SpaceX do të marrë dy turistë në Hënë në 2018

SpaceX

Ka kaluar një kohë e gjatë që nga ajo garë hapësinore me dy qeveri si Shtetet e Bashkuara dhe ish Bashkimi Sovjetik. Tani duket se kjo garë po kryhet nga disa kompani private, mes tyre SpaceX se, si CEO i vet, vizionari Elon Musk, është në dispozicion për të merrni turistët e hapësirës në hënë në 2018.

Siç ka siguruar Elon Musk, dhe sigurisht që po mendoni kështu, këta dy turistë hapësinorë nuk do të jenë dy njerëz që kanë qenë me fat të fitojnë një lloj konkursi ngjarjeje apo diçka të ngjashme, por ata janë dy njerëz shumë të pasur që sot kanë paguar tashmë shumë nga paratë që do të kushtojë udhëtimi, sipas fjalëve të vetë Elon Musk, ata tashmë kanë paguar një “depozitë e konsiderueshme".

SpaceX tashmë ka zgjedhur dy turistët e parë që do të udhëtojnë në Hënë.

Lidhur me teknologjinë e nevojshme, ju tregoni se SpaceX ka kapsulën e gjithanshme Dragon V2 që parashikohet të nxitet nga raketa Falcon Heavy, më e fuqishmja që kompania amerikane ka në prodhim. Pavarësisht nga fuqia e tij, udhëtimi pritet të zgjasë rreth një javë pasi kapsolla, nga ngritja e saj në tokë, do të duhet të udhëtoni në një distancë midis 482.000 dhe 644.000 kilometra, distancë që korrespondon me distancën midis Hënës dhe Tokës mbrapa dhe prapa dhe kthimin që do të bëjë kapsula gjatë rrethimit të Hënës.

Për momentin identiteti i këtyre dy personave është i panjohur Megjithëse, dihet që në muajt e ardhshëm do të fillojë një program ku do të kërkojë të kushtëzojë fizikisht këta pasagjerë hapësinorë si dhe t'u ofrojë atyre një trajnim minimal në mënyrë që ata të dinë se si të veprojnë në raste emergjente.

Më shumë informacion: SpaceX


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.