Si të shkarkoni muzikë me cilësi të lartë FLAC falas

Muzikë FLAC

Në ditët e sotme është e vështirë të justifikohet shkarkimi i muzikës në internet, tani gjithçka na jepet përmes transmetimit pa shkarkime shtesë ose nevojë për hapësirë ​​në pajisjet tona. Por, çka nëse ajo që ne po kërkojmë është cilësia më e lartë? Në rregull asnjë aplikacion streaming nuk mund të na japë atë kulmin e cilësisë që ne po kërkojmë nëse duam të testojmë një sistem zanor ose duam ta zbatojmë atë në ngjarje me vëllim të lartë. Pjesërisht kjo është për shkak të faktit se muzika nga aplikacione si Spotify ose Apple Music është e kompresuar për të konsumuar më pak bateri dhe të dhëna se sa norma jonë.

Ndër formatet më të përdorura për të provuar pajisjet e zërit ose për ngjarjet është «FLAC». Format që sigurisht që është shumë më pak i njohur se MP3, por jashtëzakonisht superior në cilësinë e zërit, deri në atë pikë sa që pasi të dëgjojmë muzikë FLAC, do të duket se kemi veshë të ndyrë kur dëgjojmë përsëri MP3. Këtu do të detajojmë se çfarë është muzika FLAC dhe vendet ku mund të shkarkoni muzikë në këtë format unik.

Çfarë është muzika FLAC?

FLAC është shkurtesa për Free Codec Audio Lossless, një Kodek audio që e bën audio dixhitale të kompresohet pa humbje. Skedari mund të zvogëlohet deri në 50% të madhësisë së tij pa ulur aspak cilësinë e tij. Edhe pse mund të mos tingëllojë si ju, është një format që ekziston prej shumë vitesh dhe ishte një projekt i zhvilluar nga një programues me emrin Josh Colson.

Muzikë FLAC

Fondacioni Xiph.org dhe projekti FLAC ishin përgjegjës për përfshirjen e këtij Kodeksi të ri të kompresimit, i njëjti i ngarkuar me kompresorë të tjerë si Icecast, Vorbis ose Theora ndër të tjera. Më 26 maj 2013, La Luz pa Flac version 1.3.0.

Nëse po kërkojmë të ruajmë dhe ruajmë skedarët tanë të muzikës në format dixhital, ky format është padyshim opsioni më i mirë. Gjëja më e mirë është se është falas dhe kodi i tij është falas, kështu që mund të zbatohet në çdo Hardware dhe Softuer.

Ku të dëgjoni muzikë FLAC

Për të dëgjuar çdo lloj skedari audio ju duhet një program i pajtueshëm, megjithëse shumica e tyre duhet të jenë në gjendje të riprodhojnë këtë Kodek. Ne do të bëjmë një përzgjedhje të programeve në mënyrë që ju të mund të shijoni audion më të mirë në çdo kohë.

AIMP

Një lojtar i thjeshtë dhe i lehtë për t’u përdorur, harxhon pak burime nga kompjuteri ynë, njeh të gjitha skedarët audio të disponueshëm dhe që mund të gjenden. Ai përfshin disa parametra konfigurimi për ta përshtatur sipas dëshirës sonë, gjithashtu përfshin një redaktues të etiketave dhe një konvertues skedarësh. Mbështet stacionet e radios në internet. Ne gjithashtu i kemi ato në dispozicion për iPhone ose Android.

AIMP
AIMP
zhvilluesi: Artem Izmaylov
Çmimi: Falas

VLC

Deri më tani më e popullarizuara, VLC është një burim i hapur video dhe audio player dhe kornizë. I pajtueshëm me pothuajse të gjitha formatet e skedarëve multimedialë. Shtë në gjendje të riprodhojë gjëra kodek pa pasur nevojë të shkarkoni paketa shtesë. Na jep gjithashtu mundësinë për të luajtur skedarë multimedialë të ruajtur në format optik, si p.sh. DVD ose Bluray në rezolucione që variojnë nga 480p në 4K. Isshtë në dispozicion për të dy MacOS y Dritaret si për të  iPhone y android.

VLC në media player

VLC për Android
VLC për Android
zhvilluesi: Videolabe
Çmimi: Falas

Foobar2000

Një lojtar me burim të mbyllur që është plotësisht falas. Shtë një lojtar më i përqendruar për përdoruesit që janë mësuar të luajnë me bibliotekën e tyre dixhitale audio, pasi që ka një numër të madh opsionesh në të cilat mund të humbasim. Mund të jetë një alternativë e shkëlqyer MacOS për iTunes, si dhe Windows. Ngjarja kryesore është padyshim personalizimi, është gjithashtu një nga lojtarët më të lehtë që mund të gjejmë falas. Ka një version për MacOS, Dritaret dhe versionet mobile të iPhone o android.

foobar2000
foobar2000
zhvilluesi: vendosur
Çmimi: Falas
Ne qofte se je i interesuar, mund të provoni Amazon Music Unlimited 30 ditë falas me më shumë se 70 milion këngë

Si të shkarkoni muzikë FLAC

Ne do të shohim një përzgjedhje të faqeve të internetit të besueshme ku mund të shkarkojmë muzikën tonë në formatin FLAC, pasi të shkarkohen, mund ta shijojmë atë në cilindo nga lojtarët e përmendur më lart.

flac.xyz

Ky portal në internet shprehimisht i kushtohet ngarkimit të përmbajtjes muzikore në formatin FLAC. Ka diskografi të panumërta të të gjitha zhanreve dhe epokave. Por gjëja më e mirë për këtë portal interneti është padyshim fakti i të pasurit material cilësor për të gjitha shijet, për të cilën keni shijen që keni, është pothuajse e sigurt që do të gjeni atë që kërkoni dhe me cilësinë më të mirë. I gjithë materiali në këtë faqe në internet është falas. Diçka që vlerësohet, pasi të gjithë na pëlqen muzika e mirë, por nuk mund ta përdorim të gjithë duke paguar.

chiansenhac

Uebfaqe me origjinë Vietnameze, e cila ka një nga repertorët më të mëdhenj muzikorë që do të gjejmë në internet në formatin FLAC. Gjëja më e shquar është padyshim se e gjithë përmbajtja e saj është falas dhe nuk përmban reklama mashtruese, kështu që shkarkimi i albumeve tona të preferuara është shumë e thjeshtë. Një avantazh tjetër i kësaj faqe në internet është se nuk na kufizon në një format të vetëm, por kjo na jep një repertor të shkëlqyeshëm opsionesh ndër të cilat kemi: MP3, M4A dhe natyrisht format me cilësi të lartë FLAC. Repertori i katalogut të tij është shumë bujar dhe mund të gjesh muzikë nga të gjitha epokat, madje edhe kolona zanore të filmave dhe lojërave video.

chinasenhac

Kryeministër

Muzika klasike nuk mund të mungojë në këtë përzgjedhje, një nga zhanret më të kërkuara në formatin FLAC. Me aplikacion të disponueshëm për Android që ofron një katalog të madh të muzikës klasike. Ne mund të fitojmë simfoni dhe albume të plota pa probleme. Gëzoni një ndërfaqe shumë miqësore navigimi, si dhe një motor kërkimi shumë të dobishëm që ju lejon të eksploroni të gjitha opsionet dhe të gjeni atë që ne po kërkojmë. Kjo platformë ofron 14 ditë provë falas për të përdorur përmbajtjen e saj, pas kësaj kohe duhet të paguani një pajtim vjetor Premium prej 140 €Mund të duket mjaft e shtrenjtë, por nëse jeni një adhurues i këtij zhanri të muzikës, padyshim që do të meritojë qindarkën e fundit të investuar.

Redactec.Ch

Një nga alternativat më të mira për adhuruesit e muzikës më cilësore. Një platformë private në internet që ofron një bibliotekë të madhe muzikore. Megjithëse Ajo nuk është e kufizuar vetëm në muzikë pasi ne do të kemi gjithashtu qasje në video, libra, programe kompjuterike dhe komike. Pika negative e këtij portali në internet është pa dyshim që nuk mund të hyni lirshëm, por që mund të aksesohet përmes një ftese të marrë nga një përdorues. Edhe pse kemi një mundësi tjetër më të thjeshtë dhe kjo është se mundemi kërkoni një intervistë në lidhje me temat që lidhen me muzikënNëse e kapërcejmë atë, mund të regjistrohemi për Redactec dhe të shkarkojmë muzikë të panumërt.

borrockalari

Ne arritëm në opsioni më i mirë për më shumë lëkundës. Nga kjo faqe në internet mund të shkarkojmë një pafundësi të përmbajtjes muzikore në formatin FLAC të zhanrit rock. Isshtë një platformë krejtësisht falas dhe ka një numër të madh albumesh, teke, koncertesh dhe përmbajtjesh të tjera në formatin FLAC. I gjithë materiali juaj është në servera si MediaFire ose Mega, kështu që shkarkimi është shumë i thjeshtë. Gjëja më e mirë për këtë portal është që përmbajtja është plotësisht falas, kështu që ne mund ta rrisim koleksionin tonë për një kohë të pacaktuar dhe pa frikë nga kostot shtesë.

Gjurmët HD

Në këtë rast është një faqe në internet pagese, por pa dyshim nga më të rehatshmet dhe më shpërblyesit. Përveç që jeni në gjendje të merrni muzikë nga një koleksion i madh, ju keni mundësinë e eksplorimit të të gjitha llojeve të zhanreve, cilido format të dëshirojmë. Formati FLAC ka një prani të fortë, kështu që cilësia sigurohet. Si diçka shtesë që nuk mund ta gjejmë në pjesën tjetër, kjo faqe në internet na jep mundësinë e përdorimit të përmbajtjes së saj streaming pa pasur nevojë për të bërë ndonjë shkarkim, kështu që ne mund të dëgjojmë muzikë drejtpërdrejt.

Gjurmët HD

Pa alllos

Uebfaqe që na ofron një nga repertorët më të mirë në formatin FLAC të të gjithë internetit falas. Ndër listën tuaj ne gjejmë më shumë se 20 zhanre muzikore me një repertor që azhurnohet në mënyrë periodike. Alsoshtë gjithashtu një nga ato faqe që karakterizohet nga të paturit e një qasje shumë të lehtë, që do të thotë se do të kemi qasje plotësisht e pakufizuar për materialin tuaj pa qenë e nevojshme të paguani asnjë €. Për të vazhduar me shkarkimin e çdo albumi, thjesht kërkoni atë përmes motorit tuaj të kërkimit, hapeni atë dhe shkoni në lidhjen e tij të shkarkimit.

Audio me rezolucion të lartë

Një faqe në internet me pagesë, e cila ka një bibliotekë të madhe plot muzikë nga të gjitha zhanret e njohura. Ofron mundësinë e blerjes së diskografive në formatin që duam. Edhe pse ajo që na intereson është përmbajtja FLAC dhe në këtë rast prania e saj është jashtëzakonisht e madhe. Meqenëse aktualisht është formati më i dashur nga të gjithë dashamirët e muzikës hi-fi. Në këtë rast gjejmë gjithashtu një numër të madh të pjesëve muzikore klasike në formatin FLAC. Nuk është falas por pa dyshim duhet të themi se nuk është e lehtë të gjesh një dyqan në internet me muzikë në këtë format unik, i cili është edhe i thjeshtë për t’u përdorur dhe me një funksion të hollë. Pagesat mund të jenë vjetore ose mujore, kështu që ne kemi lehtësi kur bëjmë pagesa me këste.

Audio me rezolucion të lartë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.