Si mund ta di nëse telefoni im është i dëmtuar?

telefon i përgjuar
Pak a shumë, të gjithë e kemi pranuar se privatësia totale është një ëndërr e paarritshme. Që smartfonët tanë na “spiunojnë” dhe në një farë mënyre regjistrojnë lëvizjet tona në internet. Megjithatë, dhe duke folur seriozisht, ka kërcënime të tjera shumë më të rrezikshme që duhet të na shqetësojnë më shumë: Si mund ta di nëse telefoni im është gabim?

Çështja është kthyer sërish në modë në vendin tonë si pasojë e skandalit Pegasi, e cila e ka marrë emrin nga softueri i sofistikuar që përdoret për të spiunuar celularët e figurave të ndryshme të politikës spanjolle. Duket se të gjithë jemi të ekspozuar, por ka mënyra për të mbrojtur veten dhe për të shmangur rreziqet.

Artikulli i lidhur:
Një hendek në rrjetet 3G dhe 4G na lejon të spiunohet

Ndoshta po mendoni se jeni të sigurt nga këto lloj kërcënimesh. "Kush do të më spiunojë?" ne mund të mendonim, "Unë nuk jam aq i rëndësishëm." Mirëpo, sa nuk duam, aq edhe na ndikon, pasi kërcënimet janë të shumta dhe shumë të ndryshme. Ka shumë që do të donin të preknin telefonin tonë dhe të merrnin të gjitha informacionet: një ish-partner i zemëruar që kërkon hakmarrje, një haker që dëshiron të zbrazë llogarinë tonë bankare apo edhe ndonjë gazetar kurioz (në rast se ne ishim një person me një publik të caktuar profili). Të gjithë ata mund të dëgjojnë telefonatat tona, ose lexojnë dhe dërgojnë mesazhe dhe email.

Pa rënë në paranojë, është e përshtatshme të jesh shumë i vëmendshëm dhe të dish të kapësh shenjat që na tregojnë se diçka nuk po shkon mirë. Si mund ta di nëse telefoni im është i dëmtuar? Këto janë disa të dhëna. Një nga një nuk duhet të na shqetësojnë, por kur disa prej tyre përkojnë. Pesë shenja që duhet të na paralajmërojnë:

Problemet e baterisë

bateria e smartfonit

Sinjali i parë i alarmit: bateria mbinxehet dhe zbrazet shumë shpejt. Në shumicën e rasteve këto gjëra ndodhin për arsye krejtësisht të shpjegueshme dhe aspak të dyshimta: bateria konsumohet me kalimin e kohës dhe qëndrueshmëria e saj është gjithnjë e më pak.

Herë të tjera, bateria nxehet dhe vuan kur përdorim shumë aplikacione në të njëjtën kohë, ose kur kalojmë shumë kohë duke parë video, duke luajtur lojëra ose duke dëgjuar podkaste, për shembull. Megjithatë, një bateri e mbinxehur mund të jetë gjithashtu një shenjë e përgjimit. Njoftimi se Spyware me qëllim të keq mund të funksionojë në sfond.

Për të shmangur dyshimet dhe për të qëndruar më të qetë, nuk është e dëmshme të monitorojmë telefonin tonë: kontrolloni se cilat aplikacione kemi përdorur dhe si ndikojnë ato në baterinë. Nuk është normale që mezi e përdorim smartfonin dhe vazhdimisht na mbaron bateria. Duhet të përjashtojmë edhe arsye të tjera pse telefoni ynë nxehet shumë: A e kemi lënë shumë gjatë në diell? A kemi përdorur shumë aplikacione?

Përdorimi i tepërt i të dhënave celulare

të dhëna celulare

Si mund ta di nëse telefoni im është gabim? Një tjetër simptomë zbuluese është rritja e pajustifikuar e përdorimit të të dhënave celulare. Aplikimet e Spyware që futen fshehurazi në telefonat tanë inteligjentë zakonisht përdorin sasi të mëdha të dhënash. Nuk bën dëm t'i hedhësh një sy faturës dhe të kryesh kontrollet përkatëse.

Nëse zbuloni se sasia e të dhënave të përdorura është rritur në mënyrë dramatike dhe pa shpjegime, duhet të zbuloni saktësisht pse. Nëse nuk mund t'i gjejmë, është koha të fillojmë të shqetësohemi: malware mund të jetë duke përdorur të dhënat tona për të dërguar informacionin e mbledhur te një burim i jashtëm.

gabimet e performancës

performanca celulare

Për të njëjtat arsye të shpjeguara në seksionin e mëparshëm, është e qartë të konkludohet se sa më shumë të dhëna të përdoren, aq më ngadalë do të funksionojë pajisja jonë. Është një tjetër shenjë: malware mund të mashtrojë telefonin inteligjent tuaj për të shkarkuar një përditësim të rremë të sistemit dhe të përfundojë duke dominuar plotësisht të gjithë aktivitetin tuaj.

Kur sasi të mëdha informacioni transmetohen nga telefoni ynë te një marrës i jashtëm, funksionimi i përgjithshëm do të ngadalësohet. Sigurisht, kjo mund të jetë edhe një shenjë klasike se telefoni ynë është vjetëruar, se nuk ka asgjë të çuditshme pas tij. Por, nga ana tjetër, ai arsyetim mund të jetë tymi ideal për një kriminel kibernetik që të veprojë pa e vënë re ne.

Një metodë e mirë për të hedhur dritë mbi këtë çështje është kontrolloni se cilat aplikacione konsumojnë më shumë RAM. Kështu mund ta dimë:

  • Në iOS, shkojmë te Settings> General> iPhone Storage.
  • Në Android, shtegu është Settings > Applications > Running.

mesazhe të dyshimta

telefon i shpuar

Spyware gjithashtu ka të metat e veta. Ndonjëherë, mjafton të jesh pak i vëmendshëm për të ditur se si t'i zbulosh ato. Këto gabime shfaqen në formën e mesazheve SMS të dyshimta që mund të përfshijnë vargje në dukje të rastësishme dhe të pakuptimta shifrash, karakteresh dhe simbolesh.

Prania e këtyre mesazheve në dukje të padëmshme dhe të pakuptueshme mund të jetë provë që softueri spiun nuk është instaluar saktë. Nëse po, do të shfaqen mesazhe të çuditshme. Këto janë në fakt udhëzimet e dërguara nga serverët që hakerët përdorin për të "bug" telefonat tanë dhe papritur na shfaqen para syve pa asnjë arsye.

Një tjetër shenjë që duhet të na vërë në kujdes është se kontaktet tona po marrin mesazhe nga ne që nuk i kemi dërguar.

Pamje e ndryshme e faqeve të internetit

sinjalet e telefonit të përgjuar

Së fundi, një nga shenjat më të qarta që mund të tregojë se një telefon është përgjuar ose hakuar: pamja e faqes në internet që frekuentojmë ka një pamje tjetër.

Pse po ndodh kjo? Malware vepron si një përfaqësues, duke përgjuar komunikimet midis nesh dhe faqeve që po përpiqemi të vizitojmë. Mund të shohim një faqe false. Pastaj do të shkruanim emrat tanë të përdoruesve, fjalëkalimet dhe informacione të tjera të ndjeshme në pamje të plotë të spiunëve. Dhe kjo ndodh edhe nëse përdorim modalitetin e shfletimit privat (për fat të keq, termi "privat" nuk është gjithmonë sinonim i "sigurt").

Në fillim, ne mund të mos vërejmë ndonjë ndryshim. Ndonjëherë bëhet fjalë vetëm për ndryshime të vogla, pothuajse të padukshme, të tilla si logot me pixel. Mund të jetë gjithashtu një alarm i rremë (për shembull, faqja e internetit po kalon ndryshime ose punë mirëmbajtjeje). Një mënyrë e mirë për ta zbuluar është të krahasoni versionin celular me atë të shfaqur në një PC.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.