Si të regjistroni thirrjet tuaja video me video

Zoom

Tani për tani ne mund të bëjmë numrin më të madh të thirrjeve video pasi ato ekzistojnë. Qoftë për punë, me miqtë, me familjen apo të ngjashme, thirrjet video janë bërë shumë të rëndësishme për shumë njerëz. Koronavirusi po bën që përdorimi i këtyre thirrjeve video të rritet ndjeshëm dhe takimet e punës ose edhe ato momente të festimit të ditëlindjes së një miku, anëtarit të familjes, etj., Mund të jenë të rëndësishme për ne dhe duam t’i regjistrojmë.

Epo, sot do të shohim se si mund të bëni regjistrime të disa thirrjeve video që ne bëjmë me aplikacione të ndryshme që kemi në dispozicion ose edhe me FaceTime, po, ju mund të regjistroni thirrje video të bëra nga Skype, Zoom, WhatsApp apo edhe nga Google Meet. Me pak fjalë, ka shumë shërbime të disponueshme tani për të bërë këto video thirrje çfarëdo që të jenë dhe për të qenë në gjendje t'i regjistrojmë ato.

FaceTime

Ne do të fillojmë duke regjistruar në iOS me FaceTime

Po, Apple kohë më parë shtoi mundësinë në iOS për të regjistruar ekranin, por ky funksion nuk lejon të regjistroni audion, kështu që ne do të duhet të përdorni një Mac përveç vetë iPhone ose iPad përmes kabllit Lightning. Për të regjistruar këtë FaceTime, ne thjesht duhet të lidhim USB-në me Mac-in tonë dhe të ndjekim hapat:

 • Hapni aplikacionin QuickTime
 • Klikoni në File dhe pastaj në Regjistrimi i Ri
 • Në këtë pikë ne zgjedhim iPhone ose iPad në seksionin Kamera
 • Tani thjesht duhet të klikojmë në butonin e kuq dhe thirrja video do të fillojë regjistrimin

Ky opsion shton një Mac për të dhe nëse dëshironi ata mund edhe regjistroni një telefonatë direkt nga WhatsApp ose ndonjë aplikacion tjetër që ne përdorim me pajisjen tonë iOS me të njëjtën metodë. Mac do të kapë gjithçka, duke përfshirë edhe audion e thirrjes video, kështu që sapo të regjistrohet, ne thjesht duhet ta ruajmë klipin dhe kaq.

Takohen Google

Regjistroni një telefonatë me video në Google Meet

Shërbimi Google Meet lejon regjistrime të këtyre telefonatave video por nuk është falas. Ky funksion do të lidhej drejtpërdrejt me shërbimet Ndërmarrja G Suite y Ndërmarrja G Suite për Arsimin Kështu që është e mundur që shumë prej jush të kenë vetëm opsionin falas dhe kjo nuk do të funksionojë për ju.

Por për ata që kanë një shërbim me pagesë, ata mund të regjistrojnë thirrje direkt duke ndjekur këto hapa. Simpleshtë e thjeshtë dhe në këtë rast kur hapim PC-në ose Mac-in do të fillojmë seancën dhe më pas do të bashkohemi në thirrjen video dhe do të ndjekim hapat.

 • Ne do të klikojmë në menunë Më shumë, të cilat janë tre pikat vertikale
 • Do të shfaqet opsioni për të regjistruar takimin
 • Klikoni mbi të dhe ne do të fillojmë regjistrimin
 • Në fund klikojmë në Ndalimin e regjistrimit

Pasi të keni mbaruar skedari do të ruhet në Google Drive brenda dosjes Meet. Në këtë rast dhe siç thamë në fillim, është e mundur që ky shërbim të mos shfaqet në menunë tuaj të opsioneve dhe kjo sepse vetë administratori ka regjistrime të kufizuara ose që ne nuk e kemi direkt këtë shërbim që është ekskluziv i G Suite Enterprise dhe Ndërmarrja G Suite për Arsim.

Zoom

Telefonatat me video të regjistruara në Zmadhim

Zmadhimi është një nga mjetet më të përdorura në këtë krizë Covid-19. Pa dyshim, problemet e sigurisë që ata kishin në fillim duket se janë zgjidhur dhe Zmadhimi vazhdon të rritet tek përdoruesit ndërsa ditët kalojnë. Në këtë rast, regjistrimet e thirrjeve video Zoom ruhen drejtpërdrejt në kompjuterin tonë, nuk ka asnjë shërbim cloud falas kështu që është një regjistrim lokal në të gjitha llogaritë falas, kështu që do të jetë e nevojshme të bëni blerjen nëse doni që regjistrimi juaj i një thirrjeje video të ruhet në re.

Për të bërë një regjistrim në Zoom gjithashtu duhet të shikojmë në opsionet e konfigurimit të mjetit dhe të ndjekim disa hapa të thjeshtë. Në këtë rast, gjëja e parë që duhet të bëni është të aktivizoni funksionin dhe për këtë do të shtypim në Cilësimet e llogarisë në lidhje me opsionin regjistrimi dhe më vonë do të klikojmë në opsionin Regjistrimi lokal.

 • Tani fillojmë thirrjen me video
 • Klikoni në opsionin Burn
 • Ne zgjedhim opsionin e regjistrimit lokal
 • Sapo të përfundojmë ndalojmë regjistrimin

Dokumenti i ruajtur mund të gjendet në Dosja e zmadhimit brenda PC ose Mac tuaj. Ky skedar është në dosjen Documents dhe do të mund të shihni regjistrimin në formatin Mp4 ose M4A nga çdo lojtar.

Hyrja në Skype

 

Regjistroni thirrje video në Skype

Më në fund, një nga mjetet më të njohura për ata që tashmë kanë përdorur thirrje video para bumit që kanë pësuar këto shërbime, Skype. Në këtë rast, aplikacioni për smartphone gjithashtu na lejon të bëjmë regjistrimin e thirrjes video direkt dhe thjesht duhet të klikojmë në opsionin «Filloni regjistrimin»Gjetur në Cilësimet në krye.

Isshtë e thjeshtë dhe e shpejtë dhe regjistrimet ruhen direkt në historinë tonë të bisedave në një periudhë prej 30 ditësh, pas kësaj kohe regjistrimi fshihet automatikisht. Nga një PC ose Mac është e njëjta gjë, ne thjesht duhet të klikojmë në cilësimet dhe të klikojmë në fillimin e regjistrimit.

Njihuni Tani - Skype

Siç mund ta shihni në pothuajse të gjitha rastet vetë aplikacionet kanë mundësinë e disponueshme për të regjistruar thirrjen video. Gjetja e opsioneve për të është e thjeshtë dhe nuk supozon një ndërlikim përveç në rastin e iOS me FaceTime që kërkon një Mac për të regjistruar thirrje video.

Importantshtë e rëndësishme të thuhet se shumica e aplikacioneve tregojnë në çdo kohë se thirrja video po regjistrohet, por në rastin e iOS me FaceTime nuk shfaqet. Goesshtë e vetëkuptueshme që në aspektin e privatësisë së njerëzve, kërkohet pëlqimi për të bërë ose ndarë këto regjistrime dhe se kjo në vendin tonë ka një legjislacion mjaft kufizues. Këto të dhëna nuk duhet të ndahen pa pëlqimin paraprak të të gjithë pjesëmarrësve të një thirrjeje video pasi ato mund të sillen probleme ligjore për çështjet e privatësisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.