PicBlock: Sistemi i mbrojtjes nga faqet e internetit të të rriturve

nuk ka pornografi në dritare

A është i mbrojtur shfletuesi juaj i faqes nga faqet e të rriturve? Shumë njerëz mund të përgjigjen me një "po" të fortë, kjo sepse ata janë integruar ndoshta mjete të specializuara që bllokojnë rrënjësisht, çdo lloj përmbajtje për të rritur që mund të shfaqet në shfletimin tonë të Internetit.

Tani, shumica e aplikacioneve janë online, që do të thotë se duhet të personalizojmë vetëm disa prej tyre me adresën tonë IP për të filluar më vonë shfletimin e internetit pa pritur në çdo kohë që të shfaqen të gjitha llojet e materialit pornografik. Tani do të përmendim një aplikacion falas interesant që mban emrin PicBlock dhe kjo do të na ndihmojë të bllokojmë në një mënyrë më efektive, këtë lloj materiali për të rritur nga interneti dhe gjithashtu, në disqet e ngurta të kompjuterit tonë.

Shkarkoni dhe instaloni PicBlock në Windows

Ajo që kemi përmendur në pjesën e fundit të paragrafit të mëparshëm mbase mund të ngatërrojë një numër të caktuar të përdoruesve, sepse pikërisht atje kemi përmendur që PicBlock ka mundësinë e bllokimit të çdo lloj materiali për të rritur që mund të shfaqet në shfletuesin e internetit si dhe , në disqet tona lokale të ngurta. Nëse në ndonjë kohë të caktuar keni kaluar ca kohë duke shkarkuar imazhe, foto ose video me një nuancë "të rritur", atëherë zgjidhja gjendet në këtë material në mënyrë që të bllokoni shikimin e tyre përkatës.

Para së gjithash, duhet të drejtohesh drejt faqja zyrtare e PicBlock, një vend ku ju duhet vetëm t'i përgjigjeni pyetjeve në një formë të vogël dhe gjithashtu të shkruani email (real) sepse atje, do të merrni udhëzime të caktuara për përdorimin e këtij mjeti. Në fund të kësaj forme ka një mundësi që do të na ndihmojë zgjidhni versionin e saktë të PicBlock, gjë që sugjeron të një version për 32-bit ose 64-bits Nëse nuk e dini cili është versioni i saktë që duhet të shkarkoni, ne ju sugjerojmë rishikoni artikullin ku e kemi shpjeguar këtë veçori si për sistemin operativ ashtu edhe për kompjuterin personal.

PicBlock02

Atëherë thjesht duhet të përdorni butonin që thotë "shkarko" në mënyrë që procesi i shkarkimit të fillojë automatikisht. Siç sugjerohet nga zhvilluesi i këtij mjeti, e njëjta gjë është i lirë nga çdo lloj spyware dhe adware, që do të thotë se nuk duhet të marrim asnjë sugjerim për të instaluar mjete të palëve të treta që më vonë bëhen pjesë e shiritit tonë të navigimit.

Parimet themelore në të cilat mbështetet PicBlock

Tani, pasi të kemi instaluar PicBlock në kompjuterin tonë personal Windows, duhet të fillojmë të konfigurojmë disa nga funksionet e tij më të rëndësishme. Nga kjo zonë (e konfigurimit) ne mund të përcaktojmë një shkurtore të tastierës për të thirrur mjetin, duke qenë në gjendje të përcaktojmë gjithashtu një fjalëkalim hyrje për të bllokuar ose zhbllokuar funksionalitetin e tij.

Blloku i fotove 01

Pasi të kemi konfiguruar siç duhet PicBlock, ne mund ta bëjmë provën duke shfletuar çdo faqe në internet që përmban material për të rritur. Mjeti do të fillojë të kërkojë së pari për disa "fjalë kyçe" që identifikohen me pornografinë, drogën dhe dhunën. Nëse gjendet, ai menjëherë do të bllokojë materialin në fjalë pa mundësinë e të qenit në gjendje të shohë shprehjen më të vogël të tij. Tani, pjesa më interesante nga të gjitha është se ky aplikacion gjithashtu ka mundësinë e bllokimit të dukshmërisë së materialit pornografike që mbase mund ta kishim ruajtur në hard diskun tonë. Nëse do të ishte kështu, duhet të shkoni në dosjen ku ka ruajtur imazhe ose fotografi, si dhe video që i referohen lakuriqësisë ekstreme. PicBlock madje heq vrojtimin e miniaturave të këtyre skedarëve. Sigurisht, kjo është pika maksimale drejt së cilës arrin mjeti në lidhje me skedarët e ruajtur në diskun e ngurtë, pasi përsëri mund të klikoni dy herë që të shfaqet imazhi ose video për t'u luajtur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.