Spotify tashmë mburret me 140 milion pajtimtarë

Spotify

Platforma e transmetimit të muzikës Spotify kohët e fundit ka njoftuar se tashmë ka më shumë se 140 milion përdorues aktivë, shumë më lart se shifra e njoftuar nga Tim Cook javën e kaluar për platformën e tij Apple Music, e cila aktualisht ka rreth 27 miliona abonentë.

Në njoftimin zyrtar të Spotify, Brian Benedik, Zëvendës President dhe Shef i Departamentit të Monetarizimit për kompaninë Suedeze, ka deklaruar sa më poshtë në lidhje me arritjen e re:

"Tre vjet më parë ne lançuam versionin falas të Spotify që bazohet në reklamim dhe biznesi është rritur me shpejtësi që nga ajo kohë, duke regjistruar një rritje vjetore prej 3% në 50."

Konkretisht, Spotify arriti disa 3.300 miliardë dollarë të ardhura vitin e kaluar, si dhe një fitim prej afro 500 milion dollarë.

Spotify

Edhe pse shuma e Abonentët që paguajnë Spotify është 50 milion, ne tashmë e dinim se një pjesë e madhe e të ardhurave të kompanisë vijnë nga reklamat. Ajo që është e qartë është se përkundër të gjitha përpjekjeve që bën Apple për të përshpejtuar rritjen e Muzika e AppleJo vetëm që Spotify po përjeton rritje të qëndrueshme, por disa nga artistët ekskluzivë më parë në platformën Apple kohët e fundit kanë vendosur të kthehen në Spotify, të tilla si çështja Taylor Swift.

Për të vazhduar të përmirësojë platformën e saj dhe të tërheqë më shumë përdorues, si dhe të ofrojë shërbime më të mira për pajtimtarët aktualë, Spotify tha se po punon për përmirësoni më tej algoritmet tuaja.

"Ne besojmë se algoritmet dhe të mësuarit në makinë mund të na ndihmojnë me zbulimin e muzikës së re dhe krijimin e listave të reja të dëgjimit, dhe kur keni 140 milion përdorues në të gjithë botën është shumë e vështirë të krijoni manualisht lista për luajtje për të gjithë këta persona. Pra, ne besojmë se algoritmet dhe makineritë mund të bëjnë një punë më efikase në këtë drejtim ".

Tani për tani nuk ka shumë detaje në lidhje me planet e ardhshme të Spotify, edhe pse besohet se mund të lëshojë një version të përmirësuar të pajtimit të tij Premium që ofron vetëm transmetim audio me cilësi të lartë (Hi-Fi).


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.