Si të dëgjoni radio në internet në çdo pajisje

Dëgjoni radio në internet

Në ditët e sotme gjithçka ose pothuajse gjithçka ndodh në internet. Falë internetit mund të dëgjojmë çdo këngë që duam, të shikojmë episodin më të ri të serialit tonë të preferuar ose premierat e filmit më të fundit. Ne gjithashtu mund të përdorim shtypin tradicional, revistat dhe madje edhe në radion e një jete të tërë.

Me ardhjen e shërbimet e transmetimit të muzikës, radiot panë se si biznesi i tyre bazë po prishej pak nga pak. Njerëzit duan të dëgjojnë këngët e tyre të preferuara, pa reklama dhe pa pasur nevojë që një prezantues të bëjë ato paripetë para se ta vendosni.

Një nga avantazhet e internetit, në lidhje me radion, është se ai na lejon të dëgjojmë stacionet tona të preferuara nga kompjuteri ynë, pa pasur nevojë të përdorim radiot tona gjatë gjithë jetës, radiot që duken si vetëm ata kapin 40 ose Radio 3.

Gjithashtu, për ata që janë me fat, ose fatkeqë, të jetojnë jashtë ose të kalojnë periudha të gjata kohore, është një mënyrë e mirë për të qenë në gjendje të mbajnë informata me lajmet nga vendi i tyre pa pasur nevojë të kthehu në televizionin satelitor.

Mënyra më e shpejtë për të hyrë në stacionet tona të preferuara është direkt përmes faqes së tyre të internetit. Por ka jetë përtej stacioneve të jetës. Falë internetit, ne mundemi gjeni stacione nga rajone ose vende të tjera që përshtaten me shijet, nevojat ose preferencat tona.

Telefonat e parë inteligjentë që u lançuan në treg, integruar një çip FM, një çip që lejonte të dëgjonte radion tradicionale (ata përdorën kufjet si antenë). Për fat të keq, duket se prodhuesit po bëjnë gjithnjë e më pak bast për këtë funksion, pavarësisht se janë shumë të dobishëm kur ndodhin fatkeqësi natyrore dhe kanalet kryesore të komunikimit kanë ndaluar punën.

Radio Kopshti

Radio Kopshti

Radio Kopshti është një nga shërbimet më të njohura dhe më gjithëpërfshirëse të internetit për të dëgjuar radio stacione nga e gjithë bota. Nëse shfletuesi ynë lejon që faqet e internetit të hyjnë në vendndodhjen tonë, do të na tregojë stacionet më të afërta për pozicionin tonë, i cili edhe pse mund të duket budalla, nuk është kështu.

Në varësi të vendndodhjes sonë, ai do të sugjerojë lokalitetet më të afërta ku stacionet janë në dispozicion, megjithëse do të kryejë gjithashtu kërkime nga provinca dhe në vende të tjera. Nëse stacioni që po kërkojmë nuk është i disponueshëm, ne mundemi plotësoni një formular për tu përfshirë në këtë shërbim.

Nëse e dimë emrin e stacionit që duam të dëgjojmë, mund të futemi në të për të shkuar direkt në stacion. Nëse nuk është kështu dhe ne duam të dëgjojmë, për shembull, çdo stacion në Venezuelë, ne mundemi lëvizin në të gjithë globin në vend dhe klikoni në pikat e ndryshme jeshile që përfaqësojnë stacionet radio të vendit.

Radio Garden është gjithashtu në dispozicion në formën e aplikacion për të dy iOS dhe Android, një aplikacion që mund ta shkarkojmë falas përmes lidhjeve të mëposhtme.

Radio Garden Live (Lidhja e AppStore)
Radio Garden Livefalas
Radio Kopshti
Radio Kopshti
zhvilluesi: Radio Garden BV
Çmimi: Falas

TuneIn

TuneIn - Dëgjoni radio në Internet

TuneIn është një tjetër nga shërbimet më të njohura për dëgjoni radio në internet nga çdo vend. Na lejon të kemi më shumë se 100.000 radio stacione në të gjithë botën me reklama, megjithëse mund të paguajmë një tarifë mujore për të shmangur reklamat dhe, rastësisht, të jemi në gjendje të shijojmë lojërat NFL, MLB, NBA dhe NHL.

Ka një numër të madh stacionesh në gjuhën spanjolle, si në Spanjë ashtu edhe në Amerikën Latine, megjithëse audienca e tij kryesore është në Shtetet e Bashkuara, nga ku mund të dëgjojmë një numër të madh stacionesh në të gjithë vendin. Mundemi gjithashtu degjo te njejten podcast që mund t’i gjejmë në çdo platformë tjetër.

Compatibleshtë në përputhje me të dyja Amazon Echo si Faqja e Google nga Google përveç që është në dispozicion në altoparlantët e prodhuesit Sonos. Isshtë gjithashtu në dispozicion për të dy iOS dhe Android, aplikacione që mund t'i shkarkoni falas përmes lidhjeve të mëposhtme.

TuneIn Radio: Lajmet AM FM (Lidhja e AppStore)
TuneIn Radio: Lajmet e AM FMfalas
TuneIn Radio: Lajme, Muzikë dhe FM
TuneIn Radio: Lajme, Muzikë dhe FM

RadioFy

RadioFy - Dëgjoni muzikë përmes internetit

Si buscas stacione të vendosura në Spanjë, RadioFy është shërbimi që ju po kërkoni. RadioFy na ofron një ndërfaqe shumë të thjeshtë ku duhet të shkruajmë emrin e stacionit që duam të dëgjojmë ose të lëvizim nëpër faqe derisa të gjejmë stacionin që duam të dëgjojmë, ku shfaqen ato më të njohurat.

Radiowebsite

Radiowebsite - Dëgjoni radio në internet

Radiowebsite na tregon një indeks të vendeve ku mund të dëgjojmë radio stacione, kështu që është një mundësi e shkëlqyeshme për t'u marrë parasysh nëse jeni duke kërkuar stacione nga vende të veçanta. Duke klikuar në secilin vend, ne kemi hyrë në një faqe në internet të vendit nga mund të përdorim stacionet e disponueshme në atë vend specifik.

myTurner

MyTurner - Dëgjo radio në internet

Turnen timer është një tjetër nga faqet e internetit që na lejon përdorni stacione radio nga pothuajse çdo vend në botë. Sapo të hyni në faqen tuaj të internetit, do të shfaqen stacionet e radios të vendit ku jemi. Në anën e majtë, ne mund të zgjedhim nëse duam të tregojmë vetëm stacionet në komunitetin ose rajonin tonë.

Nëse ju pëlqen podcast, edhe në myTurner do të gjeni një larmi të gjerë, praktikisht e njëjta gjë që mund ta gjejmë në çdo platformë tjetër podcast. Shtë gjithashtu i disponueshëm për pajisjet mobile në formën e një aplikacioni, kështu që nëse nuk kemi një kompjuter në dorë, mund të përdorim smartphone ose tablet.

Radio IPhone: myTuner Radio FM (Lidhja e AppStore)
Radio IPhone: Radio FM myTunerfalas

Radio Internet

Radio në Internet - Dëgjoni radio në internet

Por nëse ajo që duam është të dëgjojmë stacione të tjera, të zbulojmë këngë të reja, dëgjoni zhanre të tjera të muzikës, asnjë nga sa më sipër nuk na shërben (relativisht) siç shërben Radio në Internet. Përmes Radio Internet Ne mund të dëgjojmë radio stacione sipas llojit të muzikës që ata transmetojnë, jo me emrin e stacionit ose me vendndodhjen e tij.

Sapo të hyni në internet, shfaqen zhanret më të njohura. Kur klikoni në këto zhanre, ato do të shfaqen të gjitha stacionet që ofrojnë atë lloj zhanriQoftë polka, funk, soul, Tejano, anime, romantike, chill, trans, ambient, dance, jazz, blues, rock klasik, country, metal, salsa, hip hop ...

Ndërsa mund të shohim mundësitë për të gjetur këngë të reja që na ofron Radio Internet, ne nuk do t'i gjejmë në stacionet tradicionale të ndonjë vendi. Nëse gjejmë një stacion që na pëlqen, mundemi shkarkoni listën .m3u për ta riprodhuar atë në çdo aplikacion të pajtueshëm pa pasur nevojë të përdorni faqen e internetit.

Alternativat

Interneti është plot me shërbime që na lejojnë të dëgjojmë stacionet tona të preferuara. Nëse brenda opsioneve të ndryshme që ju kam treguar në këtë artikull, nuk mund të gjeni stacionin që po kërkoni, ndoshta nuk ekziston. Mos kërkoni më tej, pasi këto shërbime janë më gjithëpërfshirëse në dispozicion.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.