Si të instaloni iOS 13 beta në iPhone dhe iPad nga Windows dhe Mac

iOS 13

Të hënën e kaluar, djemtë e Cupertino prezantuan zyrtarisht një numër të madh të risive që do të vijnë nga dora e versioneve të ardhshme të të dyjaveiOS 13, sistemi operativ iPhone dhe iPad, të tilla si watchOS 6 (Apple Watch), tvOS 13 (Apple TV) dhe macOS Catalina (për Mac). Siç është zakon në betat e para, këto janë të kufizuara për zhvilluesit.

Tradicionalisht, Apple lejoi zhvilluesit të instalojnë versione të reja duke shkarkuar më parë një certifikatë nga llogaria e tyre e zhvilluesit, megjithatë, këtë vit gjërat kanë ndryshuar dhe procesi nuk është aq i thjeshtë sa më parë. Nëse doni ta dini si ta instaloni iOS 13 në iPhone tuaj pa certifikatë zhvilluesi, nga Windows dhe MacPastaj ju tregojmë të gjitha hapat që duhet të ndiqni.

Para së gjithash

iTunes

Gjëja e parë dhe më e rëndësishmja është të bëjmë një kopje rezervë të pajisjes sonë. Procesi i instalimit, jo vetëm i një versioni të ri të një sistemi operativ, dhe veçanërisht i një versioni beta, mund të shkatërrojë përmbajtjen që kemi ruajtur në kompjuterin tonë, kështu që ne nuk jemi të interesuar të humbasim të gjithë përmbajtjen që kemi ruajtur.

Për të bërë një kopje rezervë, ne thjesht duhet ta lidhim pajisjen tonë me një kompjuter dhe përmes iTunes bëjmë një rezervë të koduar në kompjuterin tonë. Rezervimi përmes iCloud nuk na vlen, pasi nuk kopjon të gjithë përmbajtjen e pajisjes sonë në re, vetëm konfigurimin që kemi krijuar.

Shkarkoni iOS 13 beta për iPhone dhe iPad

Së pari, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkarkojmë beta-n e iOS 13 që korrespondon me pajisjen tonë. Kjo beta mund të gjendet në portalin e zhvilluesve, një portal në të cilin padyshim që nuk kemi qasje nëse nuk jemi. Për fat të mirë, në internet mundemi gjeni uebfaqe të ndryshme që na ofrojnë IPSW Nga secili model.

Uebfaqja që na ofron më shumë besim kur bëhet fjalë për të shkarkuar IPSW nga pajisja jonë është ajo e djemve nga Evad3rs, të cilët disa vjet më parë ata ishin përgjegjës për zhvillimin dhe mirëmbajtjen e burgut, kur ishte shumë më e përdorur se sot.

Shkarkoni iOS 13 për iPhone

Shkarkoni iOS 13 / iPadOS për iPad

Shkarko iOS 13

Tjetra, ne duhet të zgjedhim se cili është modeli iPhone ose iPad që kemi dhe në të cilin duam të instalojmë. Kur klikoni mbi të, do të shfaqet një dritare me emrin e versionit që do të shkarkojmë. Thjesht duhet të klikojmë Shkarko tani, konfirmoni se nuk jemi robot dhe klikoni mbi vazhdoj.

Varësisht se sa të mbingarkuar janë serverat, procesi mund të zgjasë nga disa minuta në disa orë, kështu që duhet të keni durim për ta shkarkuar. Nëse ky nuk është rasti ynë, më e mira që mund të bëjmë është të presim deri në fund të korrikut që Apple të hapë programin publik beta për iOS 13 dhe pjesën tjetër të sistemeve operative që do të arrijnë në versionin e tyre përfundimtar në shtator.

Nëse shohim që shkarkimi zgjat shumë, mund të zgjedhim të shkarkojmë IPSW të pajisjes sonë përmes Profilet Beta, pavarësisht nga fakti se, siç e përmenda më lart, nuk kërkohet asnjë certifikatë për të kryer instalimin.

Instalo iOS 13 beta nga Mac

Për të qenë në gjendje të instaloni, nëse ndjekim udhëzimet e Apple, iOS 13 ose ndonjë version tjetër i watchOS 6 ose tvOS 13 në pajisjen tonë është i domosdoshëm nëse ose nëse duhet të përdorni aplikacionin Xcode, një aplikacion i përdorur nga zhvilluesit për të krijuar aplikacione, kështu që na duhet një llogari zhvilluesi.

Procesi për ta bërë atë nuk është i lehtë. Per fat te mire ekziston një metodë alternative që do të na lejojë të instalojmë Pa këtë aplikacion në një proces shumë të thjeshtë që vështirë se kërkon njohuri, thjesht ndiqni hapat që ne shpjegojmë.

Instaloni iOS 13 beta në iPhone dhe iPad

 • Pasi të kemi shkarkuar IPSW që korrespondon me terminalin tonë, ne duhet shkarkoni aplikacionin MobileDevice.pkg përmes kësaj lidhjeje.
 • Pasi të shkarkohen, vazhdojmë ta instalojmë në kompjuterin tonë dhe ne hapim iTunes dhe lidhemi pajisja jonë për ekipin.
 • Tjetra, klikoni në ikonë që përfaqëson pajisjen tonë.
 • Nëse dëshirojmë kryeni një instalim të pastër, e cila rekomandohet gjithmonë edhe nëse është beta, duhet të shtypim dhe mbajmë butonin Option në tastierën tonë kur zgjedhim «Kontrolloni për azhurnime« Tjetra, ne zgjedhim skedarin iOS 13 që kemi shkarkuar dhe presim që të bëhet instalimi.
 • Nëse përkundrazi, ne nuk duam të bëjmë një instalim zero dhe kështu të jemi në gjendje të flasim për të gjitha aplikacionet që kemi instaluar në pajisjet tona, ne duhet të shtypim dhe mbajmë butonin Option të pajisjeve tona kur zgjedhim kthej. Tjetra, ne zgjedhim skedarin iOS 13 që kemi shkarkuar më parë dhe presim që të ndodhë azhurnimi.

Instaloni iOS 13 beta nga Windows

Procesi për të instaluar iOS 13 beta në Windows kërkon një seri hapash, jo kompleksë, që duhet të ndjekim për ta instaluar në pajisjen tonë.

Instaloni iOS 13 beta në iPhone dhe iPad nga Windows

 • Pasi të kemi shkarkuar IPSW që korrespondon me terminalin tonë, ne duhet shkarkoni aplikacionin DeviceRestore, të cilin mund ta gjejmë në depon e GitHub. Duhet shkarkoni këtë aplikacion në të njëjtën direktori ku kemi ruajtur IPSW të terminalit tonë që kemi shkarkuar më parë.
 • Tjetra, ne shkojmë në shiritin e kërkimit të Windows dhe shkruajmë CMD për të hyrë në vijën e komandave të Windows. Atëherë ne shkojmë në drejtori ku ndodhen si aplikacioni IPSW ashtu edhe aplikacioni DeviceRestore.
 • Nëse është në direktorinë iOS-13, ne shkruajmë në rreshtin e komandave «cd iOS-13».
 • Pastaj, brenda rreshtit të komandës së direktorisë ku ndodhen të dy skedarët, ne do të shkruajmë: "idevicerestore -d version-name.IPSW" pa citate. Në këtë rast do të ishte "idevicerestore -d iPhone_4.7_13.0_17A5492t_restore.IPSW"

A këshillohet të instaloni beta-në e iOS 13?

iOS 13

Jo. Ashtu si çdo version beta i një aplikacioni ose një sistemi operativ, asnjëherë nuk rekomandohet ta instaloni në pajisjen tonë për aq kohë sa jo pajisja që ne përdorim si mjet kryesor, veçanërisht nëse e përdorim atë për të punuar, pasi që edhe performanca e tij dhe konsumi i baterisë mund të lënë shumë për të dëshiruar.

Për fat të mirë, në dy vitet e fundit, Apple ka përmirësuar shumë funksionimin e betave që lëshon në të gjithë sistemet e saj operative performanca e tij është më se e mirë krahasuar me vitet e mëparshme. Betat kanë për qëllim që zhvilluesit të përshtatin aplikacionet e tyre me tiparet e reja që janë zbatuar për të shkaktuar probleme operacionale ose të performancës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.