Super Mario Run është shkarkuar 37 milion herë dhe ka gjeneruar 14 milion të ardhura në vetëm 3 ditë.

smartphones

Nuk mund të humbasë hype e fundit e vitit, hype lidhur me Mario mitik, hidrauliku më i njohur në botë dhe i cili që prej 15 dhjetorit të kaluar është tashmë i disponueshëm në App Store në formën e Super Mario Run. Kjo lojë, e cila ka marrë një numër të madh vlerësimesh negative, për faktin se përdoruesit nuk janë të gatshëm të paguajnë 10 eurot që kushton loja e plotë. Këto rishikime negative, pavarësisht se kanë gjeneruar më shumë se 37 milion shkarkime të aplikacionit, kanë bërë që vlera e kompanisë të bjerë në bursë, siç njoftuam disa ditë më parë.

Por jo të gjithë kanë shprehur shqetësimin e tyre për të paguar për të luajtur, diçka që disa përdorues janë mësuar keq, pasi ka pasur gjithashtu shumë përdorues që kanë paguar 9,9 euro që kushton për të zhbllokuar të gjithë lojën. Të gjithë këta përdorues kanë lejuar Nintendo kanë qenë në gjendje të hyjnë vetëm përmes kësaj loje rreth 14 milion dollarë, nga të cilat 30% merren nga Apple, për ofrimin e aplikacionit direkt përmes dyqaneve të saj të aplikacioneve.

Nga ato 37 milion shkarkime, 11 prej tyre kanë origjinën në Shtetet e Bashkuara, 1,5 milion në Mbretërinë e Bashkuar ndërsa Japonia, atdheu i Nintendo, e ka shkarkuar këtë lojë 7,5 milion herë. Pjesa tjetër e botës ndajnë pjesën tjetër, 17 milion e shkarkojnë atë. Përdoruesit amerikanë kanë lënë në lojë 8 milion dollarë, Japoninë 3 milion dollarë dhe Mbretërinë e Bashkuar 600.000 dollarë. Vendet e tjera plotësojnë me 2,4 milion dollarë, 14 milion të ardhura që kjo kërkesë mori gjatë tre ditëve të para të disponueshmërisë në App Store.

Ajo që është e qartë është se ideja e Pokémon GO për të lejuar mikro pagesa i ka lejuar kompanisë Niantic bëhuni zhvilluesi me të ardhurat më të larta gjatë këtij viti, një ide që nëse Nintendo do ta kishte përdorur atë, ka të ngjarë që do të kishte gjeneruar shumë më shumë të ardhura sesa me një pagesë të vetme të integruar prej 9,99 eurosh dhe gjithashtu do të shmangte shumë nga vlerësimet e këqija që ka marrë aplikacioni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.