Si të zvogëloni ndikimin e koronavirusit në një kompani

Coronavirus

Koronavirusi ka paralizuar praktikisht të gjithë Evropën, Kinën dhe vendet e tjera në pjesën tjetër të botës për dy muaj. I gjithë aktiviteti tregtar ka ngecur brenda ditës. Ndërsa fazat e ndryshme kapërcehen për t'u kthyer në normalitetin relativ, bizneset po rihapen.

Në varësi të llojit të biznesit, ne duhet të ndjekim një sërë kufizimesh të tilla si distancimi social, përdorimi i maskave, kapaciteti i kufizuar ... Këto kufizime ato mund të jenë gozhda në arkivol për shumë sipërmarrës dhe profesionistë të pavarur pasi kanë qenë pa aktivitet për dy muaj

Shumë janë sipërmarrës dhe profesionistë të pavarur të cilët përpiqen të gjejnë metoda për të qenë në gjendje mbaje hapur biznesin, duke u përpjekur të humbasin sa më pak para ose të paktën të mbulojnë shpenzimet derisa situata të përmirësohet në muajt e ardhshëm. Nëse dëshironi të dini disa metoda që mund t'ju ndihmojnë të kapërceni krizën që ka shkaktuar koronavirusi, unë ju ftoj të vazhdoni të lexoni, pasi me siguri, do të gjeni disa ide që nuk ju kishin kaluar në mendje.

Ju mund të mendoni se ky është një artikull më shumë sesa mund të gjeni në internet të këtij lloji, por gjëja e parë që duhet të dini është se unë jam gjithashtu një sipërmarrës, prandaj, unë e di në mënyrë të përsosur cilat janë problemet që prekin tani ne dhe ato që kemi çfarë të provojmë kërkoni një zgjidhje sa më shpejt të jetë e mundur.

Zbatime gjithëpërfshirëse të menaxhimit

Zbatime gjithëpërfshirëse të menaxhimit

Konsulencat e taksave dhe punësimit na lejojnë të menaxhojmë listën e pagave, faturat, taksat, kontabilitetin ... në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe pa u shqetësuar. Por, varësisht nga vëllimi i kompanisë sonë dhe numri i të punësuarve, ka të ngjarë që çdo muaj, fatura e këshilltarit tonë është një nga shpenzimet që ne nuk do të jemi në gjendje të mbulojmë.

Para kësaj situate rekomandimi ynë është: menaxhoni kompaninë tuaj në re. Isshtë një proces gjithnjë e më i thjeshtë dhe ekonomik, pasi që ne kemi në dispozicion një numër të madh të shërbimeve të përqendruara në një vend dhe me një kosto shumë më të ulët nga të cilat një këshilltar i përkushtuar mund të përfaqësojë.

Negocioni me furnitorët tanë

Negocioni me dyqanet

Shumë janë kompanitë dhe profesionistët e pavarur që po përpiqen të rimarrin normalitetin të afërm pas kalimit të koronavirusit. Një nga aspektet më të rëndësishme në një kompani ka të bëjë me pagesat. Para se të mendojmë për uljen e shpenzimeve, të cilat në planin afatgjatë mund të jenë të dëmshme për ne, duhet të ulemi dialog me furnitorët tanë.

Në varësi të situatës ekonomike në të cilën koronavirusi ka lënë furnitorin tonë, ata me shumë gjasë do ta pranojnë vononi mbledhjen e faturave në pritje. Mbani në mend se çdo kompani ose i vetëpunësuar preferon të tarifojë, edhe nëse është vonë, sesa të mos ngarkojë.

Padyshim, para se të ulemi të përpiqemi të zgjasim pagesat, ne duhet të marrim parasysh qarkullimi i furnitorit tonëpasi ne ndoshta nuk jemi i vetmi klient që kërkon shtyrjen.

Puna nga shtëpia

Puna nga shtëpia

Shumica e punës në zyrë që nuk kryhet para publikut personalisht, mund të bëhet në mënyrë të përsosur nga shtëpia, për sa kohë që vendoset një disiplinë pune që të dy punonjësit dhe punëtorët duhet të respektojnë.

Puna nga shtëpia, jo vetëm që lejon zvogëlimin e hapësirës së zyrave, duke lejuar sipërmarrësin të kërkojë zyra më të vogla dhe zvogëlohet kështu shuma e qirasë mujore. Kjo gjithashtu lejon që punëdhënësi të kursejë para në shtesa ose kilometrazhin nëse është e nevojshme.

Aplikimet për të përmbushur nevojat e çdo kompanie që punëtorët e saj të punojnë në distancë, ekzistojnë të gjitha llojet e aplikacioneve që Ato ju lejojnë të punoni në distancë pa asnjë mungesë.

Organizoni punën

Ekipet e Microsoft

Aplikimi i Microsoft Teams është krijuar për të lejuar kompanitë të punojnë në distancë, qoftë kjo vendos një kanal të përbashkët dhe individual të komunikimit me secilin nga përdoruesit.

Ekipet e Microsoft-it, integron një platforma e thirrjeve video që na lejon të mbajmë takime virtuale pa pasur nevojë të gjejmë veten që duhet të krijojmë një hapësirë ​​në zyrë për të qenë në gjendje t'i mbajmë ato, qofshin ato periodike ose të njëhershme.

Ai punon dorë për dore me To-Do, aplikacionin e Microsoft për detyra, i cili na lejon të organizojmë punën në pritje të secilit prej punonjësve dhe kontrolloni statusin e tyre. Ajo integrohet me Office 365, duke lejuar disa njerëz të punojnë së bashku në të njëjtin dokument.

Megjithëse Përtacia është një alternativë e shkëlqyeshmeMeqenëse nuk ofron thirrje video dhe integrim me një menaxher detyrash, nuk e bën atë një aplikacion të rekomanduar, pasi që për aq sa është e mundur bëhet fjalë për grupimin e të gjitha funksioneve të mundshme në të njëjtin aplikacion.

Takime virtuale

Njihuni Tani - Skype

Kur bëhet fjalë për të bërë thirrje video, numri i opsioneve të vlefshme është shumë i gjerë. Nëse kemi zgjedhur të përdorim Ekipet e Microsoft, ne mund të bëjmë thirrje video përmes të njëjtit aplikacion, kështu që nuk ka nevojë të përdorësh shërbime të tjera.

Nëse nuk është kështu, opsionet e ofruara nga Google Meet dhe Zoom janë përmirësime si në numrin e shërbimeve ashtu edhe në numrin e pjesëmarrësve (100 në të njëjtën thirrje video). Të dy aplikacionet, si Microsoft Teams, janë gjithashtu të disponueshme për pajisjet mobile.

Lidhja në distancë

TeamViewer

Nëse përdorim një programi i menaxhimit në biznesin tonë, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të pyesim zhvilluesin nëse aplikacioni ofron mundësinë e qasjes në distancë, në mënyrë që me një kompjuter të vetëm, të gjithë punonjësit të vazhdojnë të punojnë siç kanë qenë më parë.

Nëse nuk është ky rast, ne mund të përdorim aplikacione të menaxhimit në distancë, aplikacione që na lejoni të lidhemi nga kudo dhe të përdorin të gjithë kompjuterin, jo vetëm aplikacionin e menaxhimit që është i instaluar në kompjuter. TeamViewer është një nga zgjidhjet më të plota të disponueshme në treg, pasi na ofron gjithashtu aplikacione për pajisje të lëvizshme.

Krijoni një dyqan në internet

Dyqanet në Facebook

Nëse keni menduar ndonjëherë të krijoni një dyqan në internet tani mund të jetë koha ideale. Në internet mund të gjejmë shërbime të ndryshme që na lejojnë të krijojmë një faqe në internet, të menaxhojmë pagesën, metodat e transportit ... Në varësi të biznesit tonë, kjo do të na lejojë të zgjerojmë audiencën e mundshme që mund të arrijmë.

Në këtë kuptim, nëse faqja në Facebook e kompanisë sonë zakonisht ka shumë aktivitet, ne mund të përdorim platformën e re të Facebook të quajtur Dyqanet në Facebook, një platformë që ndihmon bizneset e vogla për të shitur produktet e tyre përmes Facebook dhe kjo është nisur më herët sesa ishte planifikuar fillimisht nga kompania e Mark Zuckerberg me qëllim për të ndihmuar bizneset e vogla në këto kohë të pasigurta.

Sipas kësaj platforme, krijoni një dyqan në internet përmes Dyqaneve të Facebook është një proces shumë i shpejtë dhe i lehtë Përmes modeleve dhe mjeteve të ndryshme që ato vënë në dispozicionin tonë, kështu që nëse kemi një imazh të të gjitha produkteve tona, mund të kemi në dispozicion dyqanin tonë brenda pak minutash.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

<--seedtag -->