Si të ndash një PDF

Ndaj dokumentin PDF

Formati PDF vitet e fundit është bërë një standard kur bëhet fjalë për të qenë në gjendje të shkëmbejmë informacionin në një mënyrë të thjeshtë, si për shkathtësinë e tij ashtu edhe për ngjeshjen që kryhet gjatë krijimit të dokumentit. Pa dyshim, çdo ditë që kalon përdoret më shumë, si në kompjuter ashtu edhe në pajisjet mobile.

Pasuria e tij kryesore është të lejojë të ruajë stilin e dokumentit të krijuar, në mënyrë që kur ta ndajë atë me të tjerët, ai të mos humbasë stilin e tij, as karakteristikat e tij, të tilla si lloji dhe madhësia e fontit, imazheve ose paraqitjes. Por çfarë nëse duam ndani një dokument PDF në shumë pjesë, për shembull, t'i dërgoni secilit person një fragment të ndryshëm? Vazhdoni të lexoni dhe do të mësoni se si ta bëni.

Shërbime online apo lokale?

Në thelb, ne mund të dallojmë dy metoda për të kryer ndarjen e dokumentit PDF. Kemi atë që apriori duket opsioni më i thjeshtë dhe më i shpejtë, i cili është përdorni një program të instaluar në kompjuterin tonë në mënyrë që të kryejë ndarjen, ose atë të përdorni një shërbim në internet që funksionon duke ngarkuar dokumentin në një faqe në internet dhe zgjedhjen se cilat faqe duam të nxjerrim nga dokumenti origjinal.

Për shkak të lehtësisë së dhënë nga opsioni për të qenë në gjendje ta bëni atë përmes një faqe në internet që ofron atë shërbim, ne do të paraqesim dy alternativa për këtë, gjë që mund ta bëjmë mirë nga telefoni ynë celular, tableti ose kompjuteri. Do të na duhet vetëm një lidhje interneti dhe dokumenti të ndahet.

PDF2GO

PDF2GO

Mjeti i parë që ne prezantojmë quhet PDF2GO. Shtë një portal në internet ku kemi një mjete të pafundme për të modifikuar dhe trajtuar dokumentet PDF. Ndër opsionet e saj, përveç lejimit të konvertimit të PDF në Word y anasjelltas, do të lehtësojë redaktimin, konvertimin dhe, mbi të gjitha, do të na lejojë të ndajmë një dokument PDF në disa pjesë.

Artikulli i lidhur:
Si ta konvertoni PDF në Word

Hapat që duhen ndjekur janë aq të thjeshtë sa është lojë e fëmijëve. Ne do të duhet vetëm të hyjmë në Uebfaqja PDF2GO dhe shikoni për opsionin e «Ndaj PDF». Nëse preferoni, mund të hyni direkt duke përdorur këtë lidhje. Sapo të kemi qasje në të, ai do të shpjegojë shkurtimisht qëllimin e mjetit, të cilin ne tashmë e dimë. Do të kemi një hapësirë ​​në të verdhë ku të mundemi tërhiqni ose zgjidhni dokumentin tonë, pavarësisht nëse e kemi atë në kompjuterin tonë, në Google Drive, Dropbox ose të pritur në ndonjë adresë uebi.

PDF2GO

Sapo skedari të ngarkohet në internet, ai do të na ofrojë mundësinë e zgjidhni se çfarë lloji të ndarjes duam. Ne mund të zgjedhim midis një ndarje faqe për faqe, duke ndarë secilin prej tyre në një dokument të ndryshëm, ose a ndarja me porosi, duke vendosur treguesin e miut dhe duke klikuar midis dy faqeve, ku duam të shkojë ndarja.

Ndarja PDF

Pasi të kemi zgjedhur se çfarë lloji të ndarjes duam, në fund do të kemi një seri butonash me të cilët mundemi kryej ndryshimet dhe ruaje dokumentin në pjesët që kemi zgjedhur; anuloni ndarjen dhe kthehuni në faqen e përzgjedhjes së dokumentit, ose ndani të gjitha faqet, dhe secili ta bëni një dokument të veçantë. Ne gjithashtu mund të rivendosim ndarjen, për të filluar nga zgjedhja se cilat faqe duam të ndajmë.

PDF2Shko

Nëse zgjedhim opsionin për të ruajtur ndryshimet, do të na çojë në një ekran të ri ku do të na tregojë se në sa pjesë është ndarë PDF-i ynë. Emri i secilës pjesë do të formohet nga emri origjinal, të cilit do t'i shtohet diapazoni i faqeve që e përbëjnë atë, siç mund të shihet në imazhin më poshtë.

Split PDF

Me kutitë e përzgjedhjes mund të zgjedhim se cilat skedarë duam të vazhdojmë me editimin, në rast se duam ta ndajmë përsëri dokumentin. Nga ana tjetër, nëse tashmë e pranojmë ndarjen si të mirë, secilën pjesë mund ta shkarkojmë veç e veç me butonin e gjelbër në të djathtë të secilit emër, ose shkarkoni një skedar të kompresuar me të gjitha pjesët e dokumentit në të. Ky opsion është i dobishëm nëse ndajmë një dokument në shumë pjesë dhe duam ta shkarkojmë atë vetëm me një klikim, pa qenë nevoja ta bëjmë një nga një.

SmallPDF

SmallPDF është një mjet shumë i ngjashëm, në formë dhe përmbajtje, në PDF2GO. Përveç që na ofron mundësi të tjera gjatë redaktimit të PDF, kjo na jep mundësinë të ndajmë një dokument në disa pjesë, ose më mirë, nxjerrni prej saj faqet që duam.

Funksionimi i tij është shumë i ngjashëm, sepse do të duhet vetëm hyni në faqen tuaj te internetit, Dhe hidhni ose kërkoni dokumentin në kutinë vjollcë që do të gjejmë.

ndahet pdf

Pasi të jetë zgjedhur skedari, mjeti do të na lejojë dy opsione themelore midis atyre për të zgjedhur. Ne mund të zgjedhim nëse duam nxjerr secilën faqe në një PDFose zgjidhni cilat faqe duam të ndajmë nga skedari origjinal.

ndarë PDF SmallPDF

Pasi të jetë zgjedhur opsioni që i përshtatet më mirë nevojave tona, ne do të ndjekim hapat që mjeti sugjeron kaq intuitivisht. Nëse zgjedhim faqet për të nxjerrë, metoda e bërjes së saj do të jetë aq e thjeshtë sa klikoni në secilën nga faqet që duam të ndajmë nga dokumenti, sikur të ishin skedarë, të cilët do të zbardhen me ngjyrë vjollcë. Ne do të klikojmë në Ndani PDF dhe pas disa sekondash, do të na çojë në faqen e shkarkimit.

Ekstrakt i SmallPDF

Sapo në faqen e shkarkimit, opsionet janë shumë themelore dhe të drejtpërdrejta. Do të na ofrojë një buton i shkarkimit direkt, i pari pranë emrit të skedarit, me të cilin kur shtypet ne do ta shkarkojmë skedarin direkt në kompjuterin tonë. Tjetra gjejmë ikonën e një zarfi, duke na dhënë mundësinë ndajeni atë përmes postës elektronike ose krijoni një lidhje me dokumentin nxjerrë për të ndarë. Së bashku me këto dy ikona do të kemi mundësitë për të ruajeni dokumentin drejtpërdrejt në llogarinë tonë Dropbox ose Google Drive, dhe së fundi, ne do të kemi mundësitë e ri-redaktoni dokumentin ose ribashkohuni plotësisht.

Siç e keni parë, ndarja e një PDF është një proces shumë i thjeshtë duke pasur mjetet e duhura. Ne vetëm duhet të kemi një lidhje interneti dhe skedarin që duam të ndajmë. Duke përdorur këto mjete të thjeshta, ne mund ta kryejmë procesin sa hap e mbyll sytë, shpejt dhe lehtë, dhe kudo, pavarësisht nëse preferojmë ta bëjmë atë nga kompjuteri, telefoni celular ose tableti ynë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.