Si të zbuloj nëse ata po përdorin llogarinë time Netflix

Shtëpia e Netflix

Një nga gjërat që sigurisht po u ndodh më shumë se një është se ju keni qasje të padëshiruar në llogarinë e shërbimit të transmetimit Netflix. Kjo mund të na ndodhë me çdo shërbim të këtij lloji që kemi kontraktuar dhe sot do të shohim sa e thjeshtë është si të zbuloj nëse ata po përdorin llogarinë time Netflix.

Ne mund të mendojmë se palët e treta po përdorin llogarinë tonë pa pëlqimin tonë dhe në këto raste ekziston një mënyrë për ta zbuluar. Alsoshtë gjithashtu e mundur që ju të ndani vullnetarisht llogarinë tuaj në mënyrë që dikush tjetër të mund të shijojë shërbimin, por Ekziston një hap i madh midis ndarjes konsensuale dhe përdorimit të paautorizuar.

Profilet në Netflix lejojnë përdoruesin të ndajë të njëjtën llogari dhe padyshim ajo që bëjnë zakonisht përdoruesit e këtij shërbimi ose të paktën shumica e tyre është të ndajnë të njëjtën llogari Netflix Premium midis katër personave. Thjesht këta katër njerëz duhet të ndajnë kostot e pajtimit dhe secili me profilin e tij mund të shohë të gjithë përmbajtjen që ata dëshirojnë njëkohësisht. Problemi vjen kur nuk kemi një llogari të përbashkët me këdo dhe ne besojmë se ata mund të jenë duke përdorur llogarinë tonë premium të Netflix, pikërisht aty do të ndikojmë sot.

IPhone i Netflix

Si të dini nëse dikush po hyn në llogarinë tonë Netflix

Kjo është diçka që mund të jetë e vështirë për t'u gjetur nëse nuk e keni bërë kurrë më parë, kështu që ne do të shohim hapat që duhet të ndjekim në këtë rast. Gjëja e parë që duhet të bëni është të identifikoheni me tuajin adresën e postës elektronike dhe fjalëkalimin tuaj.

Sapo të identifikoheni është aq e thjeshtë sa qasja në Aktiviteti i fundit të llogarisë suaj, ka të dhëna specifike të pajisjeve që janë lidhur për të parë seritë, vendndodhjet tuaja Netflix dhe gjithashtu mund të shihni orët e hyrjes, ditën dhe madje edhe adresat IP që janë lidhur.

Me gjithë këto të dhëna, është me të vërtetë shumë më e lehtë për të zbuluar përdorimin e pahijshëm të llogarisë sonë Netflix, diçka që shumë përdorues e dinë tashmë por me siguri shumë të tjerë as nuk e dinin se ekzistonte. Tani duke parë gjithë këtë ne e dimë nëse ekziston një pajisje e vjetër që ka qasje në llogarinë tonë dhe që ne nuk e fshijmë ose nëse një palë e tretë po përfiton nga llogaria jonë krejtësisht falas.

Llogaria e Netflix

Dalja nga pajisjet është një opsion

Ky mund të jetë një mundësi për të parandaluar hyrjen e njerëzve të tjerë në llogarinë tonë Netflix dhe thjesht përbëhet nga dilni nga pajisjet. Kjo mund të bëhet direkt duke hyrë nga shërbimi i menaxhimit të pajisjeve tuaja atë Netflix sapo të jemi brenda llogarisë sonë.

Procesi zgjat pak më shumë se 8 orë për të përfunduar, kështu që në këtë rast duhet të keni pak durim dhe të shpresoni që të gjithë profilet me të cilët janë të lidhur në llogarinë tonë do të mbyllen.

Me këtë ne mund të zgjidhim problemin e hyrjes, por logjikisht ky proces mund të jetë i padobishëm nëse përdoruesit e tjerë kanë fjalëkalimin tonë, kështu që ne do të shohim një mundësi të dytë dhe më të sigurt për t'i parandaluar ata nga hyrja në llogarinë tonë. Kjo metodë gjithashtu do të fshijë të dhënat e vendndodhjes të shoqëruara me pajisjet Gjëja më e mirë është që nëse vërtet besoni se po vidheni, është më mirë të paralajmëroni më parë autoritetet me të dhënat që platforma na ofron në seksionin Aktiviteti i fundit i transmetimit të pajisjes, të dhëna të tilla si IP, vendndodhja dhe të tjerët.

Fjalëkalimi i Netflix

Ndaloni ata të përdorin llogarinë tuaj Netflix lehtë dhe falas

Një zgjidhje tjetër për këtë disi më e menjëhershme është gjithashtu e thjeshtë dhe e shpejtë për të kryer. Le të shohim se çfarë duhet të bëjmë nëse duam të zvogëlojmë humbjet tona në rast se zbulojmë një përdorim jo të duhur të llogarisë sonë Netflix.

Mund të duket si një masë më e drejtpërdrejtë, por zgjidhja vërtet përbëhet nga ndryshoni fjalëkalimin e shërbimit. Po, rivendosja e fjalëkalimit tonë është zgjidhja më e mirë dhe më e drejtpërdrejtë në këto raste të keqpërdorimit dhe shumë përdorues, edhe pa pasur nevojë për të zbuluar këtë keqpërdorim, bëjeni atë herë pas here për tu mbrojtur më shumë nga ndërhyrësit e mundshëm.

Kjo është një masë që mund të zbatohet për çdo lloj llogarie të shërbimit streaming, pajtim aplikacioni, llogari email ose të ngjashme. Logjikisht kjo ndryshimi i fjalëkalimit është plotësisht falas për përdoruesin dhe lejon që të jetë më i sigurt dhe i mbrojtur.

Në këtë rast dhe pasi të arrihet, ne duhet të kemi qasje direkte në seksion specifik në internet për të rigjeneruar fjalëkalimin tonë dhe gati. Ne shtojmë të dhënat që kërkohen dhe drejtpërdrejt ne ndryshojmë fjalëkalimin e llogarisë sonë. Tani mund të jeni të sigurt se llogaria juaj Netflix është plotësisht e mbrojtur dhe nëse nuk doni që të tjerët ta përdorin atë, kjo është mënyra më e mirë për ta menaxhuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.