Si të shkarkoni TED.com Video nga Windows?

Shkarkoni Video TED

Nëse jeni duke u përpjekur të gjeni video vërtet interesante, mund të keni pasur YouTube në mendjen tuaj, pasi ky është një nga vendet ku ka një larmi dhe larmi të madhe të tyre.

Por nëse jeni duke u përpjekur në vend gjeni video edhe më interesante dhe të specializuara për tema profesionale "dhe serioze", atëherë ju rekomandojmë të vizitoni portalin "TED.com", ku do të gjeni një numër të madh të videos që i referohen teknologjisë dhe disa mjediseve të tjera.

Pse të vizitoni videot e TED.com?

Para së gjithash, ne do të përcaktojmë se çfarë përfaqësojnë këto tre shkronja që janë pjesë e emrit të domain-it të këtij portali, që prej TED në fakt i referohet: Teknologjisë, Argëtimit dhe Dizajnit; kryesisht atje do të gjeni konferenca nga njerëz me famë botërore, të cilët janë ekspertë dhe profesionistë në këto lloje fushash që kemi përmendur më lart. Nuk do të ishte e çuditshme për ju të gjeni atë që tha Steve Jobs në një nga leksionet e tij në një moment të caktuar. Disa prej tyre kanë titra, edhe pse të tjerët, për fat të keq, nuk e kanë, një portal që ka vetëm video të folura në anglisht.

Tani, nëse keni qenë i interesuar të përpiqeni të dëgjoni me kujdes ndonjë nga këto video, do të ishte më mirë nëse shkarkoni ndonjë prej tyre, duke pasur nevojë të përdorni një aplikacion të specializuar në këtë portal.

Përdorni TED-Downloader për të shkarkuar video

Megjithëse ka një numër të madh të aplikacioneve që mund të na ndihmojnë të shkarkojmë video nga YouTube, Vimeo, Dailymotion dhe disa portale të tjera, ato nuk do të na ndihmojnë me videot që në vend të kësaj organizohen në TED.com. Ajo që mund të bëjmë është të përdorim një aplikacion të thjeshtë falas që ka emrin «Shkarkues TED«, E cila funksionon vetëm në Windows.

Shkarkuesi TED 01

Kur ta ekzekutoni, do të gjeni një ekran shumë të ngjashëm me atë që kemi vendosur në krye; Ndërfaqja e saj është e lehtë për t'u përdorur, sepse atje ju duhet vetëm përcaktoni vendndodhjen ku dëshironi të shkarkohen videot (në hard drive tuaj). Më vonë duhet të zgjidhni edhe rezolucionin për videot tuaja, i cili varion nga "i ulët" në "i lartë". Kjo në mënyrë të pashmangshme do të sjellë një tendosje në skedarin e shkarkuar. Ju nuk keni nevojë të bëni asgjë tjetër, dhe më vonë duhet të ruani ndryshimet në këtë konfigurim duke përdorur butonin në të djathtë poshtë; sapo të kryeni këtë detyrë, do të shfaqet një dritare shumë e ngjashme me atë që do të vendosim më poshtë.

Shkarkuesi TED 02

Siç mund ta shihni, brenda ndërfaqes do të shfaqet një numër i madh i videos që janë ruajtur në këtë portal. Ju mund të eksploroni të gjithë ata dhe zgjidhni vetëm ato që dëshironi të shkarkoni megjithëse, mund ta bëni edhe për të gjithë ata nëse keni një hapësirë ​​të madhe në disk, një lidhje të mirë interneti dhe një kohë mjaft të gjatë për të kryer këtë detyrë.

Gjeni në një lidhje video në TED.com

Një alternativë interesante që ka ky mjet është në fund të listës së të gjitha videove. Identifikohet me një buton dhe thotë «Eksportoni Lidhjet në:«, E cila do të shfaq tre opsione të ndryshme. Një hile e vogël që mund të rekomandojmë në këtë pikë është që të përpiqeni të përdorni formatin ".txt".

Kjo do të thotë që nëse zgjidhni vetëm një numër të caktuar të kutive dhe më vonë zgjidhni butonin që përmendim në krye, ju do të eksportoni lidhjet për në një dokument të thjeshtë (i sheshtë) që i përkasin secilës prej këtyre videove. Ju mund të shihni se ata kanë një format MP4, kështu që ju mund t'i kopjoni dhe ngjisni ato në shfletuesin e Internetit, ose gjithashtu të përdorni këto lidhje për të shkarkuar videon me menaxherin tuaj të preferuar.

Ndryshoni rezolucionin e videove përpara se të shkarkoni

Dokumenti që ka lidhjet që mund të keni eksportuar është në të njëjtin vend në dosjen që keni zgjedhur për të shkarkuar këto video. Nëse kopjoni ndonjërën prej tyre dhe e ngjisni në shfletuesin tuaj të Internetit, do të shihni se shfaqet me luajtësin e vet. Nëse mund të shihni që kjo video është shumë e vogël dhe për këtë arsye ofron një cilësi shumë të dobët, atëherë mund të ktheheni te mjeti për të zgjedhur butonin «Cilësimet», në të cilën pikë do të shihni ekranin e parë që keni hasur (dhe që ne tregojnë në krye). Atje mundeni ndryshoni cilësinë e videove në një më të lartë, për sa kohë që keni hapësirë ​​të mirë në hard drive.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)