Si të telefononi mbledhjen

Si mund të telefonoj koleksion Me siguri e keni gjetur veten në një moment në të cilin ju është dashur të bëni një Mblidhni thirrjen. Aktualisht, pothuajse të gjithë të rriturit kanë një tarifë fikse, por më të rinjtë, me anë të kontrollit, kanë një tarifë me parapagesë.

Një situatë tjetër ku mbledhja e thirrjeve mund të jetë e dobishme është nëse ju duhet të bëni një telefonatë ndërkombëtare. pra këtu Ne do të shpjegojmë se si të thërrasim mbledhjen në rast se ju nevojitet ndonjëherë.

Çfarë është një thirrje mbledhëse?

Si të telefononi mbledhjen

Dikujt që i ka mbaruar krediti mund të bëjë një telefonatë grumbullimi. Kjo do të thotë se personi që merr thirrjen do të tarifohet. Ky shërbim është shumë i dobishëm për njerëzit që kanë një i parapaguar dhe bilanci po mbaron. Nëse udhëtoni jashtë vendit, dhe nuk keni roaming, ju mund të telefononi një numër telefoni fiks ose celular në vendin tuaj duke përdorur këtë shërbim. Do të tarifoheni pak më shumë se zakonisht, por jo aq sa do të bënte kompania juaj telefonike, sepse personi që merr thirrjen është në rrjetin e tij kombëtar.

Si mund të telefonoj koleksion?

 

Si të telefononi mbledhjen Këtu do të shpjegojmë si mund të bëni një telefonatë me tarifim të kundërt si nga telefoni fiks ashtu edhe nga celulari.

Për të bërë një telefonatë grumbullimi nga telefoni juaj fiks ose celular, duhet të përdorni një kod tjetër. Kodi duhet të ndiqet nga prefiksi i numrit tuaj të telefonit dhe më pas vetë numri. Në varësi të kompanisë telefonike, numri është i ndryshëm. Kështu që do t'ju duhet të kontaktoni kompaninë tuaj të telefonit dhe t'i kërkoni atyre kodin.

Nëse dëshironi të telefononi një celular:

 • Puna është se kontaktoni kompaninë tuaj në mënyrë që ata t'ju japin kodin që duhet të telefononi paraprakisht. Kjo është zakonisht 210.
 • Hyni në prefiksi i vendit të destinacionit, nëse është e nevojshme.
 • Së fundi, thirrni numrin e telefonit që dëshironi të telefononi

Nëse dëshironi të bëni një telefonatë në një linjë fikse, ndiqni këto hapa:

 • Futni kodin që ju jep operatori juaj. Për telefonat fiks zakonisht është 1409, por gjëja ideale është që të siguroheni me kompaninë tuaj telefonike.
 • Ashtu si thirrjet në celular, shkruani kodin e shtetit.
 • Për të mbaruar thirrni numrin e telefonit që dëshironi të telefononi.

Bëra të gjitha sa më sipër thirrja luhet sikur të ishte ndonjë telefonatë tjetër. Dallimi është se kur marrësi e merr telefonin, një teleoperator i automatizuar do t'i informojë ata se është një telefonatë grumbulluese. Pasi marrësi të marrë këtë informacion, ai ka mundësinë ta pranojë atë telefonatë, dhe për këtë arsye, tarifa ekonomike e thirrjes.

A duhet të kem një tarifë të veçantë për të thirrur mbledhjen?

tarifa celulare

Përgjigja është jo. Në fakt, mund të bëhet nga çdo tarifë, qoftë me kontratë apo me parapagesë. Shpjegimi është se meqenëse nuk paguani për thirrjen, nuk ka rëndësi se çfarë tarife keni. Po vërtet, Kujdes me tarifën që ka personi që po telefononi, sepse nëse nuk ka tarifë me thirrje të pakufizuara, duhet të paguajë që në minutën e parë, ose minutat shtesë që tarifa nuk i mbulon. Dhe sigurisht, do të jetë më e shtrenjtë ose më e lirë në varësi të llojit të kontratës që keni me telemarketuesin tuaj.

Në rast se keni telefonata të pakufizuara, nuk ka asnjë problem. Megjithatë, duke qenë se shërbimi i mbledhjes së thirrjeve nuk është diçka që zakonisht përfshihet në tarifat e telefonit, nëse pranoni thirrjen e grumbullimit, duhet të paguani për të. Është një shërbim që paguhet gjithmonë, pavarësisht tarifës që keni. Pra, nëse keni miq ose familje jashtë vendit dhe zakonisht merrni telefonata, Ne ju këshillojmë të kontraktoni një tarifë me thirrje të pakufizuara, kështu që të paktën nuk duhet të shqetësoheni për sa kohë jeni duke folur. Një opsion tjetër pak më modern sesa mbledhja e telefonatave është telefonatat ose video thirrjet përmes të dhënave të internetit. e rrallë është aty ku nuk ka WiFi falas.

Po nëse nuk më lejon të bëj thirrjen e mbledhjes?

operatorët që kanë ngarkesë të kundërt

Mund të keni një problem me thirrjen e mbledhjes. Nëse kjo ju ndodh, ne ju këshillojmë që:

 • Kontaktoni shërbimin e klientit të operatorit tuaj. Në parim, vetëm me një telefonatë duhet ta zgjidhin problemin. Ata mund t'ju kërkojnë informacion, si për shembull emrin e pronarit të linjës telefonike, por nuk do t'ju kërkojnë kurrë diçka si numri i llogarisë tuaj bankare. Pra, kini kujdes nëse e bëjnë.
 • Opsioni tjetër që keni është që ta bëni përmes faqes së internetit të operatorit tuaj. Në seksionin e qendrës së ndihmës, ku ata do t'ju udhëheqin hap pas hapi.
 • Dhe nëse nuk ndiheni rehat duke e bërë atë në internet ose me telefon, mundeni gjithmonë shkoni në një dyqan fizik të operatorit tuaj të telefonit. Këtu ata mund të bëjnë edhe hapat e nevojshëm për ju, po, nëse nuk jeni pronar i linjës rekomandohet që personi në fjalë t'ju shoqërojë.

Operatorët me thirrje me tarifë të kundërt

koleksioni i operatorëve

Edhe pse duket e çuditshme, jo të gjithë operatorët e kanë shërbimin e thirrjeve kolektive. Këtu do t'ju lëmë një listë të operatorëve kryesorë në Spanjë, me dhe pa telefonata grumbulluese:

 • Orange. Asnjë telefonatë mbledhëse
 • Movistar. Asnjë telefonatë mbledhëse
 • Vodafone. Këtë shërbim e keni vetëm për telefonat me parapagesë. Për të përfituar nga ky shërbim duhet të telefononi prefiksin 110 dhe më pas numrin e telefonit që dëshironi të telefononi. Ky prefiks është i përgjithshëm si për telefona celularë ashtu edhe për telefona fiks.
 • Yoigo. Nuk ka thirrje të mbledhura.
 • Jazztel. Çuditërisht, megjithëse i përket Portokallisë, po ka mbledhje te thirrjeve. Për të përdorur këtë shërbim duhet të:
  •  shenjë 1009 për thirrje kombëtar
  • shenjë 1008 për thirrje brenda Evropës
  • shenjë 1005 për thirrje jashtë Europës

Shpresoj se ky informacion ka qenë i dobishëm për ju. Dhe mbani mend se nëse keni ndonjë problem për të thirrur mbledhjen, Gjithmonë duhet të jetë pronari që kontakton operatorin celular, pasi do t'ju kërkojë të dhëna personale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.