Spotify do të paguajë 112 milion dollarë për të përdorur muzikë pa licencë

Spotify

Dy vjet më parë u ngrit një proces gjyqësor kundër Spotify. Në të, shërbimi popullor i transmetimit u akuzua se nuk kishte paguar në mënyrë adekuate për licencat e kërkuara për të qenë në gjendje të transmetonin disa pjesë muzikore. Kështu që kompania do të kishte përdorur muzikë pa licencë. Ata e akuzuan atë se kishte mashtruar artistët. Duket se çështja po përfundon, edhe pse kompania do të duhet të paguajë shumë.

Sepse siç kanë zbuluar tashmë disa media të tilla si THR, Spotify ka arritur një marrëveshje me gjyqtarin. Përmes kësaj marrëveshje, kompania do të duhet të paguajë 112,5 milion dollarë për aksionet e saj. Një pengesë e rëndësishme për kompaninë.

Dy artistë ishin të parët që filluan këtë kërkesë, së cilës shumë shpejt iu shtuan edhe më shumë, përveç etiketave muzikore. Nga 112 milion që kompania duhet të paguajë, rreth 43,5 milion dollarë do të ndahen për etiketat dhe artistët e prekur nga këto veprime.

Spotify vazhdimisht ka mbrojtur pafajësinë e tyre dhe ka thënë se ata nuk dëshironin të luanin muzikë pa licencë ose se po përpiqeshin të shmangnin pagimin e artistëve. Ata komentojnë se në disa raste ishte e vështirë për të gjetur një mënyrë për të kontaktuar të licensuarit të jetë në gjendje të luajë atë muzikë.

Pjesa tjetër e asaj shume parash që do të paguhet do të përdoret për të pasur të drejtat përkatëse. Në këtë mënyrë, Spotify mund të luajë muzikë pa pasur frikë nga asgjë.. Edhe pse shumë prej këtyre artistëve nuk janë plotësisht të lumtur, pasi ata besojnë se kompania ka arritur një marrëveshje për të kursyer miliona dollarë shtesë.

Deri më tani nuk ka pasur asnjë reagim nga Spotify. Megjithëse është e mundur që së shpejti do të ketë dhe dihet më shumë për këtë pengesë të rëndësishme ligjore për shërbimin streaming. Edhe pse kompania kishte komentuar më parë se ata ishin duke ruajtur fondet që morën nga këto riprodhime për të paguar artistët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.