Si të pastroni të dhënat e vinilit

rekorde të pastra vinili

Duket se kohët e fundit, në botën shumë teknologjike në të cilën jetojmë, gjithnjë e më shumë njerëz po i kthejnë të vjetrat pllaka vinili për t'i shijuar ato, ose për nostalgji, cilësi të zërit ose, thjesht, për shkak se nuk i keni të ruajtura në sirtar dhe u jepni atyre disa përdorime. Këto vite më parë, ka edhe shumë artistë dhe grupe muzikore që gjithashtu kanë vendosur të nxjerrin në treg punimet e tyre të reja në formatin vinil, ashtu siç e kërkon një pjesë e caktuar e tregut.

Pa shkuar më tej, në kohën e shkrimit të këtij artikulli, unë jam duke shijuar një disk vinili që daton nga 1984, dhe megjithëse nuk ka cilësinë e një CD audio aktuale, kjo nostalgji na çon disa dekada mbrapa, ku mund të gjeni të sigurt papërsosmëritë në tingullin e një vinili i japin asaj bukurinë që i karakterizon ato. Por gjithashtu na bën të pyesim veten si mund t’i pastrojme disqet para merrni cilësinë më të lartë dhe mbajini ato në gjendjen më të mirë të mundshme. A lind edhe kjo pyetje? Bashkohuni me ne dhe do të zbuloni metodat më të mira për ta bërë atë.

Sigurisht, gjëja e parë që duhet mbajtur parasysh është të mos drejtohesh nga fotoja e kopertinës. Asnjëherë mos lani vinilin nën ujë të rrjedhshëmnëse nuk doni të keni një peshë letre të rrumbullakët të këndshme nga grupi juaj i preferuar. Kur pastroni një vinil, do të duhet të marrim parasysh nivelin e papastërtisë që ka disku. Një vinil që është ruajtur në një depo për 20 vjet nuk është i njëjtë me një rekord që ne përdorim shpesh.

Furçë me fibra karboni

pastroni vinilin e pastër

Metoda më e thjeshtë e pastrimit të papastërtive sipërfaqësore dhe pluhurit është a furçë me fibra karboni. Mos lejoni që emri t'ju alarmojë, mirë çmimi i saj sillet midis rreth 10 dhe 20 euro, pa shkuar më tej në Amazon ju mund të gjeni një prej markave Hama rreth 10 euro. Përdorimi i tij është aq i thjeshtë sa kalojeni atë para dhe pas riprodhimit të diskut, dhe është e nevojshme vetëm të jesh i kujdesshëm me të mos ushtroni shumë presion në mënyrë që fijet të mos depërtojnë në brazda dhe t'i dëmtojnë ato.

Ndër qëllimet e tij është edhe ai i eleminoni elektricitetin e mundshëm statik në sipërfaqen e vinilit, kështu që kjo do ta parandalojë atë nga tërheqja e më shumë papastërtive. Me këtë mjet të thjeshtë do të arrijmë të përmirësojmë gjendjen e ruajtjes së të dhënave tona dhe, mbi të gjitha, të përmirësojmë cilësinë e zërit.

Furçë kadife për pastrimin e rekordeve të vinilit

furçë pastrimi vinili

Mund të themi se kjo zgjidhje është një kushëri i parë i asaj në seksionin e mëparshëm. Në thelb bazohet në të njëjtin parim, me ndryshimin e vetëm që material furçashështë kadife në vend të fibrave të karbonit. Isshtë një material më i butë, kështu që ne kemi më pak rrezik i dëmtimit të diskut. E keqja e furçës prej kadifeje?

Kryesisht kjo tërheq më shumë papastërti, kështu që kohë pas kohe do të duhet që ne ta pastrojmë atë me alkool, për shembull, dhe lereni te thahet. Për më pak se dhjetë euro ne kemi këtë çantë që, përveç që përmban furçën prej kadifeje, përfshin një leckë mikrofibre dhe një furçë të vogël për të pastruar gjilpërën e gramafonit tonë.

Pastrimi i vinilit me produkte që kemi në shtëpi

Por qetësohu. Nëse nuk i keni dy furçat që ju kemi treguar më parë, ose nuk doni t'i blini, mos u shqetësoni. Ka alternativa për pastrimin e vinileve me produkte që kemi në shtëpi, ose që në rast të mos pasjes së tyre, ne mund të blejmë lehtë dhe me çmim të ulët. Jo, nuk po flasim për vendosjen e rekordeve nën çezmë, por për Sende të thjeshta si pëlhura mikrofibre, pëlhura pluhuri apo edhe peceta për pastrimin e syzeve. A ju kujtohet kur shpjeguam si të pastroni ekranin tuaj celular? Epo, shumë elementë janë të zakonshëm për pastrimin e rekordeve të vinilit.

pllaka vinili

Shtë shumë e rëndësishme shmangni përdorimin e sendeve të tilla si letër higjienike ose pëlhura, pasi ato japin mbetje që mund të dëmtojnë vinilin. Ne gjithashtu duhet të marrim parasysh kur përdorni një leckë mikrofibre e bëjnë atë një krejt e re, që nuk e kemi përdorur kurrë për të pastruar ndonjë gjë tjetër, dhe se Le ta lajmë ose ta përdorim për qëllime të tjera pas disa përdorimesh, dhe të përdorim përsëri një të ri. Me këtë do të shmangim gërvishtjen e diskut për shkak të grimcave të mundshme që kanë mbetur si rezultat i pastrimit të elementeve të tjerë.

Siç e keni parë, pastrimi i një pllake vinili është një detyrë shumë e thjeshtë dhe se nuk kërkon elemente specifike të shtrenjta ose të vështira për tu gjetur, dhe që madje Mund të bëhet me elementë pastrues që kemi në shtëpi, megjithëse një investim i vogël në njërën nga furçat e treguar më sipër Kjo do të na lejojë të mbajmë vinilet tona në gjendje më të mirë dhe të vazhdojmë të marrim atë cilësi të zërit për shumë më gjatë..

Ne rekomandojmë mos përdorni alkool, pasi përmban një seri acidesh dhe tretësish që janë të dëmshëm për materialin dhe mund t’i bëjnë disqet tona të çmuara të padobishme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.