Një udhëzues i plotë me gjithçka që duhet të dini për syzet e realitetit virtual

Syzet e realitetit virtual

Realiteti virtual ka marrë gjithnjë e më shumë peshë në jetën tonë, sepse gjithnjë e më shumë përvoja dhe lojëra bazohen në të. Këto syze që do t'ju tregojmë do t'ju lejojnë të keni një zhytje më të madhe në botën virtuale. Në këtë postim do t'ju japim një udhëzues të plotë me gjithçka që ju duhet të dini rreth tij syzet e realitetit virtual.

Njihni të mirat dhe të këqijat e këtyre aksesorëve dhe zgjidhni më të mirën për t'u zhytur plotësisht në atë univers tjetër që do t'ju sjellë kaq shumë momente të kënaqshme dhe një sërë mundësish.

Syzet më të mira të realitetit virtual

Tema e VR, por kurrë nuk ka pasur kaq shumë alternativa për të zgjedhur dhe tani e kemi të vështirë të zgjedhim midis opsioneve të ndryshme. Në mënyrë që të keni një vendim më të qartë, ne kemi përgatitur këtë udhëzues me syzet më të mira të realitetit virtual për të shijuar plotësisht atë realitet tjetër. Kini parasysh, sepse opsionet më të mira janë këto.

kërkimi i qëllimit 2

syze të realitetit virtual meta quest2

Këto syze janë më të njohurat nëse marrim parasysh vlera më e mirë për para dhe ata vijnë me gjenerata e fundit e harduerit. Punon në mënyrë të pavarur, sepse vjen me procesorin e vet, RAM dhe GPU. Domethënë funksionimi i tij Nuk do të varet nga përdorimi i kompjuterit ose konsolës. Ju mund t'i përdorni ato për të luajtur kudo që dëshironi, por nëse dëshironi ta bëni këtë me lojëra të nivelit të lartë, do t'ju duhet t'i lidhni me kompjuterin për të pasur një përvojë më të mirë.

Grafikat e tij janë të gjeneratës së fundit dhe kanë performancë të lartë. Zhytja është totale me audio pozicion 3D. Së bashku, duart dhe reagimet haptike janë punuar për t'i bërë botët virtuale të ndjehen më reale. Më shumë se sa është në dispozicion 250 lojëra, argëtim, shëndet dhe fitnes. Do të keni mundësinë të udhëtoni nëpër filma të suksesshëm, aventura horror dhe të bashkëpunoni në punë novatore me miqtë tuaj.

Do të hyni në skenarë me shumë lojtarë me miqtë dhe familjen, do të mund të bashkoheni në misione aventureske ose të merrni pjesë në trajnime me shokët tuaj. Gota kërkimi i qëllimit 2 Ata kanë kontrolle intuitive, janë pa kabllo, kanë bateri të integruara dhe janë shumë të lehta për t'u vendosur.

Këto janë të mirat e tij:

 • Cmim i mire.
 • Ata nuk kanë nevojë për përdorimin e PC për të punuar.
 • Cilësi e shkëlqyer e imazhit.
 • Mbështetja e përparme mund të hiqet.

Kundrat:

 • Kablloja USB-C për t'i lidhur ato me kompjuterin nuk përfshihet.
 • Kohëzgjatja maksimale e baterisë është 3 orë.
 • Për t'i përdorur ato duhet të keni një llogari në Facebook.

PlayStation VR2

Syze të realitetit virtual Sony

Këto syze janë më e mira për PS4 dhe PS5, edhe më shumë se ajo e markës së saj Sony. Ato shiten në pako, i cili përfshin gjithçka që ju nevojitet për një përvojë të shkëlqyer me PS5-në tuaj. Ka një sistem të mirë hartash, një veprim që e kryen falë tij shumë kamera dhe sensorë që zotërojnë syzet.

Ata kanë një panel OLED prej Pixel 2000 x 2020 rezolucion në secilin sy, një Shpejtësia e rifreskimit 120 Hz dhe një amplitudë shikimi prej 110º. Përveç kësaj, për një përvojë më të madhe tre-dimensionale, ajo ka një Audio hapësinore 3D. Syzet Playstation VR2 ata gjurmojnë sytë, duke gjeneruar përgjigjet emocionale të avatarit tuaj të lojës.

Do t'i ndjeni veprimet në lojë në një mënyrë reale, falë reagimeve të saj haptike. Do të ndjeni në duart tuaja dridhje delikate dhe ritme intensive të zemrës. Lidhja e syzeve me tastierën tuaj PlayStation 5 do të bëhet përmes një kablloje të vetme në portën USB.

HTC Vive Pro

Syzet e realitetit virtual htc vive pro

Me këto syze do të keni një përvojë të nivelit të lartë, mund t'i përdorni ulur, në këmbë dhe në një shkallë dhome. Falë saktësisë së gjurmimit nën milimetër është ideal në mjedise me shumë përdorues. Ai përmban një ekran të dyfishtë OLED me një rezolucion prej Pixel 2880 x 1600, duke arritur cilësi të lartë në grafikë, tekst dhe teksturë.

L Syze HTC Vive Pro ata kanë një të tillë rezistencë dhe rezolucion të lartë, tingulli hapësinor 3D dhe anulimi i zhurmës, i cili do t'ju lejojë të keni një zhytje pa shpërqendrime të jashtme të zërit. Objektet mund të futen në simulimin tuaj virtual në rast se dëshironi ta përdorni për biznes. Është i shkëlqyeshëm për kapjen e pajisjeve të rënda të automobilave, simulimit, lëvizjes dhe hapësirës ajrore.

Cilat janë të mirat e saj?

 • Kufje të integruara për një përvojë më të mirë dhe zhytje totale.
 • Rezolucioni i lartë: 2000 x 2020 piksele.
 • Cons:
 • Çmimi është i lartë.

HP Reverb G2

Syzet e realitetit virtual HP

Këto syze do t'ju lejojnë të jetoni një përvojë virtuale të rehatshme, mbështjellëse dhe emocionuese. Zhvillimi i tij u bë i mundur falë bashkëpunimit të dy kompanive të mëdha: Volvo dhe Microsoft. Ato vijnë të pajisura me altoparlantët më të fundit dhe tingull hapësinor super rrethues. Ai paraqet definicion maksimal në grafikën e tij, rezolucionin e paneleve LCD të 2160 x 2160 piksele.

Lentet e dizenjuara nga Volvo janë të nivelit të lartë dhe funksional më shumë përkufizim se paraardhësit e tij. Për sa i përket audios, ai ka një zë më cilësor, altoparlantët e tij janë 10 mm nga veshi për rehati më të madhe. Të Funksioni DIP (Interpupillary Distance Adjustment) është ai që do t'ju lejojë të përshtatni gjerësinë e lenteve dhe me 4 kamerat e tij të integruara do të mund të monitoroni lëvizjet më shumë se gjenerata e mëparshme.

Ka kontrolle shumë të rehatshme, falë saj Dizajn ergonomik. me syzet HP Reverb G2 ju mund të keni të gjithë përmbajtjen e realitetit virtual pa kufi, falë përputhshmërisë me Steam VR dhe realiteti i përzier i Windows. Për të pasur performancë optimale me këtë të fundit, është e nevojshme të bëni përditësimet nga Windows Update.

Përkrenare PICO 4 gjithëpërfshirëse

syze të realitetit virtual pico4

Konsiderohet si një nga më të mirat syze virtuale, me një peshë të balancuar në mënyrë të barabartë midis pjesës së përparme dhe të pasme, kjo i jep asaj një rehati e pamposhtur. Janë shumë të lehta, gjë që do t'ju lejojë të luani më gjatë, falë faktit që kanë një peshë më pak se 300 gram. Ato vijnë të pajisura me dy ekrane të shpejta LCD 2.50 inç me një pamje të gjerë 105º për zhytje totale.

El KALJA 4 paraqet a Distanca ndërpupillare midis 62 dhe 72 mm, një rregullim që mund të bëhet përmes menysë së tij. Me to mund të keni kontakte me miqtë tuaj online dhe në kohë reale. Ka akses deri në 255 aplikime dhe lojëra në Dyqanin PICO. Ndër lojërat që mund të përdorni janë: Peaky Blinders, After the Fall II, The King's Ransom, Demeo dhe më shumë.

Karakteristika të tjera të tij janë: Ekrani 4K+, procesori Qualcomm Snapdragon XR2, lentet Pancake-Optik 105º, ruajtja e RAM 8 Gb, katër kamera monokulare, një kamerë RGB monokulare.

Nëse nuk e keni zgjedhur ende tuajin syzet e realitetit virtual, cfare po pret?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.