Si të kaloni tekst me dorë direkt në kompjuterin tuaj me Google Lens

Aplikacioni Google

Ne tashmë i dimë dimensionet e Google, në çdo kuptim. Një gjigant global i teknologjisë që lindi falë një motori kërkimi. Dhe që "pavarësisht" se është pjesë e kompanive më të fuqishme në botë, ajo vazhdon të punojë për atë që e bëri atë të shkëlqyeshme. Google ka azhurnuar Aplikacionin celular të motorit të tij të kërkimit duke shtuar përdorimin e Google Lente me veçori të reja vërtet interesante.

tani Google Lens është në gjendje të njohë shkrimet e tua dhe na ofron mundësia për ta kaluar direkt në kompjuter. Nuk ka më nevojë të kalosh shënimet në një fletë të pastër ... nuk është e mahnitshme? Google Lens ka një algoritëm i përparuar që është i aftë të deshifrojë tekstin e shkruar me dorë, por së paku do të duhet të keni një shkrim dore të lexueshëm. Nëse keni një shkrim dore të mirë dhe doni të dini se si të transferoni tekst me shkrim në kompjuterin tuaj, ne do t'ju shpjegojmë më poshtë.

Google Lens, teksti yt me dorë nga letra në kompjuter

Sikur të ekzistonte ky mjet në shkollën time të mesme apo ditët e universitetit, do të kisha kursyer orë pastrimi të shënimeve dhe letrave. Padyshim, Google Lens bëhet një aleat shumë i rëndësishëm për studentët. Ndihmë shtesë dhe falas, që do të na japë më shumë kohë në dispozicion. Fuqia transferimi i shënimeve, shënimeve ose një projekti të fundit të kursit në kompjuter nuk ka qenë kurrë kaq i lehtë dhe të shpejtë. Nëse dëshironi ta dini si ta përdorim këtë mjet të ri, atëherë ne do t'ju tregojmë hap pas hapi.

Gjëja e parë që duhet të bësh është azhurnoni aplikacionin e kërkimit Google pasi kjo është një tipar shumë i fundit. Google Lens shfaqet në aplikacionin e motorit të kërkimit si një mundësi më shumë për të kryer kërkime. Shumë është e nevojshme që në kompjuterin që do të përdorim të kemi të instaluar Google Chrome. Duke pasur të dy, ne mund ta kryejmë detyrën lehtë pa ndonjë problem.

Kaloni tekstin e shkruar me dorë në kompjuter hap pas hapi me Google Lens

Gjëja e parë është se ne do të duhet të futemi në kompjuterin tonë, përmes Google Chrome, me të njëjtën llogari përdoruesi me të cilën kemi aplikacionin në telefon. Kështu ne mund ta transferojmë tekstin që do të kapim me kamerën e smartphone-it në clipboard të kompjuterit tonë. Dhe kështu mund ta ngjisim tekstin atje ku na duhet.

Me Google Lens të hapur, ne përqendrohemi në tekstin që duam të kopjojmë dhe ne duhet trokitni lehtë mbi ikonën «teksti» që aplikacioni të heqë imazhe, nëse ka ndonjë në të njëjtin dokument.

Përzgjedhja e tekstit të Lente Google

Al kontrolloni opsionin e tekstit, algoritmi hedh imazhet e mundshme që mund të jenë në dokument. Duke klikuar në «tekst», Aplikacioni na tregon tekstin e gjetur me kamerën. Në këtë moment, duke trokitur në ekran, ne mund të zgjedhim manualisht i gjithë teksti që shfaqet, ose vetëm një pjesë që na intereson. Kur të kemi bërë zgjedhjen e tekstit që duam ta kopjojmë plotësisht, duhet klikoni në «zgjidhni të gjithë». Bërja e kësaj tashmë e kemi kopjuar tekstin në kujtesën e Google Lens. Tani do të ishte e nevojshme që «të dërgohet» ajo përzgjedhje e tekstit në kompjuterin tonë ...

Google Lens gjeti tekst

Kur ta kemi të zgjedhur tekstin tonë dhe kliko për ta kopjuar, aplikacioni na tregon mundësi të reja. Për të transferuar zgjedhjen e tekstit të bërë në kompjuterin tonë, duhet të klikojmë në "Kopjo në kompjuter". Në këtë mënyrë mundemi kemi në ekipin tonë të tryezës tekstin e shkruar me dorë dhe që ne kemi zgjedhur.

Google Lente kopjon në kompjuter

Duke klikuar në «kopjoni në kompjuter» ne mundësohemi një listë e pajisjeve në dispozicion. Për këtë është i nevojshëm që më parë, siç kemi treguar, e kemi hyrë në Google Chrome me të njëjtën llogari me të cilën ne përdorim Google Lens në smartphone. Nëse e kemi bërë kështu do të shfaqet kompjuteri ynë midis të cilave mund të zgjedhim.

Google Lens zgjedh kompjuterin

Pasi të jetë bërë kjo, në ekran do të shfaqet një mesazh që tregon se zgjedhja jonë e tekstit është kopjuar tashmë në kompjuterin tonë. Për të qenë në gjendje të përdorim tekstin që kemi gjetur më parë me kamerën e smartphone, do të duhet të ekzekutojmë vetëm komandën «paste».

Teksti i kopjuar i Google Lens

Ne mund të "ngjitemi" në shfletuesin, ose direkt në programin tonë të redaktimit të tekstit. Dhe ne tashmë kemi një tekst të shkruar direkt në tavolinën e punës. Nuk mund të jetë më e lehtë dhe më e shpejtë!

teksti u kopjua desktop

Sigurisht që nuk mund ta imagjinonit që transferimi i tekstit të shkruar me dorë në kompjuterin tonë do të ishte kaq i lehtë. Siç e përmendëm në fillim Google Lens do të jetë një ndihmë e madhe për studentët. Fuqia kurseni kohë duke shtypur në kompjuter është gjithmonë një ndihmë e madhe. Siç kemi parë duhet të keni vetëm mjetet më themelore të Google.

Një detyrë që mund ta kryeni me çdo smartphone pa pasur nevojë për specifikime shumë të përparuara. dhe me ndonjë kompjuter në të cilën keni të instaluar shfletuesin Google Chrome. Një shembull më shumë sesi Google na e bën jetën më të lehtë. Dhe në këtë rast me një mjet falas, pa reklama dhe me cilësi të shkëlqyeshme. Nuk i keni provuar akoma? Ju tashmë dini si ta bëni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   David dijo

  Pershendetje Unë do të doja që ju të komentoni në aspektin e sigurisë. A i trajton Google shkrimet tona? Kam frikë se është si njohja e zërit (për shembull, Samsung's Svoice, ku ju duhet t'i autorizoni ata për të ruajtur zërin tuaj, nëse jo nuk mund ta përdorni).
  Ne tashmë e dimë që Google OCR i imazheve që ju bashkangjitni në email-et tuaja Gmail. Çfarë i pengon ata të marrin shkrimin tuaj?

bool (e vërtetë)