Si të vendosni një sistem të mbikëqyrjes video në shtëpi me një kamerë në internet ose kamera IP

Webcam

Nëse jeni duke udhëtuar ose duke punuar, ndonjëherë është e rëndësishme të dini se gjithçka është në rregull në shtëpi. Disa zgjidhje si kamera e mbikëqyrjes Nest Cam (i njohur më parë si Dropcam) i lehtëson gjërat, por ka më shumë mënyra për tu montuar një sistem monitorimi në shtëpinë tuaj.

Në këtë postim do të shpjegojmë se cilat opsione keni për të qenë në gjendje të krijoni një sistem të mbikëqyrjes video në shtëpi, por pa u përqëndruar në sistemet e plota të sigurisë që sjellin alarme dhe karakteristika të tjera të përparuara, por vetëm në kamerat e zakonshme që do t'ju lejojnë të bëj transmetim i drejtpërdrejtë ose regjistrime video në distancë.

Plug-and-play kamera vëzhgimi video

Shumë prodhues po përpiqen t'i bëjnë gjërat më të lehta për përdoruesit dhe kanë filluar të ofrojnë "plug-and-play”Lidhur me disa shërbime në internet dhe aplikacione për smartphone. Për të përdorur këto kamera nuk do të duhet ta lidhni atë me një kompjuter ose ndonjë shërbim tjetër. E vetmja gjë që do t'ju duhet është vetë kamerën dhe një lidhje interneti.

La Nest Cam Google punon në këtë mënyrë. Për ta përdorur atë thjesht duhet lidheni atë, lidheni atë me një llogari dhe pastaj ju mund të përdorni imazhet e drejtpërdrejta nga interneti ose nga smartphone juaj, përveç që është në gjendje të konfigurojë një regjistrim automatik.

Kamera Google Nest

Kamera Google Nest

Sidoqoftë, mbajtja e këtyre regjistrimeve do t'ju kushtojë të paktën 10 euro në muajPor ruajtja e të dhënave në re mbetet një avantazh i rëndësishëm sepse nëse dikush hyn për të vjedhur ingranazhin tuaj, ju përsëri do të keni qasje në regjistrimet nga reja. Klikoni këtu për të blerë Nest Cam me çmimin më të mirë nga Amazon.

Produkte të tjera të ngjashme me Nest Cam përfshijnë Monitorues në shtëpi, Belkin Netcam HD ose SimpleCam.

IP kamerat

Pajisjet e mësipërme janë më të përshtatshme dhe më të lehta për t'u përdorur, por nëse nuk doni të ruani regjistrimet tuaja në një server të largët dhe doni të përdorni disa cilësime më të përparuara tashmë një personalizim i mëtejshëm, gjithmonë mund të kërkoni një "kamera IP".

Kamera IP është një aparat fotografik dixhital që mund dërgoni të dhëna përmes protokollit të internetit të një rrjeti. Ju do të duhet të kryeni disa cilësime të përparuara nëse dëshironi të përdorni në distancë transmetimin e videos në internet ose thjesht që kamera të ruajë videot në një pajisje tjetër në shtëpinë tuaj.

Kamera IP Amcrest IP2M-841B

Kamera IP Amcrest IP2M-841B

Disa kamera IP kërkojnë një regjistrues video për rrjetin, ndërsa të tjerët regjistrojnë videot e tyre drejtpërdrejt në një pajisje NAS (hapësira e bashkangjitur në rrjet) ose në një PC që keni konfiguruar të funksionojë si një server. Kamera të tjera IP madje kanë një vend i caktuar për karta microSD kështu që ata mund të regjistrojnë drejtpërdrejt në atë makinë fizike.

Nëse do të krijoni serverin tuaj, duhet të blini një aparat fotografik IP që sjell programe speciale kjo ju jep këtë mundësi. Në mënyrë tipike, ky program do t'ju lejojë madje kamera të shumta në rrjet për të pasur një pamje më të plotë të shtëpisë tuaj.

Lajmi i mirë është se kamerat IP janë zakonisht më të lira se zgjidhjet plug-and-play si Nest Cam, megjithëse mund të duhet të paguani edhe një tarifë shtesë për të përdorur softuerin që keni zgjedhur.

Webcams

Në vend që të përdorni një kamerë IP, mund të përdorni një kamera e thjeshtë në internet të lidheni me një kompjuter dhe të përdorni softuer regjistrues.

Ndryshe nga kamerat IP, kamera në internet duhet të jetë lidhet drejtpërdrejt me kompjuterin përmes USBNdërsa kamera IP mund të jetë kudo në shtëpi dhe të funksionojë përmes Wi-Fi.

Logitech C920Pro

Logitech C920Pro

Në mënyrë që të konfiguroni si duhet kamerën, do të duhet të blini një softuer për kapjen dhe regjistrimin e videos të dizajnuara për të punuar me kamera në internet dhe jo vetëm kamera IP. Cfare ka me shume, ju duhet ta keni PC tuaj të ndezur vazhdimisht në mënyrë që kamera në internet të mund të funksionojë në mënyrën e mbikëqyrjes.

Nëse keni menduar për hipjen një sistem i mbikëqyrjes video për shtëpinë tuaj, rekomandimi ynë më i mirë është që të hetojë mirë para se të blini kamerat dhe softuerin. Nëse do të blini një aparat fotografik plug-and-play, duhet të keni parasysh se do t'ju kërkohet të paguani një tarifë mujore. Nëse do të blini një kamerë IP ose një kamerë në internet, zbuloni nëse i ka të gjitha tiparet që ju nevojiten, pasi që për shembull jo të gjitha kamerat kanë regjistrim të shikimit të natës ose cilësisë HD.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.