Spotify mbështet politikën e tij të përmbajtjes së urrejtjes

Spotify

Pas disa javësh të mbështjellë me polemika, Spotify më në fund u tërhoq nga politika e saj e përmbajtjes së urrejtjes. Pasi largoi artistë si R. Kelly nga shërbimi i saj streaming, kompania ishte në qendër të polemikave këto javë. Arsyeja ishte akuzat për ngacmime seksuale që rrethojnë këngëtaren. Por vendimi nuk përfundoi i ulur mirë. Kështu që ata më në fund tërhiqen.

Së fundi, Spotify ka njoftuar se ata korrigjojnë politikën e tyre të përmbajtjes së urrejtjes. Ata gjithashtu kanë njohur që nuk kanë vepruar si duhet në të gjithë këtë situatë. Edhe pse qëllimet ishin të mira, mënyra në të cilën është punuar nuk ka qenë.

Reperi XXXTentacion dhe R. Kelly ishin artistët e parë që pësuan pasojat të kësaj politike të re të shërbimit streaming suedez. Prandaj, e gjithë përmbajtja e tyre në platformë u hoq nga rekomandimet. Por pas kritikave nga personalitete në botën e muzikës dhe disa kërcënimeve nga etiketat kryesore, ato janë korrigjuar.

Prandaj, muzika e dy artistëve do të kthehet normalisht në Spotify. Pritet që edhe në rekomandime. Meqenëse kompania ka komentuar se ata nuk janë ata që gjykojnë artistët për veprat e tyre. Kjo nuk është puna juaj.

Megjithëse Spotify donte të sqaronte diçka më shumë në lidhje me politikën e saj të përmbajtjes së urrejtjes. Firma ka thënë se ata nuk do të lejojnë asnjë lloj gjuhe ose veprimesh që promovojnë dhunë ndaj njerëzve bazuar në racën, orientimin seksual, fenë ose aftësinë e tyre të kufizuar. Kjo pikë e politikës suaj mbetet e vendosur dhe do të vazhdojë të jetë në fuqi.

Pra me këto fjalë Polemikat mbi politikën e urrejtjes së përmbajtjes së Spotify pritet të marrin fund. Kompania ka parë problemet me të cilat mund të përballet, kështu që ata janë tërhequr dhe mund të jetë për të mirën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.