Spotify rrit çmimin e normave të tij në Norvegji

Spotify

Spotify ka qenë protagonist këtë javë për shumë ndryshime që ata kanë bërë në planin e tyre falas. Por kompania suedeze tani na vjen me lajme të ndryshme. Meqenëse njoftohet një rritje e çmimit në normat e tyre. Të paktën në Norvegji, meqenëse vendi skandinav do të shohë çmimet e llogarive të primit, familja dhe studentët të rriten.

Kjo është bërë e ditur nga vetë kompania. Kjo është një rritje çmimi prej 10% në çmimet e këtyre tre normave Spotify. Një lajm që mund të mos u pëlqejë shumë përdoruesve. Megjithëse, vetë kompania nuk përjashton të bëjë të njëjtën gjë në vendet e tjera.

Rritja e çmimit në këto norma do të hyjë në fuqi këtë muaj maj. Edhe pse pajtimtarët e rinj do të duhet të paguajnë çmimet e reja në maj. Për ata përdorues që janë pajtuar tashmë në shërbimet e transmetimit, rritja e çmimit do të hyjë në fuqi në korrik.

Spotify ka disa arsye për të rritur çmimet e normave të tij. Nga njëra anë, kompania ka nevojë të gjenerojë fitime. Kanë kaluar disa javë që kur firma suedeze doli në publik në New York. Pra, është një domosdoshmëri për investitorët. Meqenëse deri më tani ata kurrë nuk kanë gjeneruar fitime në historinë e tyre.

Përveç kësaj, kompania pretendon kosto të larta të rentës minerare (pagesa për artistët). Prandaj, një rritje e çmimit në normat e tyre do t'i ndihmonte ata që të ishin në gjendje të përballen me këto kosto. Të paktën në një pjesë të madhe, duket se ky plan i ri Spotify.

Nëse testi me këtë rritje çmimi në Norvegji shkon mirë, kompania nuk përjashton të bëjë të njëjtën gjë në vendet e tjera. Ajo që nuk është zbuluar ende është në të cilën vendet e tjera po mendojnë të rrisin çmimet e tyre. Këto të dhëna mund t'i dimë së shpejti. Por së pari duhet të shohim se si reagojnë përdoruesit e Spotify në Norvegji ndaj kësaj rritje çmimi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.