Pixel 4, Pixel Buds dhe Pixelbook Go janë risitë që Google sapo ka prezantuar

Pas shumë muajsh të rrjedhjeve, thashethemeve dhe të tjerëve, djemtë nga Mountain View sapo kanë prezantuar zyrtarisht gamën e re të telefonave inteligjentë për vitin 2019, një gamë e përbërë nga Pixel 4 dhe Pixel 4 XL nga të cilat ne praktikisht tashmë i dinim të gjitha specifikimet.

Por, ashtu si Samsung, Google e ka përqendruar prezantimin në tregimin e asaj që jo vetëm Pixel 4 është i aftë, por edhe gamën e re të kufjeve pa tel të pagëzuar si Pixel Buds dhe Pixelbook Go i rinovuar, me të cilin ai dëshiron t'i qëndrojë Microsoft dhe Apple brenda gamës së laptopëve.

Google Pixel 4

Google Pixel 4

Risia kryesore e ofruar nga brezi i katërt i gamës Pixel gjendet në një sistemi i gjesteve për të menaxhuar smartphone-in pa pasur nevojë të ndërveprojmë fizikisht me të. Siç shihet në prezantim, operacioni është shumë i ngjashëm me atë që mund të gjenim më parë si në LG ashtu edhe kohët e fundit në disa modele Huawei dhe Xiaomi.

Radari Soli, pasi Google e ka pagëzuar këtë teknologji integron një sistem të njohjes së fytyrës që na lejon të zhbllokojmë pajisjen duke përdorur fytyrën tonë dhe me një operacion shumë të ngjashëm me atë që ofrohet aktualisht nga Apple në iPhone me teknologjinë Face ID.

Duke qenë Google, privatësia është gjithmonë në diskutim. Për të qetësuar përdoruesit që i besojnë këtij modeli të ri, gjigandi i kërkimit shprehet se i gjithë informacioni i ruajtur nga ky sensor mbetet në pajisje Dhe kurrë nuk do të dalë nga ajo, duke ndjekur të njëjtën politikë të Apple me teknologjinë Face ID.

Google Pixel 4

Teknologji gjestesh në një smartphone Thjesht nuk shoh shumë kuptim meqenëse është e lehtë të bashkëveprosh me të edhe me një gisht të vetëm për të kapërcyer një këngë, për të ulur volumin, për të ndryshuar aplikacionet. Sidoqoftë, në një ekran më të madh, siç është një tabletë (të cilin ne nuk e duam ose mund ta lëvizim) ndërveprimi me gjeste ka shumë më shumë kuptim.

Një tjetër risi që vjen me këtë brez të ri të gamës Pixel është një funksion i aplikacionit të regjistruesit, një funksion që do të jetë përgjegjës për transkriptimin e bisedave në tekst, një tipar i shkëlqyeshëm për gazetarët dhe studentët.

Risi e fundit e dukshme e gamës Pixel 4 gjendet në ekran, një ekran 90 Hz që rregullon frekuencën në varësi të llojit të përmbajtjes që tregon, në mënyrë që të zvogëlohet konsumi i baterisë që supozon ky funksion duke punuar vazhdimisht kur nuk është vërtet e nevojshme.

Specifikimet e Google Pixel 4

Google Pixel 4

Siç është zakon që nga lansimi i modelit të parë, Google zgjedh dy madhësi: Pixel 4 me një ekran 5,7 inç dhe Pixel 4 XL me një ekran 6,3 inç. Kjo gjeneratë e re e gamës Pixel menaxhohet nga procesori Snapdragon 855 i gjeneratës së parë të Qualcomm, domethënë modeli i procesorit që është në dispozicion që nga fillimi i vitit dhe jo rishikimi i këtij procesori që u lansua disa muaj më parë.

Ndërsa RAM-in e gjejmë brenda 6 GB memorje, disi e pakët nëse e krahasojmë me shumicën e terminaleve të niveleve të larta Android në treg, por kjo mund të kuptohet si e mjaftueshme nëse marrim parasysh se nuk ka ndonjë shtresë të personalizimit sikur të gjejmë në shumicën e prodhuesve dhe që si rregull i përgjithshëm, zvogëloni performancën e sistemit, prandaj ata vendosin bast për të shtuar më shumë RAM.

Nëse flasim për ruajtje të brendshme, ne shohim se si Google është ende racana e bukur në këtë drejtim, si Apple, dhe na ofron si model bazë vetëm 64 GB hapësirë ​​ruajtëse. Modeli i lartë na ofron deri në 128 GB hapësirë ​​ruajtëse.

Sa i përket sektorit fotografik, Google ka përfshirë dy kamera për herë të parë por nuk e ka ndjekur trendin e shtimit të një këndi të gjerë, ashtu si shumica e terminaleve të nivelit të lartë në treg, si Android ashtu edhe iPhone i Apple.

Çmimet dhe disponueshmëria e Google Pixel 4 dhe Pixel 4 XL

Google Pixel 4

Pixel 4 është në dispozicion në tre ngjyra: e zezë, e bardhë dhe portokalli dhe do të dalë në treg në 24 tetor me çmimet e mëposhtme në varësi të modeleve:

  • Google Pixel 4 me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse për 759 euro
  • Google Pixel 4 me 128 GB hapësirë ​​ruajtëse për 859 euro
  • Google Pixel 4 XL me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse për 899 euro
  • Google Pixel 4 XL me 64 GB hapësirë ​​ruajtëse për 999 euro

Buds Pixel

Buds Pixel

Angazhimi i Google ndaj kufjeve pa tel quhet Pixel Buds dhe kështu i shtohet ofertës që aktualisht mund ta gjejmë në treg si p.sh. Apple AirPods dhe Samsung Galaxy Buds. Së shpejti ato do të bëhen edhe nga Amazon Echo Buds që gjiganti i tregtisë elektronike prezantoi disa javë më parë.

Ashtu si shumica e konkurrentëve, Pixel Buds ato na ofrojnë një autonomi deri në 5 orë dhe gjithsej 24 orë përmes kasës së karikimit. Siç pritej, ato janë në përputhje me "Asistentin e Google". Ata nuk kanë një sistem anulimi të zhurmës dhe do të dalin në treg pranverën e ardhshme. Çmimi: 179 dollarë, i njëjti çmim me të cilin aktualisht mund të gjejmë Apple AirPods.

Pixelbook Go

Pixelbook Go

Në një lëvizje që gjiganti i kërkimit përsërit pas dështimit të gjeneratës së parë Pixelbook, djemtë nga Mountain View kanë prezantuar Pixelbook Go, një kompjuter portativ që është kthyer menaxhuar nga ChromeOS, një sistem operativ që është i mirë për kompjutera më pak të fuqishëm për studentët dhe shkollat, por jo si një zgjidhje për dikë që ka nevojë për një kompjuter portativ. Problemi nuk është askush tjetër veç mungesa e aplikacioneve

Ndërsa është e vërtetë që ky sistem operativ Google ka qasje të drejtpërdrejtë në Play Store, Shumë prej aplikacioneve që mund të gjejmë, për shembull, për sa i përket redaktimit të videos lënë shumë për të dëshiruar nëse i krahasojmë ato me ato që janë në dispozicion në Apple App Store. Shpresojmë, ashtu si gjenerata e parë Pixelbook, lejoni të instaloni një kopje të Windows, pasi që përndryshe, pak ose aspak sukses do të ketë në treg, si gjenerata e parë.

Pixelbook Go na ofron një ekran me prekje 13,3 inç me rezolucion të plotë HD dhe menaxhohet nga një Intel Core M3 / i5 / i7 në varësi të konfigurimit që na nevojitet. Sa i përket RAM-it, ajo na ofron dy versione: 8 dhe 16 GB. Hapësira e magazinimit është e tipit SSD prej 64, 128 dhe 256 GB.

Bateria arrin, sipas prodhuesit, 12 orëKa një kamerë të përparme 2 mpx, menaxhohet nga ChromeOS, ka dy porta USB-C dhe një lidhje fole 3,5 mm. Modeli më i lirë, me një procesor Intel Core M3, 8 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse, ka çmimin 649 dollarë. Për momentin, nuk ka asnjë datë zyrtare të lëshimit jashtë Shteteve të Bashkuara.

Google Nest Mini

Google ka përfituar nga kjo ngjarje për të prezantuar gjeneratën e dytë të altoparlantit inteligjent më të lirë që ofron në treg: Google Nest Mini. Kjo gjeneratë e dytë, e cila ruan çmimin e së parës, na ofron si risinë kryesore a çip i ri që do të jetë i ngarkuar me menaxhimin e kërkesave në nivel lokal, pa pasur nevojë t’i dërgoni në re për t'i përpunuar, diçka shumë e ngjashme me atë që Pixel 3 dhe Pixel 3 XL tashmë na ofrojnë.

Kjo ju lejon të jeni shumë më shpejt se gjenerata e parë në përgjigjen e pyetjeve tona. Një tjetër risi që na ofron gjendet në pjesën e pasme, një shpinë që përfshin një vrimë për të varur altoparlantin në mur. Me këtë lëvizje, Google dëshiron që të gjithë të kenë një Google Nest Mini në çdo dhomë në shtëpinë e tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.