Sonos Move, folësi i ri Sonos shkon jashtë vendit

Sonos vazhdon të punojë për të ofruar një betejë të mirë të alternativave për sa i përket zërit inteligjent dhe me cilësi të lartë, ne kemi pasur kënaqësinë të analizojmë shumë nga pajisjet e tyre dhe këtë herë ata nuk mund të humbin lansimin e tyre të fundit, Sonos Move. Ne flasim për altoparlantin e ri Sonos në natyrë me bateri të pavarur dhe tani edhe me Bluetooth, qëndroni për analizën e tij të thelluar. Si gjithmonë, ne do t'ju tregojmë për pikat kyçe të kësaj pajisje të veçantë që ka dhënë një kthesë të rëndësishme në politikën e Sonos deri më tani, dhe kjo është se ata nuk kanë pajisje Bluetooth në katalogun e tyre, aq më pak me bateri.

Si në raste të tjera, Ne e shoqërojmë këtë analizë me një video në të cilën do të mund të shihni zhbllokimin, përmbajtja e kutisë dhe sigurisht se si është konfiguruar dhe performuar kjo Sonos Move, një mundësi e mirë për të hedhur një vështrim pak para se të ndiqni këtë analizë të thelluar dhe me të dhëna teknike direkt në këtë faqe në internet.

Sonos Leviz karakteristikat teknike

Para se të fillojmë të analizojmë projektin, le të hedhim një vështrim në të dhënat teknike, ne gjejmë një altoparlant që ka dy amplifikatorë dixhitalë të klasit D, një postues në Twitter, një mes-woofer dhe katër mikrofona me të cilën mund të bashkëveprojmë. Ka lidhje Bluetooth 4.2, WiFi 802.11 b / g / n dhe AVRCP, SBC dhe AAC mbështetje. Sigurisht, në një nivel teknik, këtij Sonos Move nuk duhet të mungojë asgjë dhe duket se do të ketë.

Ne nuk kemi të dhëna teknike në nivelin e fuqisë në decibel, siç është e zakonshme për markën, megjithatë ajo që mund t'ju garantoj është se tingëllon me zë të lartë, dhe shumë. Somethingshtë diçka relativisht e ngjashme me atë që kemi shijuar për shembull në një Sonos One deri më tani, Pra, në parim nuk gjejmë arsye bindëse për të dyshuar në fuqinë e tij, provat e para që kemi kryer kanë qenë të kënaqshme. Për të karikuar baterinë e saj (2.500 mAh) ne do të përdorim një lidhje USB-C dhe një bazë karikimi 100-240V.

Dizajni: Në përputhje me atë që marka kishte bërë

Ne gjejmë një produkt që masa 240 x 160 x 126 milimetra, që ka një dizajn të njohur dhe që shpejt na evokon në Sonos Një. Për këtë ka një peshë totale prej 3 Kg përfshirë baterinë, Padyshim që nuk është produkti më i lehtë në treg duke marrë parasysh se arsyeja e tij për të qenë transportueshmëria, por duhet të përmendim që pesha është një shenjë dalluese e altoparlantëve cilësorë.

Në krye kemi Treguesi klasik i statusit Sonos LED, si dhe kontrollin rrëshqitës të prekjes për të menaxhuar përmbajtjen multimediale. Kjo është mënyra se si ne do të jemi në gjendje të ndërveprojmë me të lehtë, por ajo që duhet të theksoj më shumë në lidhje me dizajnin e saj është pikërisht fakti që Sonos ka vendosur ta bëjë atë të njohur, nëse keni kontakt me markën shpejt do ta njihni atë Materiale. Në anën e pasme, përveç lidhjes USB-C që kemi një hapje e vogël për ta transportuar, butonin on / off dhe një buton wireless.

E ndërtuar për të zgjatur: IP56 dhe bateria e lëvizshme

Si një altoparlant i mirë në natyrë, duhet të ketë karakteristika specifike për të siguruar rezistencën e tij, dhe kjo është se jashtë mund të ketë shumë situata që vënë në rrezik integritetin e pajisjes. Si rregull i përgjithshëm, Sonos prodhon pajisjet e tij, të tilla si Sonos One, me disa karakteristika të rezistencës. Ky Sonos Move nuk mund të jetë më pak, certifikimi IP56 që parandalon grimcat e pluhurit dhe natyrisht gjithashtu spërkatjet, megjithëse nuk do të jemi në gjendje të garantojmë se mbetet e paprekur nëse e zhytim plotësisht.

Një faktor tjetër i rëndësishëm për qëndrueshmërinë është fakti që Sonos ka vendosur të vërë bast duke përfshirë një Bateri e lëvizshme 2.500 mAh, Çfarë do të thotë kjo? Epo, saktësisht se qëndrueshmëria e saj nuk do t'i nënshtrohet shëndetit të baterisë, e cila zakonisht është gjëja e parë që zakonisht dështon. Në këtë rast Sonos na siguron se mund ta blejmë baterinë veçmas, nëse duam të kemi një bateri rezervë për të zgjatur autonominë e saj, ose nëse ajo që duam me të vërtetë është ta zëvendësojmë atë Për shkak se ka humbur cilësitë dhe autonominë, më duket shumë e drejtë, përveç ndryshimit është shumë e lehtë dhe karikimi i saj gjithashtu, "baza" e saj e karikimit, e cila në fakt është një unazë e vogël me lidhje USB-C është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe duke e vendosur në krye do të kemi autonominë e nevojshme Mund të përdoret gjithashtu me të lidhur, natyrisht.

Sonos i vjetër, tani me Bluetooth

Kemi, si mund të ishte ndryshe me të Air Play 2, lidhja me më shumë se 100 shërbime muzikore streaming falë aplikacionit Sonos dhe gjithashtu kemi katër mikrofona, të cilat kanë për qëllim të na ofrojnë pajtueshmëri absolute me dy asistentët kryesorë virtualë në treg, Alexa dhe Google Assistant, edhe pse për këtë do të kërkojmë një lidhje WiFi. Asnjë shenjë, po, e aftësisë për t'iu përgjigjur thirrjeve. Duke iu referuar autonomia, e rëndësishme në këtë lloj produkti, Sonos dëshiron që ne të garantojmë deri në 10 orë rishikim, në kushte standarde me Bluetooth kemi arritur me lehtësi në orën 9, kjo zvogëlohet nëse përdorim WiFi, padyshim.

Kjo lidhje WiFi zakonisht nuk është në dispozicion jashtë, kështu që ne do të kemi një lidhje Bluetooth 4.2 në një mënyrë të thjeshtë, për të dërguar muzikë dhe për ta kontrolluar atë. Kjo e bën atë jashtëzakonisht të gjithanshëm dhe përfaqëson një para dhe pas në Sonos. Ne kemi zbuluar se lidhja Bluetooth është aq e thjeshtë sa mund të prisni nga Sonos, dhe në pajisjet iOS mund të kontrollojmë edhe autonominë e altoparlantit.

Mendimi i redaktorit

Me Sonos Move ne e gjejmë veten folësin më të zhdërvjellët të Sonos, ata kurrë nuk kanë bërë një pajisje si kjo më parë dhe ata padyshim nuk kanë dashur që absolutisht asgjë të mos mungojë në të. Ky ka një çmim, 399 euro është pikërisht ajo që llogarit Sonos Move, dhe është një çmim mjaft i shtrenjtë. Si në shumë raste kam thënë që çmimi i ofruar nga Sonos Beas ose Sonos One duket i lirë, duhet të them se Sonos Move më duket i shtrenjtë, unë jam i qartë se ofron mundësinë e të qenit një Sonos tjetër në shtëpi me shtesa për të qenë në gjendje ta nxjerr atë nga shtëpia, por e kam të vështirë të imagjinoj të paguaj 399 euro për të. Fakti që ju jeni një markë e rregullt ose që jeni mësuar të shëndoshë premium do të hyjë në lojë kur merrni vendimin për të qenë në gjendje të zgjidhni një ose një tjetër mundësi. Pas provave, Sonos Move ofron një tingull të fuqishëm dhe cilësor, një dizajn dhe materiale që përputhen me markën dhe lidhjen e pakufizuar, është një produkt i rrumbullakët që mund të mos jetë i disponueshëm për të gjithë.

Sonos Move, folësi i ri Sonos shkon jashtë vendit
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
399
 • 80%

 • Sonos Move, folësi i ri Sonos shkon jashtë vendit
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • potencia
  Redaktori: 90%
 • Cilësia e tingullit
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 70%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 80%
 • Conectividad
  Redaktori: 99%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Projektimi dhe cilësia e përbërësve
 • Autonomi e madhe dhe rezistencë e mirë jashtë
 • Lidhje absolute, madje asistentë virtualë
 • Tingull cilësor dhe i fuqishëm

Contras

 • Çmimi më duket i lartë
 • "Unaza e ngarkesës" është mbase shumë minimaliste
 

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.