Si funksionon Skype Meet Now, alternativa më e mirë për të Zmadhuar për thirrjet video

Që nga fillimi i dyzetave, përdorimi i aplikacione për thirrje video janë rritur dhe janë bërë gjëja më e afërt me kontaktin fizik që ne mund të mbajmë serialet ose miqtë tanë të dashur, si dhe bashkëpunëtorët, për të gjithë ata që kanë ndodhur punojnë nga shtëpia.

WhatsApp, Facebook Messenger, Hangouts, Skype, Zoom, Houseparty ... janë disa nga aplikacionet më të përdorura. Ndër të gjitha këto aplikacione, më i përdorur në këtë dyzet ka qenë Zoom, i cili ka kaluar nga të pasurit 15 milion përdorues në më shumë se 200 milion, një rritje që ka zbuluar të gjitha mangësitë e kësaj platforme.

Pse Zoom u bë i njohur?

Zmadhimi është bërë aplikacioni më i përdorur për të bërë thirrje video për shkak të tij lehtësinë e përdorimit, pasi që duhet të klikoni vetëm në një lidhje për të hyrë në një thirrje video dhe për atë që ka kontribuar që deri në 40 persona të marrin pjesë në të njëjtën thirrje falas.

Eric Yuan, themeluesi i Zoom, deklaroi se ai krijoi këtë shërbim të ri për ofrojnë një mënyrë më të lehtë për të bërë thirrje video, përmes një lidhjeje të thjeshtë, një problem që ka promovuar zoombombing, në të cilin palët e treta me lidhje me videokonferencën, bashkohen dhe fillojnë të tregojnë imazhe me shije të keqe, duke fyer pjesëmarrësit ...

Pse Zoom nuk është më një opsion i vlefshëm?

Zoom

Në javët e fundit, Zoom ka treguar se, përveç që ishte një shërbim video thirrjesh për kompani dhe tani edhe për individë, ai ishte gjithashtu një problem gjigant për privatësinë e përdoruesve të saj për shkak të defekteve të shumta të sigurisë që janë zbuluar si në aplikacionet për pajisjet mobile ashtu edhe në protokollet e sigurisë të përdorura për të kriptuar lidhjet.

Problemi i sigurisë që ka detyruar shumë kompani dhe qendra arsimore të ndalojnë përdorimin e këtij shërbimi përveç qeverisë amerikane, gjendet në thirrjet video, thirrjet video që kriptohen midis dërguesit dhe marrësit, por jo në servera kompani, kështu që çdo punonjës mund të ketë qasje në të gjitha thirrjet video.

Problemi nuk mbaron këtu, pasi për shkak të mungesës së sigurisë në thirrjet video, sipas The Washington Post, në internet ne mund tëGjeni mijëra regjistrime të Zmadhimit në internet me një kërkim të thjeshtë, pasi që këto janë regjistruar me një emër të ngjashëm (logjikisht nuk ka zbuluar se si ta bëjmë atë), thirrjet video që çdokush mund t'i shkarkojë dhe shikojë.

Këtij problemi i duhet të shtojmë atë të paraqitur nga aplikacioni iOS, i cili të dhënat e mbledhura të përdoruesit dhe pajisjes përmes API-së së Grafikut të Facebook, edhe nëse nuk përdorim llogarinë tonë në Facebook për t'u identifikuar. Ky problem është zgjidhur disa ditë pas artikullit të botuar nga Motherboard me njoftimin e këtij dështimi.

Ditë më vonë, një tjetër analist i sigurisë zbuloi se si instaluesi për Mac dhe Windows përdori skriptet pa kërkuar leje nga përdoruesi. marrjen e privilegjeve të sistemit të aplikimit.

Nëse të gjitha këto probleme të sigurisë nuk janë arsye e mjaftueshme për të konsideruar ndalimin e përdorimit të Zmadhimit, nuk keni nevojë të vazhdoni të lexoni. Por nëse i jepni rëndësi privatësisë suaj, Nga Microsoft ata kanë nisur Meet Now, një shërbim që funksionon praktikisht njësoj si Zoom, por me sigurinë që mund të presim nga Microsoft, i cili qëndron pas këtij shërbimi.

Çfarë është Skype Meet Now?

Njihuni Tani - Skype

Skype Takohuni Tani, bën saktësisht të njëjtën gjë që na ofron Zoom, por ndryshe nga kjo, siguria dhe privatësia e përdoruesit janë më shumë të mbrojtura, pasi është gjigandi Micrososft ai që qëndron pas këtij shërbimi veteran të thirrjeve me video. Për të hyrë në një thirrje video në grup, ne thjesht duhet të kemi të instaluar aplikacionin (nuk është e nevojshme në kompjuter) dhe të klikojmë në lidhjen.

Ndryshe nga Zoom, i cili na detyron të regjistrohemi për shërbimin kur instalojmë aplikacionin në pajisjen tonë, për të përdorur Meet Now, nuk ka nevojë të hapni një llogari në Skype (Edhe pse llogaria që ne përdorim në Windows 10 është e përsosur për ne), pasi që ne mund ta përdorim aplikacionin në modalitetin e të ftuarve.

Kur klikojmë në një lidhje për t'u bashkuar me një bisedë, ajo do të na kërkojë të hyjmë emri yne, në mënyrë që ajo të shfaqet pranë imazhit tonë dhe që njerëzit të mund të na thërrasin me emrin tonë.

Si të bëni një telefonatë me video duke përdorur Skype Meet Now

Nga një smartphone / tabletë

Ashtu si me Zoom, për të krijuar një konferencë me video është e nevojshme, po ose po, të përdorni aplikacionin zyrtar të disponueshëm për iOS dhe Android, në mënyrë që të krijoni një dhomë takimesh. Vetëm pritësi duhet ta përdorë atë, pasi që pjesa tjetër e përdoruesve thjesht duhet të klikojnë në lidhjen për të hyrë në të.

Hapat që duhet të ndiqni krijoni një thirrje video duke përdorur Skype Meet Now:

  • Ne hapim aplikacionin, hyjmë në të me një llogari Microsoft (ajo që përdorim me kompjuterin tonë Windows 1 është plotësisht e vlefshme).
  • Tjetra, ne shtypim butonin e sipërm të djathtë të aplikacionit të përfaqësuar nga një laps të vogël.
  • Tjetra, ne shtypim takim.
  • Kur të shfaqet imazhi i kamerës (para ose mbrapa nëse është smartphone ose tavolinë) që do të përdorim, klikoni në Ndani ftesën, dhe ne u dërgojmë lidhjen të gjithë njerëzve që do të marrin pjesë në thirrjen video.

Personat që marrin lidhjen, duhet të kenë të instaluar më parë aplikacionin nëse është një smartphone ose tablet. Duke klikuar në lidhjen, Skype do të hapet dhe do të na pyesë nëse duam të përdorim si Vizitor i aplikacionit. Ne klikojmë tek Vizitori, shkruajmë emrin tonë dhe bashkohemi në takim / thirrje.

Nga një kompjuter

Nëse ne përdorim një kompjuter, procesi është edhe më i lehtë, pasi që ne kemi vetëm për të hyrë në Skype ueb për të krijuar Takime tani, përmes kësaj lidhjeje, dhe kështu të krijojmë lidhjen e dhomës së takimeve që duhet ta ndajmë me të gjithë ata që duan ose kanë nevojë për të hyrë, nuk kemi nevojë të shkarkojmë aplikacionin e disponueshëm, as Windows. ose macOS, megjithëse mund ta bëjmë edhe nëse jemi njohur me aplikacionin.

Në mënyrë që të përdorim shfletuesin tonë për videokonferenca përmes Skype, ky duhet të jetë Chrome, Microsoft Edge o ndonjë shfletues tjetër i bazuar në Chromium (Trim, Opera, Vivaldi).

Kërkesat për të hyrë në një thirrje video duke përdorur Meet Now

Nga një smartphone ose tabletë

Për të qenë në gjendje të përdorim këtë shërbim të ri të thirrjeve është e nevojshme, po ose po, që kemi instaloi aplikacionin Skype në pajisjen tonëPo, ne nuk kemi nevojë të përdorim aplikacionin për t'u regjistruar ose identifikuar me llogarinë tonë, nëse kemi një llogari të Microsoft (@outlook, @hotmail, @ msn ...)

Skype: Thirrje falas IM dhe video
Skype: Thirrje falas IM dhe video
zhvilluesi: Skype
Çmimi: XNUMX EURO
Skype për iPhone (Lidhja e AppStore)
Skype për iPhonefalas

Nga një kompjuter

Microsoft Edge

E vetmja kërkesë për të qenë në gjendje të qasemi në thirrjet në grup që Skype na ofron përmes Meet Now, është e njëjtë si kur i krijoni ato, që shfletuesi ynë është Google Chrome, Microsoft Edge ose ndonjë shfletues tjetër i bazuar në Chromium. Nëse nuk kemi ndonjë nga këta shfletues, duke klikuar në link, kemi mundësinë të shkarkojmë Skype dhe ta instalojmë në kompjuterin tonë nëse nuk duam të instalojmë ndonjë nga këta shfletues.

Duhet të mbahet mend se nëse jeni përdorues të Windows 10 dhe keni versionin më të fundit të këtij sistemi operativ, Microsoft Edge bazuar në Chromium, është instaluar natyrshëm në kompjuterin tuaj.

Takimet Tani vs Skype Grupi Chat

Biseda në grup Skype, Ato janë thirrjet video që ne i kemi njohur gjithmonë nga Skype, ato janë personalizuar që nga fillimi, specifikohet një emër grupi dhe pjesëmarrësit zgjidhen që nga fillimi kur krijohet biseda.

Takohuni si biseda në grup, ato mund të konfigurohen shpejt dhe të ndahen me të tjerët në dy hapa të thjeshtë. Titulli i takimit mund të modifikohet pas krijimit të grupit, si dhe shtimit të një fotoje profili.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.