Si të punoni me skedarët PDF në Microsoft Edge Chromium

Microsoft Edge

Meqenëse Microsoft njoftoi se po punonte për një version të ri të shfletuesit të tij Edge, për Windows 10 dhe bazuar në Chromium (i njëjti motor i disponueshëm në Google Chrome), shumë përdorues ishin të gatshëm për t'i dhënë një provë të re për shfletuesin vendas Windows 10, një mundësi që ata e kanë shfrytëzuar plotësisht dhe tashmë u ka lejuar atyre që të rimarrin pjesën e tregut.

Para lëshimit të versionit përfundimtar të Microsoft Edge të bazuar në Chromium, pjesa e tregut të Edge ishte 3%. Dy muaj pas lansimit të tij, ai është tashmë në 5%, megjithëse është ende shumë larg nga dominimi i Chrome, me një pjesë të tregut 67%. Edge i ri jo vetëm që është më i shpejtë dhe harxhon shumë më pak burime krahasuar me versionin e mëparshëm, por gjithashtu, është i pajtueshëm me secilën prej shtesave të Chrome.

Microsoft Edge

Nëse përdorni rregullisht Chrome falë mundësive të pafund të ofruara nga zgjerimet e tij, mundeni ndryshoni nga një shfletues në tjetrin pa ndonjë problem. Duke qenë i integruar në Windows 10, kjo e bën operacionin optimal, shumë më të mirë se ai i ofruar nga Chrome, një shfletues që gjithmonë është akuzuar (dhe me arsye të mira) se është një gllabërues i burimeve në çdo sistem operativ (edhe pse në macOS është pak e një shtrirje).

Windows 10 jo vetëm që është i përqendruar në kompjuterët desktop, por është gjithashtu i pajtueshëm me kompjuterat me prekje, siç është diapazoni Surface i Microsoft, një gamë që ofron shkathtësia e të pasurit të një sistemi operativ desktop në një tabletë, tabletë që bëhet shpejt një kompjuter kur duhet të shtojmë një tastierë.

Shumica e përdoruesve kalojnë orë të gjata në shfletues, një shfletues me të cilin jo vetëm kemi qasje në imazhe, video, informacione të çdo lloji ... por edhe është bërë një mjet për të punuar në shumë kompani duke lënë mënjanë aplikacionet vetanake që janë përdorur në të kaluarën.

Hapni dhe modifikoni skedarët në formatin PDF

Skedarët PDF janë formati më i përdorur sot për të ndarë dokumente, publik ose privat, falë veçorive të ndryshme që ky format na ofron. Duket se Microsoft është prodhuesi i vetëm që ka kuptuar se ata praktikisht shkojnë dorë për dore dhe që nga versioni i parë i Edge, shtoi aftësinë për të hapur dhe punuar me dokumente në këtë format. Në fakt, nëse nuk keni një aplikacion që mbështet skedarë në format PDF, Microsoft Edge do të jetë përgjegjës për hapjen e tyre. Çfarë mund të bëjmë me skedarët Microsoft Edge dhe PDF?

Plotësoni formularët PDF

Në treg mund të gjejmë një numër të madh të aplikacioneve që na lejojnë të punojmë në formatin PDF, shumica e të cilave paguhen, megjithëse nevojat tona janë minimale, siç është plotësoni një dokument të thjeshtë zyrtar që të mund ta shtypni më vonë ose ta ndani.

Me Microsoft Edge mund të plotësojmë çdo lloj dokumenti publik ose privat që është formatuar më parë për të treguar fushat që duhet të plotësojmë (të gjitha ato publike i kanë), gjë që na lejon të plotësojmë dokumente dërgojini telematikisht pa pasur nevojë të skanoni, printoni dhe më vonë t'i dërgoni me postë ose t'i paraqitni fizikisht.

Theksoni / nënvizoni tekstin dhe shënoni

Microsoft Edge

Kur studioni ose lexoni me kujdes një dokument në këtë format, ka shumë të ngjarë që ne të jemi të interesuar të nxjerrim në pah cilat janë pjesët më të rëndësishme të tij, ose duke theksuar një pjesë të tekstit ose duke bërë shënime me dorë. Edge i ri, ashtu si ai i mëparshmi, gjithashtu na lejon të kryejmë të dy funksionet, megjithëse për të bërë shënime, duhet të kemi një impuls shumë të mirë me miun ose të përdorim një majë shkruese direkt në ekranin prekës të pajisjes nëse e ka.

Microsoft Edge

Theksoni tekstin Asshtë aq e thjeshtë sa zgjedhja e mëparshme e tekstit që duam të nxjerrim në pah, duke klikuar me të djathtën dhe brenda menusë Highlight, duke zgjedhur tekstin që duam të përdorim. Edge na ofron katër ngjyra të ndryshme: të verdhë, blu, jeshile dhe të kuqe, ngjyra që mund t'i përdorim në mënyrë të ndërlidhur për të lidhur paragrafët me tema të ndryshme në dokument.

Lexoni tekstin

Një tjetër tipar interesant që Edge na ofron është mundësia e lexoni me zë të lartë tekstin përmes magjistarit që kemi në kompjuterin tonë, i cili na lejon të bëjmë gjëra të tjera ndërsa dëgjojmë dokumentin në vend që ta lexojmë. Për të përfituar nga ky funksion, ne thjesht duhet të zgjedhim tekstin, të shtypim butonin e djathtë të miut dhe të zgjedhim Zërin.

Rrotulloni dokumentin

Microsoft Edge

Me siguri në më shumë se një rast keni marrë një dokument në formatin PDF që nuk është mirë e orientuar, i cili na detyron të rrotullojmë dokumentin me një aplikacion të palës së tretë për të qenë në gjendje ta lexojmë atë siç duhet nëse nuk duam të rrotullojmë monitorin ose kokën. Falë Edge, ky funksion është gjithashtu i disponueshëm, një funksion që na lejon të kthehemi në drejtim të akrepave të sahatit ose akrepave të sahatit.

Ruani të gjitha modifikimet

Pasi të kemi bërë të gjitha ndryshimet që Edge na ofron në dokumente në format PDF, ne mundemi ruani ndryshimet në të, ose në të njëjtin dokument në një kopje të tij. Ndryshimet do të ruhen në skedar dhe do të jenë në dispozicion për të gjithë ata që hapin dokumentin, pavarësisht nga aplikacioni që përdorin.

Çfarë nuk mund të bëjmë me Microsoft Edge në skedarët PDF

Tani për tani, le të shpresojmë që në versionet e ardhshme të zbatohet, është mundësia e nënshkruajnë dokumente duke shtuar një nënshkrim që më parë e kemi ruajtur në kompjuterin tonë, një funksion që po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm, veçanërisht në mjedisin e biznesit kur nënshkruani kontrata pune ose ndonjë lloj dokumenti.

Si të shkarkoni Microsoft Edge Chromium

Microsoft Edge

Nëse nuk i keni dhënë ende një mundësi versionit të ri Chromium të Edge, tashmë po merrni kohë. Nëse keni Windows 10 të azhurnuar në versionin e fundit, ka shumë të ngjarë që tashmë e keni të instaluar në kompjuterin tuaj dhe keni vërejtur një përmirësim thelbësor në funksionimin e tij. Nëse nuk është ky rast, mund të shkoni direkt në Uebfaqja e Microsoft dhe shkarkoni këtë version të ri bazuar në versionin Chromium i disponueshëm si për Windows ashtu edhe për macOS.

Microsoft Edge Chromium është jo vetëm i pajtueshëm me Windows 10 dhe macOS, por gjithashtu, gjithashtu punon në Windows 7, Windows 8 dhe Windows 8.1. Ekziston edhe një version për iOS dhe Android dhe falë sinkronizimit të faqeshënuesve dhe historisë, ne mund të kemi qasje në të njëjtat të dhëna që kemi ruajtur në kompjuter.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.