Si të krijoni një Facebook

Si të krijoni një Facebook

Sot është i rrallë ai që nuk ka një llogari në Facebook. Është një rrjet social ku gjejmë informacione të të gjitha llojeve, nga njohja e gjendjes së një anëtari të familjes, deri te njohja e produkteve të reja që ka sjellë dyqani ngjitur. Edhe pse është e vërtetë që është një rrjet social që ka mbetur, më tepër, për disa mosha, si ai i prindërve tanë.

Ne do t'ju tregojmë të gjitha mënyrat për të konfiguruar llogarinë tuaj, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë. Nëse dëshironi të dini se si të krijoni një Facebook, ju rekomandojmë të vazhdoni të lexoni më poshtë.

Si të krijoni një Facebook Shumë kompani përdorin Facebook si një mënyrë për të promovuar markën e tyre dhe për të krijuar një komunitet. Nëse nuk e keni ende një Llogari në Facebook, me siguri do të keni shumë pyetje se çfarë duhet të bëni për të krijuar llogarinë tuaj, qoftë ajo personale apo e biznesit. Gjithashtu, nëse ajo që kërkoni është të përmirësoni markën tuaj, ky është hapi i parë, kështu që mund të filloni të reklamoni në Facebook.

Si të krijoni një llogari në Facebook nga kompjuteri

Si të krijoni një Facebook

 • Hapi i parë, ju duhet hyni në faqen e Facebook, këtu Ju lëmë lidhjen direkte.
 • Futja emrin, emailin ose numrin tuaj celular, fjalëkalimin, datën e lindjes dhe gjininë. Nëse jeni duke shfletuar nga një shfletues si Chrome, ka shumë të ngjarë të sugjerojë një fjalëkalim të fortë, mos harroni ta ruani këtë fjalëkalim që Chrome ta ruajë, në mënyrë që të mos keni nevojë ta shtoni sa herë që e shkruani përsëri.
 • Klikoni mbi Regjistrohu. Sipas rregulloreve të Facebook, ju duhet të keni të paktën 13 vjet.
 • Së fundi, ju duhet të konfirmoni adresën e emailit ose numrin e telefonit celular me të cilin jeni regjistruar.
  • Për të konfirmuar e-mail: Do të merrni një email me një lidhje. Duhet të klikoni në atë lidhje për të konfirmuar emailin tuaj.
  • Për të konfirmuar tuajën telefono: Do të merrni një SMS me një kod verifikimi. Kur hyni në Facebook, do të shfaqet një kuti që thotë "Konfirmo", aty duhet të shkruani kodin e verifikimit që ka mbërritur në SMS.

Si të krijoni një llogari në Facebook nga një smartphone

Shkarkoni Facebook në Google Play

 • Para së gjithash, duhet të shkarkoni dhe instaloni aplikacionin Facebook në telefonin ose tabletin tuaj.
  • Nëse keni një IPhone shkoni në App Store për të Shkarko Facebook.
  • Nëse keni android: shkoni te Google Play te Shkarko Facebook.

Nëse keni probleme me hapësirën në telefonin tuaj, mund ta shkarkoni Facebook Lite (është i disponueshëm për iOS dhe Android), i cili është një version i thjeshtuar i aplikacionit Facebook. Instalimi kërkon shumë më pak kohë, por ruan të njëjtin funksionalitet bazë si aplikacioni i rregullt.

 • Pasi të keni shkarkuar dhe instaluar aplikacionin, hapeni atë. Në ekranin fillestar, klikoni Krijo llogari nga Facebook.
 • Në ekranin që shfaqet më poshtë, klikoni në vazhdim.
 • shkruani tuajën Emri dhe mbiemri.
 • shtoni tuajën telefon ose email.
 • Futja datën e lindjes dhe gjininë tuaj.
 • Futni numrin tuaj celular në verifikoni llogarinë.
 • Zgjidh nje Fjalëkalimi.
 • Për të përfunduar, klikoni Regjistrohu. Nëse ka ndonjë problem me fjalëkalimin, sistemi automatikisht do t'ju bëjë të ktheheni për ta ndryshuar atë.

voila! Aplikacioni do t'ju identifikojë automatikisht. Mund ta jepni për të mbajtur mend fjalëkalimin tuaj, në mënyrë që vetëm me një klikim në aplikacion të mund të hyni në llogarinë tuaj pa pasur nevojë të vendosni të dhënat tuaja sa herë që dëshironi të identifikoheni.

Nëse është më e rehatshme për ju, ne ju lëmë me këtë lidhje un video si të krijoni një facebook nga Android. Y këtu e keni për iPhone.

Si të përfitoni sa më shumë nga llogaria juaj në Facebook

Urime nëse keni arritur deri këtu! Nëse keni ndjekur hapat e mësipërm, keni krijuar me sukses llogarinë tuaj në Facebook. Tani do t'ju tregojmë si mund ta përdorni këtë rrjet social dhe përfitoni nga opsionet e ndryshme që ju ofron.

Personalizoni llogarinë tuaj në Facebook

 • Llogaria juaj në Facebook është si një letër motivuese në internet që përdoruesit e tjerë t'ju gjejnë. Pra, pas krijimit të një llogarie, gjëja tjetër që duhet të bëni është rregulloje atë.
 • Së pari, sugjerimi ynë është që ju të zgjidhni profilin tuaj dhe foton e kopertinës, duke qenë se janë elementët më të dukshëm, është gjëja e parë që ndjekësit tuaj do të shohin dhe kush do t'ju lokalizojë.
 • Siç sugjeron emri, fotografia juaj e profilit është një imazh që përfaqëson veten dhe shfaqet në formë rrethi. Mbani mend, do të shfaqet sa herë që postoni ose komentoni në Facebook. Shumica e përdoruesve përdorin një lloj portreti, por nuk është i detyrueshëm: ju mund të zgjidhni çdo imazh që ju pëlqen dhe dëshironi ta lidhni me veten tuaj. Ngarko një foto cilësore. Në kompjuter ai shfaqet me një rezolucion prej 170 × 170 pikseles, 128 × 128 pixel në smartphone dhe 36 × 36 pixel në shumicën e telefonave bazë.
 • La foto e kopertinës, nga ana tjetër, janë drejtkëndëshe (me qoshe të lakuar) dhe janë të dukshme vetëm kur përdoruesit e tjerë klikojnë drejtpërdrejt në profilin tuaj. Madhësia e tij e madhe e bën atë ideal për imazhe të tilla si peizazhet tuaja të preferuara, ilustrimet ose fotot e hobi tuaj. Treguar tek 820 × 312 pixel në kompjuter dhe 640 × 360 piksele në smartphone. Për shkak të kësaj, ju rekomandojmë që të përdorni një foto që është të paktën 400 × 150 pixel. Nëse janë imazhe JPG, sRGB, JPG, 851 × 315 pikselë dhe më pak se 100 KB, ato ngarkohen më shpejt. Në fakt, kjo është ajo që rekomandon Facebook.
 • Pasi të keni profilin tuaj dhe foton e kopertinës, ju rekomandoj përditësoni informacionin tuaj biografik. Mund të përditësoni dhe plotësoni pikë për pikë fushat që ju interesojnë më shumë, si ku punoni dhe studioni, ku keni jetuar, fakte të rëndësishme etj.
 • Dhe për të përfunduar, ju vetëm duhet të filloni krijoni përmbajtjen tuaj. Fotot ishin një element kryesor në Facebook dhe rrjete të tjera sociale deri para disa vitesh, dhe tani përmbajtja e saj video ka vendosur veten dhe është i preferuari i përdoruesve. Prandaj, nëse krijoni një llogari për të promovuar produktin ose kompaninë tuaj, ju rekomandojmë që të punoni me video në llogarinë tuaj. Sot, ka shumë mjete për të përmirësuar strategjitë e marketingut duke përdorur video. Për shembull, mund të përdorni brenda videos për të krijuar video, në mënyrë profesionale, për përmbajtjen tuaj në Facebook. Një mënyrë tjetër për të krijuar video, pak më pak profesionale, por jo më pak e vlefshme, është përdorimi i TikTok.

Si mund të gjej se çfarë postojnë përdoruesit e tjerë?

Le të themi se qëllimi i mediave sociale është të shohin se çfarë kanë postuar njerëzit e tjerë dhe të ndajnë tuajat. Për këtë, ju keni mundësi të ndryshme.

 • Hapi kryesor është shtoni miqtë tuaj. Ndryshe nga rrjetet e tjera ku ndiqni të huajt, në Facebook, zakonisht shtoni në kontaktet tuaja vetëm njerëz që njihni, miq ose familjarë. Për ta bërë këtë, ndiqni hapat e ardhshëm:
  • Klikoni në kërko bar, në krye të Facebook.
  • Shkruani emrin e personit që dëshironi të shtoni dhe klikoni në ikonën e xhamit zmadhues. Mund të jetë gjithashtu një kompani ose markë që ju pëlqen vërtet dhe dëshironi të ndiqni. Nëse nuk e shihni, provoni të klikoni Njerëzit.
  • Për t'i dërguar një kërkesë miqësie dikujt, klikoni Shto te miku ims pranë avatarit të tij. Ju do të mund të shihni postimet e tyre, nëse pranojnë kërkesën për miqësi.

Ju gjithashtu mund të gjeni miq duke ngarkuar kontaktet tuaja nga telefoni juaj. Ose, duke përdorur veçorinë Persona që mund t'i njihni, e cila ju tregon sugjerime të njerëzve që mund të njihni, bazuar në miqtë e përbashkët, vendndodhjen, vendin e punës, etj.

Bashkohuni në grupet e Facebook

Një tjetër mundësi për shikimin dhe ndarjen e postimeve është bashkimi në grupe. Ka shumë grupe të ndryshme tematike në Facebook me tre nivele të privatësisë të ndryshme:

 • grupe të hapura: Mund të bashkoheni dhe të ftoni të tjerët në çdo kohë. Thjesht klikoni Join Group. Të gjithë mund të shohin informacionin dhe përmbajtjen e grupit.
 • Grup i mbyllur: Për t'u bashkuar duhet të përdorni butonin e kërkesës për hyrjen tuaj dhe të prisni që administratori t'ju miratojë. Çdokush mund të shohë përshkrimin e grupit, por postimet janë private.
 • Grupi Sekret: Mund të bashkohemi vetëm nëse dikush nga grupi na fton, sepse nuk mund të kërkohen. Vetëm anëtarët e grupit mund ta shohin informacionin dhe përmbajtjen.

Ju gjithashtu mund të shikoni përmbajtje publike përmes faqja e tifozëve. Ju mund të shihni postimet e faqes së këngëtarit tuaj të preferuar, për shembull, duke shkuar direkt në faqe ose duke klikuar Më pëlqen o Ndjek për t'u shfaqur në burimin tuaj të lajmeve.

Postoni përmbajtjen tuaj

Për të krijuar përmbajtjen tuaj, thjesht duhet të ndiqni këto hapa të vegjël:

 • Në krye të seksionit Posts, klikoni Cfare po mendon?.
 • Në dritaren kërcyese që shfaqet, mund të postoni një përditësim teksti, madje ta personalizoni me ngjyra. Ose klikoni llojin e postimit që dëshironi të ndani.
 • Zgjidhni me kë dëshironi të ndani postimin. Parazgjedhja është për t'u përdorur me miqtë tuaj në Facebook, por ju gjithashtu mund ta bëni atë publike, të zgjidhni të mos ua shfaqni disa miqve, t'ua shfaqni vetëm kontakteve që zgjidhni ose ta mbani private. Kini kujdes, nëse zgjidhni ta bëni private, vetëm ju do ta shihni.
 • Klikoni mbi Publikoj.
 • Për të postuar në një grup, duhet të zgjidhni grupin në fjalë, të hyni dhe të klikoni mbi krijimin e një publikimi publik. Nuk është aspak ndryshe nga ajo që postoni në mur. Punon në të njëjtën mënyrë, ju keni opsione të ndryshme: tekst, foto ose video, anketë, shtoni dokument, etj.

Le të flasim për privatësinë në Facebook

intimitet

Privatësia është një nga shqetësimet kryesore të përdoruesve të Facebook, kështu që Ne rekomandojmë që ajo të jetë gjëja e parë që konfiguroni. Për të parë dhe ndryshuar opsionet tuaja të privatësisë në Facebook, shkoni në këndin e sipërm djathtas dhe prej andej klikoni Cilësimet dhe privatësia > Cilësimet. Do t'ju çojë në një ekran ku të gjitha opsionet e privatësisë shfaqen në një kolonë në të majtë.

Pasi të jeni brenda, merrni kohën tuaj për të eksploruar opsionet dhe zgjidhni atë që ju përshtatet më mirë. Ne ju rekomandojmë veçanërisht të shikoni:

 • Kush mund t'i shohë postimet tuaja
 • Kush mund ta gjejë profilin tuaj.
 • Çfarë reklamash do të shihni (reklama).
 • Çfarë informacioni të profilit u tregohet të tjerëve.

Shpresoj që ky informacion të ketë qenë i dobishëm për ju dhe se mund të shijoni përvojën tuaj në Facebook.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.