Si të zgjidhni një tabletë

Si të zgjidhni një tabletë

Në vitet e fundit, tabletët janë bërë pajisja e preferuar në shumë familje kur bëhet fjalë për lidhjen në internet, hyrjen në rrjetet sociale, kryerjen e kërkimeve në internet, dërgimin e postave elektronike ... Aktualisht në treg ne kemi në dispozicion modele të ndryshme, sisteme të ndryshme operative, madhësi të ndryshme, çmime të ndryshme ...

Nëse besoni në ishte post-pc dhe ka ardhur koha për të blerë një tablet për të bërë detyra të përditshme nga kudo pa u varur nga një kompjuter, këtu është një udhëzues për si të zgjidhni një tabletë. Në këtë artikull, ne do të marrim parasysh avantazhet dhe disavantazhet e secilit prej sistemeve operative dhe modeleve të disponueshme në treg.

Madhësia e ekranit

Samsung Galaxy Tab

Aktualisht në treg ne kemi në dispozicion madhësi të ndryshme të ekranit që shkojnë nga 8 inç në 13. Madhësia e ekranit është një nga vendimet kryesore që duhet të marrim parasysh, pasi nëse kërkojmë shkathtësi dhe e zhvendosim atë kudo, aq më e vogël, aq më mirë.

Nëse duam ta zhvendosim por gjithashtu duam të përfitojmë sa më shumë prej tij, modeli 13 inç mund të jetë opsioni më i mirë, veçanërisht nëse qëllimi ynë është të arrijmë zëvendësoni kompjuterin ose laptopin tonë pa sakrifikuar madhësinë e ekranit.

Sistemi operativo

Tablet sistemi operativ

Sistemi operativ është një aspekt tjetër që duhet ta marrim parasysh. Ndërsa është e vërtetë që Android është sistemi operativ më i përdorur në botë, nëse flasim për tabletët, gjërat dështojnë mjaft, pasi që shumica e aplikacioneve ndërfaqja e tyre nuk është përshtatur për t'u përdorur në një tabletës, diçka që ndodh në ekosistemin celular iOS të Apple.

Përveç kësaj, iOS na ofron një numër të madh të aplikacioneve të të gjitha llojeve, aplikacione të adaptuara në ekranin më të madh që na lejon të përfitojmë nga ky avantazh mbi celularët. Apple i vë në dispozicion të përdoruesve të iPad funksione specifike të tilla si ndarja e ekranit ose multitasking, disa funksione themelore që duhet të ketë çdo tabletë.

Së treti, dhe megjithëse shumë nuk e konsiderojnë atë një tablet, ne gjithashtu duhet të vendosim atë Microsoft Surface. Përparësia kryesore e ofruar nga diapazoni i Microsoft Surface gjendet në atë Ai menaxhohet nga Windows 10 në versionin e tij të plotë, kështu që ne mund të instalojmë çdo aplikacion të disponueshëm në desktop dhe laptopë pa asnjë kufizim.

Windows 10 integron një version për tablet ideal për Surface, i cili na lejon të bashkëveprojmë me të sikur të ishte një tablet Android ose iPad por me fuqinë dhe shkathtësinë që na ofron një PC.

Përputhshmëria / Ekosistemi i aplikacioneve

Microsoft Surface Pro LTE i Avancuar

Siç e përmenda në pikën e mëparshme, Android Nuk është ekosistemi nëse po kërkojmë një tabletë për të zëvendësuar PC-në tonë pasi që numri i aplikacioneve të përputhshme është shumë i kufizuar. Në vitet e fundit, gjigandi i kërkimit duket se i ka vendosur këto pajisje për t'u përqëndruar në smartphone, një gabim që do të kushtojë shumë në një periudhë afatgjatë.

Apple bën gati një milion aplikacione të përputhshme me iPad, aplikacionet që përfitojnë nga gjatësia dhe gjerësia e ekranit dhe që në shumicën e rasteve, janë të njëjtat aplikacione që mund të instalojmë në iPhone, kështu që nuk duhet të bëjmë një shpenzim të dyfishtë.

Microsoft me Surface është zgjedhja ideale nëse nuk mund të jetojmë pa aplikacione të caktuara desktop me të cilën jemi mësuar dhe pa të cilin nuk mund të punojmë si duhet.

ACCESORIOS

Aksesorë tabletash

Tabletat e menaxhuara nga Android, vënë në dispozicionin tonë të njëjtat pajisje që mund të gjejmë në telefonat inteligjentë të menaxhuar nga i njëjti sistem operativ, i cili na lejon të lidhim një qendër në portin USB-C për të lidhur një kartë memorie, një shkop USB një hard drive ose edhe një monitor nëse e mbështet këtë funksion.

Me fillimin e iPad Pro, djemtë nga Cupertino kanë zgjeruar numrin e opsioneve që ne mund t'i lidhim pa pasur nevojë gjithmonë të kalojmë nëpër kutinë. iPad Pro 2018 ka zëvendësuar lidhjen tradicionale të rrufesë me një port USB-C, një port në të cilin Ne mund të lidhim një lexues letrash me bira, një monitor, një disk të ngurtë ose një shpërndarës për të lidhur pajisje të ndryshme së bashku.

Surface i Microsoft është pak a shumë i njëjtë me një laptop pa tastierë, kështu që na ofron të njëjtat lidhje si një kompjuter portativ, duke qenë pajisja që na ofron shkathtësinë më të madhe kur lidhni ndonjë pajisje shtesë për të zgjeruar funksionet që na ofron.

Të gjitha modelet e tabletëve të nivelit të lartë na lejojnë të lidhim një tastierë dhe një laps për të vizatuar në ekran. Për më tepër, modele të menaxhuara nga Windows, siç janë Galaxy Tab i Samsung dhe Surface i Microsoft gjithashtu le të lidhim një mi, në mënyrë që ndërveprimi me sistemin operativ të jetë shumë më i rehatshëm.

Çmimet

Tabletat çmimet

Në vitet e fundit, çmimi i telefonave inteligjentë është rritur në mënyrë të konsiderueshme, ndonjëherë duke tejkaluar 1.000 euro. Ndërsa vitet kanë kaluar, tabletët gjithashtu janë rritur në çmim për shkak të rritjes së konsiderueshme të përfitimeve që ata na ofrojnë.

Tabletët Android

Ekosistemi i tabletave Android, siç e përmenda më lart eshte shume e kufizuar Për shkak se shumica e prodhuesve kanë ndaluar bastet në këtë treg, duke ia lënë pjesën më të madhe Apple, e cila për meritat e veta është praktikisht pronari i tij.

Modelet që aktualisht ofrojnë vlerën më të mirë për para në treg ofrohen nga diapazoni Samsung galaxy, nga Samsung duke e bërë të disponueshëm për ne modele të ndryshme nga 180 euro, një çmim me të cilin mund të kemi në dispozicion një tabletë bazë për të bërë katër gjërat që zakonisht bëjmë me ekipin tonë, të tilla si shikimi i rrjeteve sociale, vizita në një faqe në internet, dërgimi i postave elektronike ...

Apple iPad

Apple ofron diapazonin 9,7 inç iPad, iPad Mini, 10,5 inç iPad Pro dhe vargun 11 dhe 12,9 inç iPad Pro. Lapsi i Apple është i pajtueshëm vetëm me gamën iPad Pro, kështu që nëse ideja jonë është ta përdorim atë, duhet ta marrim parasysh kur blejmë një Apple iPad. Çmimi bazë për të gjitha modelet e iPad është si më poshtë:

 • iPad Mini 4: 429 euro për modelin 128 GB me lidhje Wi-Fi.
 • iPad 9,7 inç: 349 euro për modelin 32 GB me lidhje Wi-Fi.
 • 10,5 inç iPad Pro: 729 euro për modelin 64 GB me lidhje Wi-Fi.
 • 11 inç iPad Pro: 879 euro për modelin 64 GB me lidhje Wi-Fi.
 • 12,9 inç iPad Pro: 1.079 euro për modelin 64 GB me lidhje Wi-Fi.

Microsoft Surface

Microsoft's Surface na ofron disa specifikimet që mund t'i gjejmë në shumicën e laptopëve të nivelit të lartë në treg, por me shkathtësinë e ofruar nga një kompjuter pa tastierë, një tastierë që duhet ta blejmë veçmas nëse e duam, siç është rasti me të gjitha modelet iPad.

Specifikimet kryesore të sipërfaqes:

 • Processor: Intel Core m3, gjenerata e 5-të Core i7 / i7.
 • Kujtim: 4/8/16 GB RAM
 • Kapacitetet e magazinimit: 128 GB / 256 GB / 512 GB / 1TB

Modeli më i lirë, pa tastierë, fillon me 899 euro, (Intel Core m3, 4 GB RAM dhe 128 GB SSD) një çmim që mund të duket i lartë për një tabletë, por që nëse marrim parasysh shkathtësinë që na ofron, si për aplikimet ashtu edhe për lëvizshmërinë, është një çmim më se i arsyeshëm për një tabletë të kësaj fuqie.

Nëse Microsoft Surface është jashtë buxhetit tuaj, por ju doni të vazhdoni të ruani idenë që na ofron, ne mund të zgjedhim Sipërfaqja Shko, një tablet me performancë më të ulët me një çmim më të ulët, megjithëse mund të jetë i shkurtër për disa përdorues më kërkues. Surface Go fillon me 449 euro me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, 4 GB RAM dhe një procesor Intel 4415Y.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.