Surface Go: alternativa për iPad me Windows 10 dhe për pothuajse të njëjtin çmim

Që nga prezantimi i modelit të parë iPad, përsëri në 2010, kompania me bazë në Cupertino ka shënuar gjithmonë rrugën përpara për këtë ekosistem, një ekosistem që ka pasur ulje dhe ngritje për shkak të nivelit të ulët të rinovimit nga përdoruesit. Edhe pse Apple ka përfshirë veçori të reja në vitet e fundit në versionin e iOS për iPad, kjo ende ofron një numër kufizimesh.

Microsoft gjithashtu krijoi një ekosistem të ri të tabletëve, por ndryshe nga modeli i Apple, këto janë menaxhohet nga një version i plotë i Windows, i cili u lejon përdoruesve të mbajnë komodisht tabletin e tyre kudo që ata dëshirojnë, duke pasur qasje në çdo lloj aplikacioni që u nevojitet, pa pasur nevojë të përdorin aplikacione të bartura në një tabletë, siç është iPad. Por ishte jashtë çmimit.

Kompania me bazë në Redmon sapo ka prezantuar atë që mund të jetë një alternativë shumë e vlefshme për të gjithë ata përdorues që kërkojnë një tabletë të gjithanshëm, të lirë me një version të plotë të Windows 10. Ne po flasim për Surface Go. Surface Go është një tablet i 10 inç, me përmasa 243,8 x 175,2 dhe 7,6 milimetra dhe një peshë 544 gram. Nëse shtojmë mbulesën e tastierës Type Cover, pesha rritet në 771 gram.

Specifikimet Surface Go

Surface Go na ofron një Lexues letrash me bira microSD, fole kufjesh dhe një portë USB-C. Brenda, Windows na ofron dy konfigurime të ndryshme për sa i përket versionit të sistemit operativ: Windows 10 Home me S Mode dhe Windows 10 Pro me S Mode. Windows S është një version i Windows që ju lejon të instaloni vetëm aplikacione që janë të disponueshme në dyqanin e aplikacioneve Microsoft, megjithëse ne mundemi desactivar këtë mënyrë për ta shndërruar pajisjen në një PC për ta përdorur dhe për të qenë në gjendje të instaloni çdo aplikacion.

Lidhur me specifikimet teknike, Surface Pro menaxhohet nga procesori Intel Pentium Gold 4415Y në 1,6 GHz. Duke qenë një PC, performanca e tij mund të ndryshojë në varësi të sasisë së RAM që gjejmë brenda. Ky model është në dispozicion në Versione RAM 4 dhe 8 GB. Lidhur me hapësirën e ruajtjes, Microsoft na ofron 3 modele: 64 GB eMMC, 128 GB SSD dhe 256 GB SSD.

Ekrani, një aspekt tjetër që shumë përdorues marrin parasysh kur blejnë një tabletë, na ofron një Panel 10 inç me rezolucion 1.800 x 1.200 dhe raport ekrani 3: 2. Sipas Microsoft, autonomia e Surface Go arrin 9 orë, një autonomi që e vendos atë pothuajse në të njëjtën lartësi me Apple iPad.

Ky model i ri brenda intervalit Surface, është i pajtueshëm me Surface Pen, përfshin një kllapa që tërhiqet në pjesën e pasme që na lejon ta vendosim në çdo pozicion. Pen Surface, si dhe Type Cover që përfshin një trackpad, shiten veç e veç.

Çmimi dhe disponueshmëria Surface Go

Microsoft do të nxjerrë në shitje Surface Go në 2 Gusht Në Shtetet e Bashkuara dhe Spanjë, përveç vendeve të tjera, edhe pse për momentin, vetëm versioni Wifi do të jetë i disponueshëm pa një lidhje LTE, një model që kompania ka deklaruar se do të dalë në treg në muajt e ardhshëm dhe çmimi i të cilit nuk ka ende është zbuluar.

 • Surface Go me 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse eMMC me Windows Home S: 399 dollarë.
 • Surface Go me 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse eMMC me Windows Pro S: 449 dollarë.
 • Surface Go me 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD me Windows Home S: 549 dollarë.
 • Surface Go me 8 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD me Windows Pro S: 599 dollarë.
 • Surface Go me 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse SSD me lidhje LTE: në pritje për të konfirmuar disponueshmërinë dhe çmimin.

Çmimet e treguara më sipër, janën ekskluzivisht për ekipin. Të dy Lloji i Mbulesës, Lapsa dhe Miu shiten veçmas. Çmimi i tastierës varion midis 99 dhe 129 dollarë. Çmimi i miut është 39 dollarë dhe Surface Pen është 99 dollarë.

Ne jemi në të njëjtën rast si me iPad të Apple, ku çmimi përfshin vetëm pajisjen dhe ku të gjithë aksesorët, mbulesa e tastierës dhe Apple Pencil shiten në mënyrë të pavarur me çmime më të larta se ato të ofruara nga Microsoft për këto pajisje.

Të gjithë modelet Surface Go arrijnë në treg me Windows S, ose në versionin Home ose në versionin Pro. Ky version na ofron kufizime të caktuara kur bëhet fjalë për instalimin e aplikacioneve nga jashtë Microsoft Store, por nëse plotësojmë nevojën, ne mundemi azhurnoni në versionin normal Home dhe Pro plotësisht falas.

Zgjerimi i familjes Surface

Me fillimin e Surface Go, Microsoft aktualisht ka 5 modele të ndryshme në treg brenda këtij diapazoni, duke konfirmuar kështu që ka marrë kursin që duhej të kishin ndjekur disa vjet më parëEdhe pse duke parë shkallën e rritjes së këtij modeli të ri të biznesit, duket se pritja ia ka vlejtur.

Një provë tjetër është gjetur në prezantimin e këtij modeli të ri për mbulojnë tregun e tabletave, një treg ku Surface Pro nuk kishte asgjë për të bërë për shkak të performancës së tij të lartë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.