Si të personalizoni madhësinë e dritareve në Windows

rregulloje madhësinë e dritareve në Windows

Nëse jemi duke punuar me shfletuesin tonë të Internetit dhe ai mbush të gjithë ekranin e kompjuterit tonë personal (në Windows), mbase do të kalojmë ca kohë për ta ndryshuar këtë madhësi manualisht. Kjo është arritur zgjedhjen e kulmeve të saj dhe më vonë, zvarritjen e tyre derisa dritarja të përshtatet në madhësinë që duam të kemi.

Fatkeqësisht kjo lloj detyre mund të jetë shumë konfliktuoze nëse nuk kemi një impuls të mirë ose thjesht, nëse Windows arrin ta rivendosë këtë madhësi në parazgjedhje. Për këtë lloj situate ne do të rekomandojmë përdorimin e disa alternativa që mund të përdorni dhe që do t'ju ndihmojnë të ndryshoni automatikisht, në dritaren e punës në një madhësi standarde ose të personalizuar në varësi të nevojës që keni në atë moment.

Një alternativë e parë që do të përmendim në këtë kohë është pikërisht kjo, një aplikacion falas që mund ta shkarkoni dhe instaloni në çdo version të Windows. Pasi të përmbushni këtë kërkesë, një ikonë e vogël "kryq" do të shfaqet në skedarin e detyrave. Thjesht duhet aktivizoni dritaren që dëshironi të personalizoni në një madhësi specifike dhe më vonë te kjo ikonë që kemi përmendur; menjëherë do të shfaqen disa opsione që të mund të ndryshoni madhësinë me një klik të vetëm.

madhësues

Ju gjithashtu mund të përdorni opsionin që do t'ju ndihmojë të personalizoni madhësinë e thënë, në rast se dimensionet e treguara atje nuk janë ato që ju duhen për momentin; përveç kësaj, ju gjithashtu mund të porosisni (në personalizim) vendi ku duhet të vendoset kjo dritare, domethënë në qendër, në të majtë, djathtas, lart ose poshtë.

Ky mjet funksionon në një mënyrë krejtësisht të ndryshme nga ajo që ne propozuam në pjesën e sipërme, megjithëse ka gjithashtu një funksion që do t'ju ndihmojë të bëni që dritarja e punës të përshtatet me një madhësi të personalizuar.

AutoSizer

Ndërsa mund të admironi në pamjen e ekranit të vendosur në krye, duhet të bëni përcaktoni një listë të aplikacioneve për të cilat doni të jepni një efekt të veçantë në një kohë të caktuar. Kjo do të thotë që në të njëjtën listë mund të përcaktoni nëse një aplikacion duhet të maksimizohet, minimizohet, ridimensionohet ose pozicionohet midis disa veçorive të tjera. Kur hapni ose ekzekutoni një aplikacion dhe ai është i pranishëm në këtë listë, efekti i programuar më parë do të zbatohet menjëherë.

Emri i këtij mjeti falas praktikisht i thotë të gjitha, domethënë mund të zbatohet kur një dritare i mungon aftësia për të "ndryshuar madhësinë", një situatë shumë e ndryshme nga ajo që kemi përmendur në dy alternativat e mëparshme.

i ridimensionueshëm

Për t'ju dhënë një ide më të mirë të asaj që po përpiqemi të themi, ne kemi vendosur një kapje të vogël në krye; Nëse kjo dritare e Windows nuk ka veçorinë e ndryshimit të madhësisë, atëherë edhe kursori nuk do të ndryshojë formë. Kur përdorni këtë aplikacion portativ, kur drejtoni treguesin e miut në një nga qoshet, ajo do të ndryshojë formë sepse është aktivizuar mundësia e të qenit në gjendje të ndryshojë madhësinë e kësaj dritare. Zhvilluesi përmend se nuk është e nevojshme të konfigurosh asgjë, sepse gjithçka funksionon automatikisht. Vihet re gjithashtu që aplikacioni mund të jetë i papajtueshëm me disa dritare me funksione vendase të Windows.

4. AltMove

Ata që kanë nevojë për më shumë funksione dhe veçori sesa ato që kemi përmendur në alternativat e mëparshme, mbase duhet ta përdorni këtë mjet. Ai gjithashtu ka aftësinë të jetë në gjendje të ndryshojë madhësinë e dritareve, t'i maksimizojë, minimizojë ose thjesht t'i zhvendosë ato në një vend tjetër, me disa mundësi të tjera shtesë për t'u përdorur.

AltMove

Për shembull, mund të porosisni që një dritare specifike me të cilën po punoni, të miratojë një nivel të errësirës, gjë që nuk do të ndikojë në dritaret e tjera që mund të jenë të vendosura në sfond. Me secilën nga këto alternativa që kemi përmendur, ju mund të filloni të punoni me çdo mjet ose aplikacion në Windows duke ndryshuar kryesisht madhësinë e dritares së tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.