Spotify tashmë ka 60 milion pajtimtarë që paguajnë

Spotify

Edhe një herë, suedezët e Spotify kanë njoftuar numrin e pajtimtarëve që ka platforma kryesore në tregun e muzikës streaming, duke njoftuar përmes blogut të tyre se tashmë ka 60 milion pajtimtarë të paguar që platforma ka. Rivali i saj kryesor, Apple Music, njoftoi qershorin e kaluar numrin e pajtimtarëve, të gjithë ata që paguajnë, një numër pajtimtarësh që arritën në 27 milion përdorues.

Ardhja e Apple Music në treg ka përfituar vetëm Spotify, pasi që nga ardhja e saj në treg ajo është rritur vetëm, dhe aktualisht ka më shumë se dy herë më shumë abonentë sesa shërbimi muzikor streaming i Apple. Marsin e kaluar, Spotify njoftoi se kishte arritur 50 milion abonentë, të cilët na ofron një normë rritjeje prej 10 milion çdo 4 muaj afërsisht

Duke marrë parasysh që Apple Music është i disponueshëm në më shumë se 100 vende dhe që Spotify është i disponueshëm vetëm në 60, ne duhet të njohim meritat që ka Spotify, meritë që është fituar duke ofruar aplikacione për të gjitha ekosistemet aktualisht në dispozicion në botë. . Aktualisht Spotify ofron shërbimet e tij të transmetimit të muzikës në gjithsej 140 milion përdorues midis pajtimtarëve dhe përdoruesve falas që dëgjojnë reklama midis këngëve.

Disa ditë më parë ju informuam për marrëveshjet që Spotify kishte arritur me Universal, Sony dhe Warner, marrëveshje që e lejuan atë të zvogëlojë shumën e honorareve që paguan për kompanitë regjistruese për sa kohë që kufizonte disponueshmërinë e albumeve të reja vetëm për përdoruesit e pagesës për një kohë të caktuar, një marrëveshje me të cilën kompania suedeze dëshiron të lërë numrat e kuq në të cilën ka qenë praktikisht që kur doli në treg gati një dekadë më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.