Roborock's Onyx Stump Station e bën më të lehtë [Rishikimi]

Kohët e fundit kemi analizuar këtu Roborock S7, një fshesë me korrent robot që gjithashtu pastron dhe ofron rezultate vërtet spektakolare. Deri më sot, vakumi i robotëve për vlerën më të mirë për para ne kemi shqyrtuar në kanal. Sidoqoftë, duke u kufizuar në përsosmëri për një detaj të vogël, stacionet e vetë-zbrazjes janë gjithnjë e më të nevojshme.

Roborock ka prezantuar stacionin e ri të vetë-zbrazjes dhe ne e kemi analizuar atë në thellësi që ju të hidhni një vështrim në këtë shtesë të Roborock S7. Zbuloni me ne se si mirëmbajtja e fshesës tuaj robot zvogëlohet në minimum dhe ju mund të përfitoni nga koha që nuk e humbni duke zbrazur pajisjen.

Isshtë e madhe Thembra e Akilit të këtij lloji të pajisjeve, kur t'i zbrazni ato. Depozita jep për atë që jep, dhe kur keni kafshë shtëpiake (siç është rasti im) ajo jep saktësisht për disa pastrime më së shumti. Prandaj, sa herë që dua të riaktivizoj Roborock S7 tim, duhet të kujtoj nëse e kam zbrazur rezervuarin e tij. Ky tani do të bëhet një problem shumë më pak i zakonshëm falë kësaj pajisje që po testojmë, ky stacion vetë-zbrazës që Roborock është përshtatur me fshesën me korrent më të përparuar dhe që menjëherë bëhet një nga aleatët e saj më të mirë.

Materialet dhe dizajni: Stili Roborock

Stacioni i vetë-zbrazjes së Roborock S7, si mund të ishte ndryshe, vjen në dy ngjyra, e zezë dhe e bardhë, që përputhen me ngjyrën e fshesës tuaj robot. Ka një bazë standarde dhe disi të ngritur, në të njëjtën mënyrë që ka një sistem cilindri të dyfishtë që strehon rezervuarin dhe motorin thithës. Për pjesën tjetër, kjo stendë kryen saktësisht të njëjtat funksione si stacionet e karikimit, domethënë mund të lidhë robotin tuaj me energjinë për të vazhduar me karikimin e pajisjes.

 • pesha: 5,5 kilogramë
 • dimensionet: 31.4 x 45.7 x 38.3 centimetra
 • Ngjyrat e disponueshme: E zezë dhe e bardhë

Ka një tërheqës kabllor në pjesën e pasme, në mënyrë që ta vendosni në mënyrë të paqartë në çdo pozicion, diçka shumë e mirëpritur. Në pjesën e poshtme ka një farë vrazhdësie që ndihmon pajisjen të ngjitet në devijimin e vogël, në të njëjtën mënyrë që përfiton për të pastruar kunjat e karikimit me një lloj furça të vendosur strategjikisht për këtë qëllim. Pa dyshim, ne do ta lidhim lehtë me markën për shkak të dimensioneve të saj dhe dizajnit të saj, kështu që përputhet plotësisht me atë që do të prisnit nga një shoqërues i Roborock S7.

Sistemet e grumbullimit të mbeturinave dhe pluhurit

Kjo pjesë e parë është shumë e rëndësishme, në fakt më duket më e rëndësishmja dhe kjo është arsyeja pse është koha të flasim gjatë për të. Ju tashmë e dini që shumica dërrmuese e këtyre stacioneve automatike të zbrazjes kërkon një seri "çantash" që zakonisht kanë një dizajn të pronarit, dhe se pa to nuk kanë fare dobi. Sidoqoftë, ky stacion i vetë-zbrazjes së Roborock S7 ju lejon dy mekanizma për heqjen dhe ruajtjen e papastërtive:

 • Në rezervuarin hermetik përmes sistemit thithës ciklonik
 • Në një qese «tërheqëse pluhuri»

në mënyrë efektive, Për të përdorur ose jo çantën e rezervuarit Roborock S7 është një mundësi. Edhe pse është e vërtetë që kjo çantë është krijuar posaçërisht për pluhur dhe na lejon të zbrazim stacionin pa hequr rezervuarin, nuk është një element thelbësor.

Qesja e pluhurit ka një kapacitet prej 1,8 litra dhe vuloset automatikisht. Ne e vendosim atë në vendin e sipërm duke përdorur udhëzuesin e kartonit dhe e nxjerrim atë përmes asaj të poshtme kur vulosim. Kjo çantë ka një trajtim antibakterial për të siguruar gjithmonë një mjedis higjienik.

Përveç kësaj, ju mund të shkoni direkt për modelin multi-ciklon (me 15 pikë) me shpejtësi të ndryshme që do t'ju lejojnë të zbrazni rezervuarin Roborock S7 lehtë. Ne kemi katër fuqi në varësi të zhurmës dhe konsumit të energjisë që vlerësojmë:

 • I zgjuar
 • dritë
 • i ndërmjetëm
 • maksimal

Unë rekomandoj maksimumin, edhe nëse zhurma mund të rritet më shumë se normale, këtu e rëndësishme është që të zbrazni robotin në mënyrë korrekte, dhe kjo është ajo që bën. Kjo rezervuar ka një filtër standard dhe dy filtra të tjerë që sigurojnë një mbyllje të plotë në mënyrë që pluhuri të mos dalë. Goesshtë e vetëkuptueshme që të gjithë këta filtra mund të hiqen dhe mund të pastrohen lehtë nën rubinet, megjithëse testi ynë nuk ka qenë aq i gjatë sa për të. Në rast se zgjedhim zbrazjen përmes sistemit të thithjes me shumë cilindra, do të kemi një rezervuar 1,5 litërsh, disi më të ulët se ai i qeses së bllokimit të pluhurit.

 • Kapaciteti i rezervuarit është rreth katër javë

Kombinimi i të gjitha këtyre teknologjive e bën atë një pajisje unike, pasi nuk ka më sisteme automatike të zbrazjes së fshesës me korrent robot që lejojnë që një çantë dhe një rezervuar të standardizuar të përdoren në mënyrë të njëjtë. Prandaj, dhe duke marrë parasysh sa më sipër, ai ka marrë vërtetime të ndryshme në TÜV Rheinland në lidhje me përmirësimin e kushteve të jetesës së alergjikëve.

Me lidhje inteligjente

Si mund të ishte ndryshe, stacioni i vetë-zbrazjes së Roborock S7 lidhet me aplikacionin Roborock në të njëjtat terma si fshesa me korrent robot. Në teori, përfiton nga një algoritëm i krijuar nga marka për të përshtatur zbrazjen me kërkesat e zakoneve të pastrimit të përdoruesit, por unë nuk kam vërejtur shumë ndryshim. Ne mund ta kontrollojmë procesin dhe fuqinë e zbrazjes lehtë me aplikacionin duke u integruar në mënyrë korrekte, është e vërtetë që nuk na mungojnë as më shumë funksione.

Përvoja e përdoruesit

Siç ndodhi në atë kohë me Roborock S7, përvoja që më ka dhënë stacioni i ri i zbrazjes automatike ka qenë jashtëzakonisht e mirë. Personalisht, unë preferoj sistemin e zbrazjes ciklonike në rezervuar për të shmangur krijimin e më shumë papastërtive me qesen dhe për të minimizuar mirëmbajtjen, megjithatë, kjo e bën më të lehtë heqjen e papastërtive duke përdorur çantat tuaja të mbyllura siç duhet.

Roboti është lëshuar me një çmim që rreth 299 euro, mund të blihet tani e tutje Geekbuying, megjithëse së shpejti pritet të arrijë në pikat e zakonshme të shitjes. Pavarësisht nëse ia vlen investimi për të shmangur zbrazjen e vazhdueshme, unë e lë atë në duart tuaja.

Vetë-zbrazja e Roborock S7
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
299
 • 80%

 • Vetë-zbrazja e Roborock S7
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Thithje
  Redaktori: 95%
 • zhurmë
  Redaktori: 70%
 • depozitat
  Redaktori: 95%
 • instalim
  Redaktori: 90%
 • Transportueshmëria (madhësia / pesha)
  Redaktori: 70%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 95%

Pro dhe kundra

rekuizitë

 • Shumëfunksionim me çantë ose rezervuar
 • Instalim i thjeshtë dizajn i mirë
 • Lidhshmëria dhe konfigurimi

Contras

 • Zhurma mund të jetë e tepërt
 • Madhësia është e konsiderueshme

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.