Të ardhurat nga lëvizja e Netflix ngrihen në qiell 233%

 

Netflix

Platforma video streaming Netflix vazhdon të konsolidojë pozicionin e saj hegjemonik në sektor. Sikur vetëm disa ditë më parë ta thamë atë Netflix thyen rekorde duke thyer barrierën e XNUMX milion abonentëve globalisht pas shtimit 5,2 milion përdorues të rinj Gjatë tremujorit të fundit, tani rezulton se periudha që shtrihet nga prilli deri në qershor 2017 ka qenë gjithashtu një rekord për sa i përket të ardhurave ekonomike nga aplikacioni i tij celular.

Sipas konkluzioneve të fundit raportojnë publikuar nga firma analitike e aplikacioneve Sensor Tower, gjatë tremujorit të dytë të 2017, Aplikacioni Netflix në iOS ka shënuar rritje prej 233 për qind të të ardhurave duke arritur në 153 milionë dollarë, që përfaqëson 46 milionë dollarë më shumë se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, shifra që shoqërohen në mënyrë të pashmangshme me rritjen e regjistruar të numrit të abonentëve.

Netflix rritet, rritet, rritet ...

Netflix po e godet atë, dhe më vjen keq për shprehjen, por është realitet. Ajo ka thyer rekorde pajtimtarësh duke tejkaluar të gjitha pritjet dhe tani, aplikacioni i tij celular për iOS përjeton 233% rritje të të ardhurave dhe bëhet burimi juaj kryesor i të ardhurave. Por, çfarë mund të jetë për shkak të një rritjeje të tillë?

Aplikacioni Netflix ka parë të ardhura të rriten si nga aplikacioni i tij për iOS dhe Android, një rritje në nivelin e të ardhurave që vendos Netflix shumë përpara rritjes mesatare të të ardhurave të të dy dyqaneve të aplikacioneve telefonat mobil që aktualisht qëndron në 56 përqind. Me fjale te tjera, Rritja e të ardhurave të Netflix nga pajisjet mobile Android dhe iOS nuk lidhet vetëm me rritjen e vazhdueshme të vetë ekosistemit të aplikimit dhe bizneseve të tij të lidhura, por gjithashtu gjithashtu i atribuohet posaçërisht aftësisë së Netflix për të shtuar pajtimtarë të rinj.

Netflix

 

Pse një rritje kaq e mprehtë në platformat mobile

Siç e kujtonim në fillim, javën e kaluar shërbimi i transmetimit raportoi se kishte shtuar 5,2 milion pajtimtarë gjatë tremujorit të dytë të vitit, duke tejkaluar 3,2 milion që ishte parashikuar. Nga të gjithë ata, pak më shumë se katër milion (katër në pesë, rreth 80 përqind) vijnë nga tregjet ndërkombëtare, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në shpjegimin e rritjes së shpejtë të rritjes së të ardhurave në App Store. Dhe a është kjo përdoruesit e rinj të Netflix shpesh regjistrohen përmes telefonave të tyre dhe bëni pagesën e pajtimit si blerje brenda aplikacionit, pasi ato marrin të njëjtat përfitime dhe është më e përshtatshme dhe më e shpejtë.

Globalisht (platforma mobile, kompjutera desktop dhe laptopë, set-top box, etj.), Të ardhurat e Netflix për tremujorin e dytë u rritën me 32 për qind, ekuivalente me 2.790 miliardë dollarë. Gjatë tremujorit paraardhës, të ardhurat u rritën me 36%, duke arritur në 2.480 miliardë dollarë.

Nga kjo mund të nxirret, siç tregohet në raportin Sensor Tower, se me një rritje prej 233%, Të ardhurat nga platformat mobile janë shumë më të larta se ato nga platformat jo mobile.

Nga ana tjetër, Netflix ka tejkaluar qartë rivalin e tij më të madh sot, Hulu, të ardhurat e të cilit nga dyqanet e aplikacioneve mobile kanë parë rritje prej vetëm 22 përqind në tremujorin e dytë.

Çelësi: një rrjet i larmishëm dhe i bollshëm i përmbajtjes

Siç theksoi tashmë kompania kur lëshoi ​​rezultatet e saj financiare javën e kaluar, çelësi i rritjes së tij qëndron në përmbajtjen origjinale, diçka në të cilën Netflix investon nga viti në vit. Në vitin 2017, ajo ka investuar tashmë 6.000 miliardë dollarë në përmbajtje origjinale, duke përfshirë dyzet filma.

Në këtë drejtim, Netflix lëshoi ​​një sfidë për industrinë e filmit Hollywood duke deklaruar se tani planifikon të transformojë biznesin e filmit ashtu siç ka bërë tashmë me biznesin e televizionit. Në lidhje me këtë, kompania ka deklaruar se "... ndërsa ne ndryshojmë dhe rikrijojmë biznesin e televizionit duke vendosur konsumatorët në radhë të parë dhe duke lehtësuar aksesin në përmbajtje, ne besojmë se televizioni në Internet mund të ringjallë në mënyrë të ngjashme biznesin e filmit". A do të ketë sukses?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.