Sistemet më të mira më të mira për ruajtjen e reve

Cloud Online

Çdo ditë, skedarët video ose fotografi zënë më shumë hapësirë ​​ruajtëse në pajisjet tona, ky mund të jetë një problem për shumë njerëz që nuk mund të zgjerojnë veten e tyre me hapësirë ​​të jashtme. Ky problem është shumë më shqetësues në rastin e pajisjeve mobile, nga të cilat ne përdorim çdo ditë dhe jo vetëm grumbullojmë skedarë multimedialë, por i njëjti sistem dhe aplikacione mbushin kujtesën tonë pak nga pak.

Për të shmangur faktin e detyrimit për të fshirë informacionin që ne e konsiderojmë të rëndësishëm, të tilla si fotografi ose video të momenteve të rëndësishme, ne mund të përdorim re online. Mund të duket e rrezikshme të kesh të gjithë informacionin tonë në internet, por është e kundërta, Shtë shumë më e sigurt sesa ta kesh në terminal, në rast vjedhjeje ose humbjeje do të jetë e pamundur ta rikuperosh atë. Në këtë artikull ne do të përmendim sistemet më të mira për të ruajtur informacionin tonë falas pa rrezikun e humbjes së tij.

Kjo metodë e ruajtjes jo vetëm që ju lejon të ruani fotot ose videot tuaja, do të jetë gjithashtu e dobishme nëse duhet të ndani një dokument ose faturë, pasi që kur ta ngarkoni atë në re do të keni qasje në të nga çdo pajisje. Për shembull: ngarkoni një dokument ose skedar që kemi në terminalin tonë celular për ta përdorur atë në një kompjuter ose tablet. Duhet të kemi parasysh që aspektet e tij të lira nuk janë të pakufizuara, prandaj në këtë artikull do të detajojmë aftësitë e ofruara nga secila prej opsioneve.

Amazon Cloud Drive

Amazon ka shërbimin e tij të ruajtjes së reve, me versionin e tij falas dhe me pagesë. Shërbim personal nga Amazon Cloud Drive falas, me të cilin mund të keni skedarë deri në 5 GB. sherbime pagese do t'ju lejojë të keni më shumë hapësirë ​​që mund të jetë 20 GB, 50 GB, 100 GB, 200 GB, 500 GB dhe deri në 1000 GB ruajtja e reve KETU mund ta shkarkoni.

Si funksionon

 • Ti duhet keni një llogari në Amazon dhe ju instaloni një nga klientët. Në sistemin tuaj operativ a dosje e quajtur «Cloud Drive». E tëra që vendosni në atë dosje është shpëtuar në re
 • Nëse keni pajisje të tjera, të tilla si një kompjuter tjetër, ju instaloni klientin në këtë kompjuter të dytë nga Amazon Cloud Drive. Të gjithë skedarët tuaj do të jenë në dispozicion, Përveç kësaj do të sinkronizojë të dy mënyrat.
 • Ky shërbim është gjithashtu në dispozicion për smartphone ose tabletë iOS ose Android. Lehtësimi i transferimit të informacionit ose skedarëve midis të dy sistemeve.

Google Drive dhe Fotografitë e Google

Google ofron atë që është shërbimi im i preferuar për përdorim privat. Google Drive ofron deri në 15 GB falas, për të cilën do të keni qasje nga çdo shfletues ose aplikacion në internet për Smartphone ose tablet. Në rastin e fotove të Google, oferta falas është më tërheqëse nëse është e mundur, pasi do ta marrim atë plotësisht falas ruajtje e pakufizuar e fotove tona me cilësi të lartë për jetën.

Google Cloud

Avantazhet e Drive

 • i pabesueshëm aksesueshmëria dhe sinkronizimi.
 • Me garancinë e serverave të vetë Google.
 • Madhësia e skedarëve që mund të ngarkoni është shumë e madhe.
 • Ka pajtueshmëri të plotë me versionet më të larmishme të Excel, Powerpoint dhe Word, mjetet kryesore të paketës MS Office.
 • Zbatimi i kursim automatik, kështu që problemi i humbjes së skedarëve në të cilët jeni duke punuar dhe humbjes për shkak të dështimit të kompjuterit është një gjë e së kaluarës.
 • Nuk ka nevojë për ndonjë mirëmbajtje nga ana juaj. Google do të jetë përgjegjës për mbajtjen e sistemeve gjithnjë të azhurnuara.

Avantazhet e Fotografitë

 • Aktivizoni sinkronizimi automatik në Smartphone-in tonë Na e bën jetën shumë më të lehtë, duke bërë një kopje rezervë të fotove ose videove tona bëhet sa herë që lidhemi me të.
 • Hapësirë ​​e pakufizuar plotësisht falas.
 • Le të organizojmë, ndani dhe menaxhoni fotot dhe videot me një prekje.
 • Compatibleshtë i pajtueshëm me të gjitha llojet e pajisjeve. IOS o android.
 • Shtë e lehtë për t’u përdorur, me një ndërfaqe intuitive.
 • Përfshin teknologjinë e fuqishme të kërkimet në google. Kështu, mund të kërkoni për fotot tuaja duke përdorur ndonjë fjalë kyçe. Për shembull, kur kërkoni për "qen".
 • Ka një funksion që skanoni fotot e vjetra, hiqni shkëlqimin e ndritshëm dhe shtrembërimin, duke ruajtur ngjyrat dhe pamjen e tyre.

Dropbox

Një klasik mes klasikëve, me shumë famë, por, siç do ta shihni, mund të mos jetë opsioni më i përballueshëm. Ata ju ofrojnë 2 GB ruajtje falas në renë tuaj, të cilën mund ta zgjeroni deri në 18 me detyra pak a shumë të thjeshta. Pavarësisht se është një nga platformat më të famshme dhe të vjetra, ajo është bërë plotësisht e vjetëruar pasi që në parim ju ofron një kapacitet absurde të drejtë, i cili nuk do të jetë asgjë posa të ruani skedarët.

Dropbox

Edhe kështu, nëse mund të plotësoni disa kërkesa për të arritur 18 GB hapësirë ​​ruajtëse, arritja e 16 GB është e lehtë, thjesht duhet të ftosh kontakte për të krijuar një llogari. Në këtë mënyrë, përkundër ruajtjes fillestare, ne do të kemi një shërbim plotësisht të përdorshëm, pasi është i pajtueshëm me të dy IOS y android.

Mënyra e saj e pagesës nuk është aspak tërheqëse për përdorim privat, pasi që është një nga shërbimet më të shtrenjta në sektor, me një pagesa mujore prej 11,99 € ose pagesa vjetore prej 119,99 €. Për përdorimin e biznesit gjërat ndryshojnë, pasi ajo ka përparësi që askush tjetër nuk i ka.

Një Dritë

Një tjetër nga shërbimet më afatgjata në sektor është dikur SkyDrive, shërbim i të cilit unë kam qenë përdorues deri në ata ndryshuan planet falas. Më 2 nëntor 2015, Microsoft zbuloi se plani i pakufizuar i ruajtjes për paketat Office 365 Home, Personal dhe University po hiqej dhe OneDrive falas do të ulet nga 15 GB në vetëm 5 GB.

Ky fakt ishte shkaku që shumë përdorues kaluan në mënyrën e pagesës ose migruan në platforma të tjera që ofrojnë më shumë hapësirë ​​ruajtëse falas, edhe pse është një platformë e mirë për një kosto prej 2 € në muaj do të japin qasje në 100 GB hapësirë ​​ruajtëse.

OneDrive

avantazh

 • Hapni dhe ruani shpejt skedarët OneDrive në aplikacione Zyra të tilla si Word, Excel, PowerPoint dhe OneNote.
 • Gjeni foto lehtësisht falë etiketimit automatik.
 • Merr njoftime kur redaktohet një dokument i përbashkët.
 • Ndani albumet e fotove dhe videove tuaja të preferuara.
 • Theksoni, nënshkruani dhe shënoni skedarët PDF me OneDrive tuaj.
 • Merrni qasje në skedarët tuaj më të rëndësishëm Pa lidhje.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.