Spotify ka 75 milion abonentë

Spotify

Që nga shërbimi muzikor i Apple, Apple Music, platforma e muzikës streaming, doli në treg është reduktuar në vetëm dy opsione: Spotify dhe Apple Music të paktën globalisht, pasi ato janë dy shërbimet me numrin më të lartë të pajtimtarëve sot.

Tani që Spotify është renditur në Bursën e Nju Jorkut, kompania suedeze ka detyrimin të informojë aksionarët e saj çdo tre muaj se si po shkojnë llogaritë e kompanisë dhe, në veçanti, numrin e pajtimtarëve, një numër pajtimtarësh që ka arritur shifrën 75 milion. Siç pritej, numri i përdoruesve falas është rritur gjithashtu.

Sot, Spotify ka 99 milion përdorues të versionit falas, kështu që nëse shtojmë të dy shërbimet, numri i përgjithshëm i përdoruesve që përdorin Spotify është 174 milion dollarë. Shërbimi i dytë muzikor me numrin më të madh të përdoruesve, Apple Music, ka 40 milion abonentë, të gjithë ata paguajnë pasi nuk ofron një mënyrë falas me reklama si Spotify, përveçse ka 8 milion përdorues që e përdorin atë. Periudha e provës falas e ofruar nga Apple prej tre muajsh për të gjithë ata që nuk e kanë provuar ende.

Në këto tre muajt e fundit, kompania gjithashtu ka arritur zvogëlojnë humbjet, duke shkuar nga 139 milion dollarë humbje të njoftuar tre muaj më parë në 41 milion përdorues. Parashikimet më të mira të kompanisë, bast se numri i pajtimtarëve do të afrohet, nga shumë pak, 95 milion përdorues të regjistruar, një shifër që mund të afrohet por nuk duhet të tejkalohet nëse shifrat e miratimit të pajtimtarëve të rinj vazhdojnë të ruhen deri më tani .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.