Sonos One, ne analizojmë rivalin më të drejtpërdrejtë të HomePod

Ne kemi në duart tona Sonos One, pajisja më e vogël nga pajisjet inteligjente me ndihmësin e zërit që Sonos ka në gamën e saj… A doni të dini se çfarë mendojmë për këtë produkt të shkëlqyer të vogël? Qëndroni me ne dhe zbuloni pse pozicionohet si alternativa më e mirë në treg në markat me shumë dhoma.

HomePod është afër cepit, nuk mund të jetë ndryshe sesa në ActualidadGadget ne do të bëjmë rishikimin e tij, por duhet të kemi parasysh se HomePod nuk është rivali për të mposhtur, altoparlanti inteligjent i kompanisë Cupertino arrin një treg të pajisjeve inteligjente që ofrojnë tingull me cilësi të lartë atje ku tashmë ekziston një udhëheqës i qartë për të rrahur, Sonos.

Si gjithmonë, analiza jonë do të mbulojë secilin nga detajet e kësaj pajisje me synimin për t'ju bërë të ndjeheni se e keni atë në duart tuaja, kështu që ju mund të përcaktoni nëse ia vlen vërtet blerja juaj apo jo, le të shkojmë atje.

Materialet dhe dizajni: Cilësia Sonos, cilësi e provuar

Me këtë rast nuk do të merremi me shumë për të kuptuar nëse ky Sonos One është apo jo një produkt cilësor, unë mendoj se kushdo që vjen të blejë diçka si kjo supozon se është, dhe Sonos nuk është një markë që nuk lë dyshim. Ne kemi një bazë polikarbonate të sipërme dhe të poshtme, me një kontroll multimedial me prekje me drita LED treguese të vendosura në pjesën e sipërme ku mund të trajtojmë gjithçka dhe më shumë (përfshirë asistentin e ardhshëm të zërit). Grilla metalike e altoparlantit është ndërtuar edhe një herë në alumin, por këtë herë e kemi të llakuar në të bardhë për t’i dhënë një prekje të vazhdimësisë pajisjes dhe djalë a kanë sukses.

Pjesa e pasme është për lidhjen Ethernet dhe një buton për lidhje. Gjetëm dimensione identike me ato të Sonos Play: 1, Kemi 161,45 x 119,7 x 119,7 milimetra, me një peshë totale 1,85 Kg. Paketimi është ai që mund të prisni, identik me Sonos Play: 1, të dy kanë një poster me udhëzime.

Ne nuk kemi dyshim se ky Sonos One do të duket mirë pothuajse kudo, ashtu si vëllezërit e tij është rezistent ndaj lagështisë, kështu që ju do të dini se ku e vendosni, nuk do të jetë problem. Diashtë diafane, e thjeshtë dhe e bukur, kështu nuk do të keni shumë ankesa kur e vendosni aty ku dëshironi, vështirë se do të duket keq, Në fakt, në fotografitë tona do të shihni se ne kemi përdorur mobilje më klasike dhe një stil tjetër më nordik, kështu që mund të shihni që nuk përplaset kudo që të shkoni.

Karakteristikat teknike: Audio me saktësi dhe cilësi të lartë

Sonos nuk pranon të japë informacion të tepruar në lidhje me harduerin e pajisjeve të tyre, ne jemi të kënaqur duke e ditur këtë përmban një monitor aktiv me drejtim të dyfishtë (mes dhe trefish), me dy përforcues dixhitalë të klasës 'D' cilat janë ato që i japin kësaj larmie tonesh që e bëjnë këtë altoparlant një nga veçoritë më të mira, fuqinë dhe mbi të gjitha cilësinë e audios në vëllim të plotë. Ne do të jemi në gjendje të luajmë AAC, AIFF, Apple Lossless, FLAC, MP3, Ogg Vorbis, WAV dhe WMA.

Lidhshmëria nuk do të jetë problem, ne kemi Wi-Fi 802.11b / g në 2,4 GHz dhe një portë Ethernet 10/100 (nuk kemi nevojë për më shumë për transmetimin e muzikës). Edhe një herë, unë e shoh si një pikë negative (dhe e çuditshme në një produkt të Amerikës së Veriut), të mos kesh 5 GHz Wi-Fi, e cila gjithnjë e më shumë kërkohet nga përdoruesit. Goesshtë e vetëkuptueshme që duke qenë Wi-Fi dhe jo Bluetooth, ne do të jemi në gjendje të krijojmë një mjedis Multiroom që na lejon të krijojmë një fije muzikore në shtëpinë tonë në mënyrën më të lehtë. Sidoqoftë, le të ndalemi në një pikë kyçe, Ky Sonos One ka gjashtë mikrofonë me rreze të gjatë që do të jenë në gjendje të kapin diktimet tona për të punuar me asistentët më të zakonshëm të zërit në treg.

Për të punuar edhe një herë përdorni një kabllo standarde të rrymës, por të përshtatur në modelin e Sonos për t'u integruar në shasi me 100-240 V dhe një frekuencë 50-60 Hz, nuk duhet të shqetësoheni për konsumin.

Asistent zëri: Po, por në të ardhmen

Nëse jetoni në Spanjë ose Amerikën Latine, më vjen keq, nuk do të jeni në gjendje të përdorni Alexa ose Google Assistant për të luajtur muzikën tuaj. Kështu që ata kanë vendosur, edhe pse nga Sonos dhe madje faqja e tyre e internetit na informon se asistenti i zërit në Spanjisht do të arrijë në një azhurnim të ardhshëm. Në ndërkohë, do të duhet të pranoni të shijoni të gjitha opsionet që na ofron, të tilla si audio përmes Wi-Fi, e cila na jep një cilësi që nuk do ta arrijmë me Bluetooth në asnjë rrethanë, por duhet ta dini se nuk jeni blerja e një altoparlanti. Bluetooth për t'u përdorur, e bën atë të pavarur, por të lodhshëm në të njëjtën kohë. Më poshtë është një listë "e vogël" e të gjitha shërbimeve muzikore të përputhshme me Sonos dhe aplikimin e saj. Sapo ta kemi, gjashtë mikrofonët e tij me rreze të gjatë do të bëjnë pjesën tjetër. Ne kujtojmë se alternativa të tjera të tilla si HomePod nuk janë në dispozicion në Spanjisht.

Sonos Kap 2 PngPër të gjitha këto, edhe një herë aplikacioni është shumë vendimtar, ne jo vetëm që do të jemi në gjendje të rregullojmë shërbimet muzikore madje menaxhim me shumë dhoma prej tij (nëse duam, pasi të rregullohet nuk është e nevojshme ta përdorim), por ne kemi një sistem që do të na lejojë të analizojmë dhomën me telefonin tonë për të na ofruar tingullin më të mirë pa ofruar çarje ose reagime, si brenda dhe jashtë, gjë që garanton se Sonos One tingëllon po aq i mirë në volum të ulët sa në fuqi të plotë dhe ne kemi qenë në gjendje ta verifikojmë këtë në Actualidad Gadget, atë që Sonos e quan Ultra Sound.

Mendimi i redaktorit për Sonos One

Sonos One, ne analizojmë rivalin më të drejtpërdrejtë të HomePod
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
229
 • 100%

 • Sonos One, ne analizojmë rivalin më të drejtpërdrejtë të HomePod
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 95%
 • materiale
  Redaktori: 95%
 • performanca
  Redaktori: 95%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Ne nuk e kemi testuar pajisjen, ne kemi shijuar pajisjenMe këtë tha, kur përfitoni nga Sonos One në duart e çdo pajisjeje tjetër Sonos si një Play: 1, e kuptoni se nuk keni nevojë për asgjë tjetër kur bëhet fjalë për audion. Cilësia është e shkëlqyeshme për një produkt të kësaj madhësie, duke mos pasur një bateri dhe fakti që ne luajmë muzikë vetëm përmes Wi-Fi duhet të ketë diçka pozitive, por jo të gjitha meritat i takojnë lidhjes, pajisjes që vendos Sonos Me atë përkëdhelje nën shasi është plotësisht fajtor, kjo pa dyshim që e vendos atë në kulmin e markave si Bang & Olufsen pavarësisht nga rinia e markës (Sonos lindi në 2002).

Duhet të theksohet se Sonos One nuk është aq i zgjuar në Spanjë sa në Shtetet e Bashkuara, definitivisht as duke ndryshuar rajonin e pajisjes sonë mobile kemi mundur të kemi qasje në asistentin virtual të Alexa ose Google Assistant, një turp i vërtetë. Sidoqoftë, ne jemi qartë përpara një blerje afatmesme, Asistentët e zërit do të jenë gjithnjë e më të pranishëm në shtëpitë tona, dhe ky Sonos One është padyshim një alternativë e domosdoshme për çdo përdorues të zërit, dizajnit dhe natyrisht, teknologjisë.

rekuizitë

 • Materialet dhe dizajni
 • Cilësia e audios
 • Karakteristikat dhe funksionalitetet

Contras

 • Nuk ka Bluetooth

Të mos kesh Bluetooth është një pikë negativePër shembull, nuk do të jeni në gjendje të luani muzikën tuaj të preferuar nga YouTube me telefonin tuaj. Por kjo është nga ana tjetër një pikë plus, është mënyra që Sonos ka për të parandaluar që një tingull me cilësi të ulët të lëshohet nga altoparlantët e tij dhe t'ju bëjë të ngatërroni fajtorin. Rightshtë e drejtë, Sonos One është një produkt që synon një audiencë mjaft specifike për sa i përket çmimit dhe funksionalitetit, nëse ju pëlqen muzika dhe teknologjia do ta vlerësoni, nëse po kërkoni vetëm një altoparlant për të lëshuar tinguj, konsideroni të tjera alternative. Ju mund ta merrni atë Sonos Një në faqen e tij në internet nga 229 €.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.