Si të shkarkoni muzikë nga Soundcloud

Logoja e Soundcloud

Mënyra zyrtare për të shkarkuar këngë nga SoundCloud

Ju ndoshta tashmë e dini atë ekziston një mënyrë zyrtare për të shkarkuar këngë nga SoundCloud, edhe pse natyrisht, ky sistem ka disa kufizimet. Por nëse nuk është kështu, nuk ka asnjë problem, sepse shkarkimi i pjesëve me metodën zyrtare është mbase shumë i lehtë.

Thjesht duhet të shohim menunë e vendosur poshtë këngës që po dëgjojmë, në të njëjtën zonë ku mund ta komentojmë. Në disa këngë ne do të gjejmë një buton për Shkarkoj. Thjesht duhet klikoni mbi të.

Shkarkoni muzikë nga Soundcloud

Kjo është e vetmja metodë zyrtare që mund të përdorim për të shkarkuar këngë nga Soundcloud, por fatkeqësisht ne nuk do të jemi në gjendje të shkarkojmë të gjitha këngët që duam. Kjo është për shkak të diçkaje aq të thjeshtë sa që artistë të caktuar nuk duan që askush të jetë në gjendje të shkarkojë këngët e tyre falas. Një kufizim tjetër është se ju mundeni vetëm shkarkoni një këngë në të njëjtën kohë, gjë që e bën shkarkimin e më shumë se një këngë, apo edhe listat e plota të leximit, një proces të gjatë dhe të lodhshëm.

Mënyra alternative për të shkarkuar këngë nga SoundCloud

Nëse dëshironi të shkarkoni një këngë, autori i së cilës nuk e lejon zyrtarisht, nuk kemi mundësi tjetër përveçse të përdorim metodat alternative. Veryshtë shumë e rëndësishme të dini se, pasi nuk është një metodë zyrtare, nuk miratohet nga SoundCloud, dhe gjithashtu, sipas kushteve të përdorimit të kompanisë, është rreptësisht e ndaluar. Në kohën e këtij tutoriali ne kemi qenë në gjendje të kryejmë shkarkimin duke ndjekur metodat që ne propozojmë, por duhet të kemi parasysh se nuk mbështetet zyrtarisht dhe se nga një moment në tjetrin ata mund të ndalojnë së punuari

Përdorimi i një shtrirjeje në shfletuesin tuaj

Metoda më e lehtë për të shkarkuar muzikë nga SoundCloud është askush tjetër përveç përdorimit të një shtrirja e shfletuesit. Nga të gjithë ata që gjenden në dyqanet e ndryshme të shtesave të shfletuesve të internetit, ai që na pëlqeu më shumë ishte Shkarkues SoundCloud Falas për Chrome ose Shkarkues SCDL SoundCloud për Firefox. Në këtë rast, ne do të shpjegojmë se si të instaloni shtesën e Chrome, por hapat janë shumë të ngjashëm në rastin e Firefox.

 • Ne instalojmë shtrirja Shkarkues SoundCloud Falas për Chrome ose SCDL SoundCloud Downloader për Firefox, në varësi të shfletuesit që përdorim.

shkarkoni muzikë soundcloud

 • Ne kemi qasje SoundCloud dhe ne zgjedhim këngën që duam të shkarkojmë.
 • Klikojmë në butonin e shkarkimit ndodhet pikërisht poshtë secilës këngë për të shkarkuar këngën në fjalë. Nëse duam të shkarkojmë listën e plotë të dëgjimit, ne shtypim butonin e shkarkimit në krye të saj.

Përmes një faqe në internet të palës së tretë

Metoda e përdorimit të shtesës është e shkëlqyeshme nëse shkarkoni këngë rregullisht. Sidoqoftë, nëse nuk shkarkoni muzikë shumë shpesh, ekziston një metodë më e lehtë për të shkarkuar muzikë nga SoundCloud nuk ka nevojë të instaloni asgjë. Tingëllon lehtë apo jo? Epo, për ta bërë atë, ne thjesht duhet të bëjmë kopjoni url të këngës që duam nga maja e shfletuesit dhe shkoni në një faqe në internet i jashtëm për të përpunuar shkarkimin. Isshtë një metodë e ngjashme me atë që ju thamë disa javë më parë shkarkoni këngë nga Youtube.

Ashtu si me shtesat e metodës së mëparshme, ka faqe të ndryshme në internet që na lejojnë të shkarkojmë. Në këtë shembull kemi vendosur të përdorim uebin KlickAud, mjaft e zakonshme për këtë detyrë. Hapat që duhet të ndiqni janë po aq të thjeshtë sa më parë:

 • Kërkojmë këngën që duam ta shkarkojmë nga SoundCloud dhe ne kopjojmë URL-në nga shiriti i adresave të shfletuesit.
 • Ne u drejtuam al faqja në internet e KlickAud.
 • Ne ngjisim URL-në dhe ne shtypim butonin download. Shkarkoni këngë me Soundcloud në Kickaud

Duhet të përmendim se arsyeja pse shumica dërrmuese e artistët nuk duan që këngët e tyre të jenë në dispozicion për t'u shkarkuar thjesht sepse ata po përpiqen t'i shesin ato diku tjetër vetë. Padyshim që është puna e tyre, dhe si të tillë ata duan të marrin një kthim financiar prej saj. Nëse nuk do të ishte kështu, muzika përfundimisht do të zhdukej plotësisht nga faqja e dheut. Mos harroni të përdorni këtë metodë me përgjegjësi. Dhe nëse doni të mbështesni artistët tuaj të preferuar, mos harroni atë si iTunes dhe platforma të tjera lejojnë dixhital blerja e këngëve dhe albumeve, e cila do t'ju lejojë të ruani këngët tuaja në një edhe me cilesi me te lartenë një farë mënyre juridik dhe, mbi të gjitha, të qenit në gjendje shkarkoni ato sa herë që dëshironi dhe mbajini ato në të gjitha pajisjet tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.