve, teksteve dhe të tjera të lojës. Ne mund të zgjedhim tekstura me rezolucion të lartë, më e butë, HDR ... etj Siç bëhet në një PC të përjetshëm.
 • Përzgjedhja e FPS (Kornizat për sekondë): Ky është padyshim vendosja më e rëndësishme grafike për të luajtur, pasi rrjedhshmëria që transmeton loja varet nga ajo, Shquhet sidomos në grila si Fortnite, Call of Duty ose PUBG. Do të lejojë të luhet me 60 FPS atyre telefonave që, për çdo procesor, kanë cilësimin e kufizuar në lojë me 30 FPS.
 • Filtrat e imazheve: Filtra ngjyrash të aplikuar mbi vetë lojën. Ata veprojnë si vështrime për lojën. Ne mund të zgjedhim modalitetin filmik, realist, të drejtpërdrejtë ... etj.
 • Hijet: ju lejon të shtoni hije shtesë në lojërat që e mbështesin atë.
 • MSAA: Ky cilësim është gjithashtu shumë i zakonshëm në lojërat për PC. Shumë-shembull anti-aliasing, është një teknika e zbutjes për të përmirësuar cilësinë e imazhit.

Theksoni sidomos atë nëse detyrojmë FPS, mbrojtje nga drita dhe të tjerët, celulari mund të vuajë më shumë sesa është e nevojshme veçanërisht nëse është një diapazon i ulët / mesatar. Sidoqoftë, gjithmonë mund të provoni cilësimet derisa të gjeni më optimalet për pajisjen tuaj.

Fortnite celular

Opsionet e pagesës së versionit pro

 • Përmirësimi i Ping nga ndryshimi i DNS: Kjo na lejon të ndryshojmë serverin DNS nga aplikacioni në përpjekje për të përmirësuar ping-un për lojën në internet.
 • Testi Ping: Ne mund të bëjmë teste nga aplikacioni me DNS të ndryshëm për të gjetur atë me ping-un më të ulët.
 • Modaliteti i vonesës zero: Cilësimet e lojës rregullohen automatikisht në mënyrë që qëllimi kryesor të zvogëlojë vonesën.
 • Grafikë për fund të ulët: Nëse pajisja juaj është e nivelit të ulët, zbatohen cilësime specifike në mënyrë që të lëvizë lojërat në mënyrë të denjë.

Nëse e marrim parasysh atë aplikacioni Pro ka një çmim prej 0,99 €Ne rekomandojmë ta blini atë pa u menduar, pasi nëse duam të luajmë në internet, ping-u ose vonesa janë vendimtare, gjithashtu nëse pajisja jonë nuk është aq e fuqishme sa të lëvizë lojërat me lehtësi.

Këtu mund të shkarkojmë versionin FALAS dhe PRO.

Rekomandimi i redaktorit

Duhet të kemi parasysh se të gjitha Këto cilësime ndikojnë në jetëgjatësinë e baterisë ose temperatura e terminalit, të dy gjërat janë të lidhura, aq më shumë energji i duhet terminalit, aq më e lartë është temperatura dhe sa më e lartë temperatura, aq më i lartë është konsumi.

Rekomandimi im është që le të zgjedhim në mënyrë që të mbajmë një ekuilibër midis optimizimit dhe konsumit, sepse është e kotë që loja të funksionojë mrekullisht nëse bateria zgjat shumë pak. Gjithashtu nuk rekomandohet që ta fusim terminalin në karikues ndërsa luajmë, kjo mund të shkaktojë përkeqësim të rëndë të baterisë për shkak të temperaturës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.