Si të pastroni ekranin tuaj celular

Ekran të pastër celular

Pajisja jonë mobile tashmë, sot, është pothuajse një zgjatim i trupit tonë. Ne e mbajmë atë me vete për të punuar, në kohën tonë të lirë, për të studiuar ... Ka edhe shumë njerëz që, nëse pyesni se çfarë do të merrnin në një ishull të shkretë, nëse do të zgjidhnin vetëm një objekt, ata do të zgjidhnin celularin e tyre . Kjo është arsyeja pse, meqenëse ecim gjithë ditën të ngarkuar me të, duhet të kujdesemi për të sa më shumë që të jetë e mundur brenda mundësive tona.

Y kujdesi për celularin tonë përfshin bërjen e tij nga jashtë dhe nga brenda. Që nga vendosja e një mbrojtës ekrani ose mëngë lart rivendoseni atë dhe merrni atë rrjedhshmëri që kemi humbur shumë kohë më parë o liro hapësirë brenda. Dhe me siguri nëse flasim për si të pastroni ekranin tuaj celular Ju mendoni se nuk ka më mister sesa ta merrni dhe ta fshini, por a jeni plotësisht të sigurt për të? Më lejoni ta shpjegoj për ju dhe ju do të shihni se si nuk ka shumë mister, por ka duhet të merren parasysh një sërë detajesh të vogla që do ta bëjë celularin tonë të duket si i ri.

Para se të vazhdojmë, duhet të kemi parasysh se nuk është e nevojshme që ne të blejmë produkte specifike, të cilat zakonisht janë të shtrenjta, për ta lënë të pastër telefonin tonë celular. Metoda që do të shpjegojmë mund të bëhet me elemente që kemi në shtëpi. Sigurisht, e gjithë kjo është e zbatueshme për çdo celular ose tablet që keni. Pavarësisht nga mundësia që zgjedhim, është shumë e rëndësishme kryeni procesin, të paktën, me ekranin e kyçur. Edhe pse është më mirë të fikni plotësisht pajisjen, nëse është një pastrim i shpejtë, nuk është aq e nevojshme. A jeni gati Shkoni për të!

Zgjidhni një produkt të përshtatshëm

Le të fillojmë me gjënë e lehtë: kur pastrojmë celularin tonë është shumë e rëndësishme zgjidhni një produkt të mirë, Ne nuk duam që gjatë procesit të pastrimit të mund të dëmtojmë terminalin. Pavarësisht veshjeve dhe mbrojtjeve të ekraneve, nuk është e vështirë të krijojmë gërvishtje ose gërvishtje nëse nuk e pastrojmë me produktin e duhur. Nuk është e nevojshme të blini produkte të shtrenjta ose të fuqishme, sepse me gjërat themelore mund të kemi një përfundim ideal.

ekran të pastër celular

Disa produkte industriale mund të mos jenë mënyra më e mirë për të pastruar celularin tonë. Por përveç vetë produktit, duhet të marrim parasysh se sa aplikojmë. Sot shumica dërrmuese e celularëve të rinj për shitje kanë Mbrojtja IP, ose kundër spërkatjeve dhe pluhurit ose gjithashtu të zhyten deri në dy metra të thellë, kështu që në këto raste ne mund të kemi më shumë liri gjatë pastrimit të saj. Kjo nuk do të thotë që ne mund ta vendosim celularin nën çezmën e lavamanit pasi që, pavarësisht se kemi mbrojtje, nuk ia vlen të rrezikosh të dëmtosh diçka. Pra, pavarësisht nga mbrojtja që ka celulari juaj, zgjidhni mirë produktin dhe përdorni atë në masën e duhur. Nëse jo, mund të duhet të vizitoni udhëzuesi ynë se si të rikuperoni një celular që është lagur. Dhe ne ju sigurojmë, nga përvoja jonë, se nuk është një pjatë me shije të mirë.

Peceta pastrimi për gota

Fshin pastrimin e syzeve, për të pastruar ekranin celular

Si Fshin syzet? Po, e lexove mirë. Opsioni më i lirë, më i thjeshtë, më i lehtë dhe më i sigurt për të pastruar ekranin tuaj celular nuk është asgjë tjetër veçse përdorni syze tipike për pastrimin e syzeve. Pavarësisht nëse ato janë të disponueshme ose të bëra prej pëlhure dhe duke përdorur një tretësirë ​​pastrimi xhami, kjo do të na ofrojë sigurinë për të qenë mjaft të butë mos e gërvishtni gotën, dhe efektivitetin e nevojshëm për të hiqni të gjitha papastërtitë dhe mos lini asnjë gjurmë asaj. Shmangni përdorimin e letrës higjienike ose të ngjashme, dhe mbi të gjitha, kurrë mos e thani ekranin tuaj celular. Kjo do të dëmtojë përfundimin e ekranit dhe do të krijojë gërvishtje mikro.

Sigurisht, me këtë metodë mund të pastroni edhe pjesën e pasme të celularit tuaj nëse është qelqi. Nëse mbani syze, nuk do të jetë e pazakontë që të mbani një nga këto peceta, duke e bërë atë metodën më të gjithanshme.

Alkooli si pastrues

Po, ne ende po flasim për pastrimin e celularëve. Nëse dëshironi që terminali juaj të dalë i freskët nga kutia, zgjidhja është përdorni alkool për pastrim. Pecetat për pastrimin e gotave dhe solucionet që aplikohen tek dhia zakonisht përmbajnë alkool si pastruesi kryesor, por mund të përdorim gjithashtu një dozë e vogël e alkoolit etilik dhe një dhia e egër ose leckë mikrofibre për të lënë celularin tonë të patëmetë.

Pastrimi i ekranit me alkool

Shtë shumë e rëndësishme aplikoni vetëm disa pika, mos e lëshoni avionin në pajisje. Një hile e vogël është derdh alkoolin në mikrofibër ose kamoshi dhe pastaj kalojeni në ekran. Me këtë metodë dhe duke qenë jashtëzakonisht i kujdesshëm, ne gjithashtu mund të i pastër elemente të tillë si raft për kufje, pasi është një zonë ku papastërtitë zakonisht grumbullohen. Një cilësi e mirë e alkoolit, përveç fuqisë së tij pastruese, është aftësia për të avulluar shpejt, kështu që doza e aplikuar do të avullojë shpejt, duke e lënë pajisjen tonë si të re.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.