Telefonat inteligjentë më të shpejtë falë kujtimeve të reja UFS 3.0

UFS 3.0

Çuditërisht, shumë janë përdoruesit të cilët, kur blejnë një smartphone të ri, i kushtojnë më shumë vëmendje parametrave të ndryshëm si cilësia e fotografive, shpejtësia e procesorit dhe madje edhe kapaciteti i RAM-it të pajisjes që është me të vërtetë në ROM-in e saj. kjo do të thotë, në kapacitetin e magazinimit që mund të ofrojë vetë terminali, një fakt që mund të shkojë në plan të dytë dhe që, për fat të keq, mund të shkaktojë që, pavarësisht nga potenciali i madh, një ngushtica kryesore në kalimin e informacionit nga ruajtja e tij fizike derisa të ngarkohet në RAM për përpunim të mëtejshëm.

Siç them unë, ROM-et janë shumë më të rëndësishme sesa mund të imagjinojmë edhe pse nuk duam ta besojmë këtë, aq sa, pa një memorje të mirë NAND, siç them unë, përvoja e përdoruesit që mund të ofrojë ky terminal mund të ndikohet seriozisht. Përndryshe, një telefon që mund të duket mediokër në shikim të parë mund të ofrojë një përvojë shumë më shpërblyese të përdoruesit për shkak të përdorimit të ROM me cilësi të mirë.


Karta e Kujtesës UFS

JEDEC sapo ka azhurnuar standardin që rregullon mënyrën e funksionimit dhe funksionimit të memorjeve NAND të tipit UFS që aktualisht përdoren praktikisht nga të gjithë telefonat inteligjentë në treg.

Për ta kuptuar të gjithë këtë pak më mirë, vini re se për shembull, për shembull, më shumë se 10 vjet më parë, në botën e kompjuterit desktop, qoftë në formatin e tij të kullës ose si laptop, për të arritur që shpejtësia e tij në drejtim të përpunimit të të dhënave ishin njerëz shumë të moshuar, ata vendosën për teknologjinë SSD. Diçka e ngjashme ka ndodhur jo shumë kohë më parë me Disqet UFS, një teknologji specifikimet e së cilës sapo janë azhurnuar nga JEDEC vetëm disa ditë më parë.

Si kujtesë, ju them se specifikimet NAND që po përdoren më shumë në smartphone-et e sotëm janë specifikimet UFS 2.0, i cili për herë të parë doli në treg kur u implementua në 2015 nga Samsung Galaxy S6 dhe UFS 2.1, një evolucion i mëparshëm që, megjithëse bashkëjetoi me 2.0, shërbeu që, pas një kohe të gjatë, të shërbejë si i vërtetë rinovimi i gjeneratave për kujtimet e tipit eMMC.

UFS 3.0

UFS 3.0 dallohet për shpejtësinë e leximit dhe shkrimit, si dhe për punën me konsum shumë më të ulët të energjisë

Duke hyrë në pak më shumë detaje, siç argumentohet në njoftimin për shtyp të lëshuar nga JEDEC, ku është shpallur standardi i ri, ne zbulojmë se UFS 3.0 dyfishon gjerësinë e brezit të ofruar më parë nga UFS 2.1. Falë kësaj mund të flasim për 11 Gbps për kanal, që do të thotë 6 GB / s për të shkruar dhe lexuar detyra.

Nga ana tjetër, siç është tashmë rasti me standardin UFS 2.0, mund të konfigurohen dy kanale që në praktikë do të thotë se është e mundur të punohet me të lexuar dhe shkruar shifra deri në 2 GB / s, shifra që tërheqin shumë vëmendje sepse, në praktikë, ato nuk arrihen sot ose në disqet SSD të shumë kompjuterëve profesionistë.

Një pikë tjetër që duhet të marrim parasysh është konsumim i energjise të këtij lloji të pajisjeve, diçka që mund të bëhet kritike për një pajisje të lëvizshme. Sipas dokumenteve, duket se UFS 3.0 përmirëson ndjeshëm këto shifra pasi konsumi i tij është reduktuar në 2 volt, larg nga 306 volt që u duhen versioneve të mëparshme të këtij standardi të njëjtë.

UFS

Të dhëna të tjera mjaft të habitshme nga UFS 3.0

Larg të dhënave më interesante dhe mbase teknike që ofron UFS 3.0, do të doja të të thosha që JEDEC ka menduar saktësisht se kjo gjeneratë e re e memorjeve NAND duhet të jetë në gjendje të funksionojë në çdo lloj konteksti. Në këtë mënyrë, është arritur që me këtë standard të ri, sisteme të afta për të kryer në temperatura që variojnë nga -40ºC deri në 105ºC.

Si ardhja e mundshme e këtij lloji të kujtimeve në tregBazuar në analistët që flasin për të, duket dhe megjithëse duket disi i nxituar, raportet e para që zbatojnë këtë lloj teknologjie mund të dalin në treg në gjysma e dytë e vitit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.