Si të pastroni kutinë e celularit në 5 hapa të thjeshtë?

Si të pastroni kutinë e celularit

Kur blejmë një celular të ri, para se të instalojmë aplikacionin e parë, duhet ta mbrojmë atë me një mbulesë. Kutitë e telefonave celularë janë aksesorë shumë të rëndësishëm për të ruajtur pamjen e pajisjes dhe për të parandaluar dëmtimet që mund të shkaktohen nga goditjet aksidentale. Megjithatë, nuk është sekret që me kalimin e kohës, në varësi të materialit, ato priren të përkeqësohen dhe të duken shumë keq. Për këtë arsye, sot duam t'ju tregojmë se si të pastroni kutinë e celularit me një proces vërtet të thjeshtë dhe me mjete që kemi në shtëpi..

Në këtë mënyrë, ju do të mund t'i jepni kopertinës tuaj pamjen origjinale që kishte në fillim dhe do të kurseni një shumë të mirë parash sepse nuk do t'ju duhet të blini një të re. Nëse mbulesa juaj ka njolla ose grumbullim të papastërtive, hapat e mëposhtëm do t'ju ndihmojnë t'i jepni një frymë ajri të pastër.

Si të pastroni kutinë e celularit?

Mënyra se si të pastroni kutinë e celularit është diçka mjaft e thjeshtë, por për të cilën duhet të kemi shumë kujdes. Kjo për faktin se nëse përdorim produkte të caktuara, mund të përfundojmë duke dëmtuar materialin e mbulesës. Po kështu, është e rëndësishme të kryhen hapat sipas shkronjës për të shmangur ndikimin e pajisjes gjithashtu.

Këtu ju tregojmë 5 hapat për ta bërë kutinë tuaj të pajisjes të shkëlqejë.

Hapi 1 - Identifikoni materialin e mbulimit

Hapi ynë i parë në procesin e pastrimit të kutisë së celularit është identifikimi i materialit të tij prodhues. Kjo është thelbësore për të zgjedhur produktet që do të përdorim për të pastruar, pasi nuk mund të trajtojmë një mbulesë plastike dhe një mbulesë gome në të njëjtën mënyrë.

Mbulesat më të zakonshme në treg janë zakonisht prej silikoni, plastika, gome dhe mund të gjejmë alternativa edhe në dru. Merreni parasysh këtë aspekt përpara se të vendosni të përdorni një sapun ose furçë të caktuar

Hapi 2: Hiqni kutinë e telefonit

Ky hap mund të duket i qartë, megjithatë, është e nevojshme ta përmendim sepse është pjesë e procesit dhe sepse duhet të shmangim me çdo kusht çdo lloj mirëmbajtjeje të rastit, me celularin prezent. Gjatë detyrës së heqjes, përpiquni ta bëni me kujdes për të parandaluar ndonjë dëmtim, diçka krejt e zakonshme në mbulesat plastike.

Hapi 3 - Pastroni kutinë

Tani do të hyjmë plotësisht në çështjen e pastrimit të kapakut dhe për këtë, siç e përmendëm në hapin 1, do të shqyrtojmë materialin e tij. Megjithatë, vlen të theksohet se, në të gjitha rastet, do të jetë shumë e dobishme të keni copa me mikrofibër.

Mëngë silikoni dhe gome

Nëse mbulesa juaj është prej gome, mund të përdorni produktet ose përbërësit e mëposhtëm:

 • Sapun i lëngshëm, pjatalarëse apo të ngjashme.
 • Alkool izopropil.
 • Bikarbonat natriumi.
 • Ujë i nxehtë.
 • Furçë dhëmbësh.

Në këtë rast, ajo që do të bëjmë është të kemi në dorë një enë me ujë të nxehtë dhe një tjetër me ndonjë nga 3 produktet e para që përmendëm më parë.. Shpërndajeni atë në të gjithë gjatësinë e mbulesës, më pas zhytni furçën në ujë të nxehtë dhe filloni të lani të gjithë zonën.

Veçanërisht mbulesat e gomës kanë tendencë të grumbullohen pluhur në zona të ndryshme, ndaj ia vlen t'i njomni për 30 minuta në ujë me sapun, përpara se t'i lani me furçë.

mëngë plastike

Mbulesat plastike zakonisht kanë pak më shumë rezistencë, ndaj mund të përdorim një produkt si zbardhues. Megjithatë, kjo duhet bërë me shumë kujdes, duke përdorur doreza dhe, përveç kësaj, duhet ta hollojmë në një raport 1 pjesë zbardhues me 20 pjesë ujë.. Në një enë tjetër, shtoni ujë, sapun dhe përzierjen e holluar të zbardhuesit, më pas zhytni kapakun për 30 minuta.

Më pas, lyeni të gjithë mbulesën dhe do të shihni se si të gjitha papastërtitë fillojnë të dalin lehtësisht, falë veprimit të zbardhuesit.

Hapi 4 - Thajeni kapakun

Hapi i fundit në këtë proces është të lini mbulesën të thahet, për të cilën rekomandojmë ta vendosni lart e poshtë për gjysmë ore, në një vend të thatë dhe të ngrohtë.. Ky hap është thelbësor, pasi nëse nuk e lëmë të thahet siç duhet, mbetjet e ujit ose produkteve të përdorura mund të vijnë në kontakt me celularin me rrezikun e dëmtimit të kasës.

Pasi kutia të jetë tharë, vendoseni sërish në pajisje dhe mbaroni.

Mënyra e pastrimit të kutisë së celularit është njohuri thelbësore për çdo përdorues për të ruajtur pamjen e saj të mirë dhe për të zgjatur jetën e saj të dobishme. Me këto 4 hapa të thjeshtë do të mund t'i jepni një jetë të re kasetës suaj dhe të shmangni blerjen e një të reje, përveç kësaj, celulari juaj do të vazhdojë të ketë mbrojtjen që ka gjithmonë, pasi mirëmbajtja nuk e dobëson atë.

Nëse nuk keni një këllëf për pajisjen tuaj, ju rekomandojmë ta blini një të tillë menjëherë për ta mbajtur pajisjen tuaj të duket aq e mirë sa ishte në ditën e parë. Kjo do t'ju japë mundësinë ta dhuroni më vonë, ta shisni ose thjesht ta mbani për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.