Si të zbulojmë dështimet në Kartën tonë Video me ose pa Windows

struktura e një karte video

Nëse në ditët e sotme kartat video janë sinonim i një efikasiteti të madh dhe punojnë në çdo lloj aplikacioni që funksionon në Windows, Pse dështojnë kur janë më të nevojshmet?

Askush nuk mund ta shpjegojë arsyen pse kjo ndodh, sepse edhe pse Windows janë instaluar me drejtuesit përkatës dhe disa azhurnime shtesë, kompjuteri prishet me ekranin tipik blu, kur filloni të bëni "punë ekstreme" me Adobe Photoshop ose një lojë video që kërkon të gjitha burimet e sistemit operativ. Një mënyrë shumë e thjeshtë dhe e thjeshtë për të zbuloni dështimet në kartën tonë të videos mbështetet në një mjet të thjeshtë, i cili ka emrin "Test i stresit të kujtesës video".

Arsyet e mundshme për dështimin e një karte video

Situata e parë që duhet të merrni parasysh para se të testoni kompjuterin tuaj personal me këtë mjet është të dini nëse e keni instaluar versionet e sakta të drejtuesve për atë pajisje shtesë. Ka raste kur Microsoft zakonisht sugjeron drejtuesit e pajtueshëm për kartën video që ai ka arritur ta gjejë në një kompjuter personal, këto nuk janë të sakta, por përkundrazi, "ato gjenerike". Nëse keni një disk instalimi, përdorni atë dhe konfiguroni kartën video sipas opsioneve të prodhuesit.

Përdorimi i "Testit të Stresit të Kujtesës Video" në Windows dhe jashtë tij

Sado e pabesueshme të duket, një mjet i thjeshtë me emrin «Test i stresit të kujtesës video»Ka aftësinë për të provoni kartën video, duke arritur të marrë si rezultat, nëse është në gjendje të mirë ose të keqe. Sipas zhvilluesit, ekzekutimi i tij i vogël prej vetëm disa megabajt ka aftësinë për t'i dhënë një «stres» të madh kartës video, që do të thotë, se do t'ju ngarkojë me punë shtesë për të ditur se sa mbështet.

Sapo të shkoni në URL-në e zhvilluesit të saj do të gjeni dy versione për t'u përdorur, njëri që është në fillim të faqes dhe tjetri në ndryshimin përfundimtar. Nëse zgjidhni paketën e parë dhe e zbërtheni atë në kompjuterin tuaj personal Windows, mund të klikoni dy herë në ekzekutuesin dhe të filloni të shihni rezultatet. Një ekran shumë i ngjashëm me atë që do të vendosim më poshtë është ai që mund të shihni, ku përdoruesi do të duhet vendosni se cilën kartë video dëshironi të provoni.

Test i stresit të kujtesës video

Për rastin tonë, mjeti na ka gjetur dy karta video, duke qenë njëri prej tyre primar dhe tjetri sekondar sepse modeli i kompjuterit personal HP i ka të dyja. Testimi do të bëjë që madhësia e rezolucionit të ndryshojë dhe disa dritare do të fillojnë të shfaqen në lidhje me punën që po bën mjeti në pajisje shtesë.

Versione për përdorim me "Testin e stresit të kujtesës video"

Zhvilluesi përmend që testet mund të kryhen ndërsa Windows është duke punuar, dhe kjo nuk është opsioni më i mirë karta video po merr ngarkesën në të njëjtin moment të të gjitha aplikacioneve dhe burimeve të sistemit operativ. Për këtë arsye, duhet të lundroni në një nga dosjet e tij të brendshme për të gjetur imazhin e tij ISO, në të cilin mundeni transportoni në një pendrive USB me mjetin përkatës.

Nëse vendosni për këtë alternativë, atëherë do të duhet të bëni rindizni në kompjuter me futjen e pendrive USB porti përkatës. Kjo është mënyra më e mirë për të provuar kartën video, pasi kompjuteri dhe karta grafike nuk po marrin asnjë lloj ngarkese nga sistemi operativ.

Testimi në kompjuterët e vjetër për kartën video

Pavarësisht se ishte një situatë shumë e largët, por zhvilluesi ka vendosur në pjesën e fundit të faqes së tij në internet një version që mund të përdorni për të përdorur një disketë; ekzistojnë skedarët e nevojshëm për tu ekzekutuar mjeti dhe bibliotekat përkatëse, të cilat do të analizojnë gjendjen e kartës video në këtë lloj kompjuteri.

Nga ana jonë, ne mund t'ju rekomandojmë që të provoni instaloni drejtuesit e duhur për kartën tuaj video, sepse nëse keni instaluar disa që i përkasin një modeli tjetër, atëherë do të merrni vazhdimisht dështime të paqëndrueshmërisë në kompjuterin personal dhe në punën e secilit prej aplikacioneve tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)