Telegrami është rikthyer në modë, të paktën për presidentët

Telegrafi

Telegrafi është në modë, nuk e dinit? Dhe nuk po flasim për Telegram, aplikacionin e mesazheve të menjëhershme me origjinë ruse që përfshin një numër të jashtëzakonshëm funksionesh dhe që për ndonjë arsye të çuditshme nuk përfundon duke e pozicionuar veten si një nga më të mirët. Po flasim për telegramin, një sistem komunikimi i përdorur që nga viti 1937 në Angli dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës, i cili dje pësoi një kulm të lartë përdorimi, dhe është se Vladimir Putin (Presidenti i Rusisë) dhe Mariano Rajoy (Presidenti i Spanjës), Ata vendosën të përgëzojnë Donald Trump për fitoren e tij në zgjedhje përmes kësaj mjeti të veçantë të komunikimit.

Dërgimi i një telegrami është akoma efikas dhe i lirë, në fakt, ne do të jemi në gjendje dërgoni një telegram direkt nga faqja e internetit e Correos. Megjithëse supozojmë se arsyeja e vërtetë pse Rajoy dhe Putin i kanë dërguar një telegram Donald Trump është se qeveritë do të kenë një linjë të drejtpërdrejtë nga kjo mënyrë e veçantë e komunikimit që është plotësisht e besueshme.

Bota e pushtetit duket se nuk e ka arritur ende traditën shumëvjeçare të grupeve WhatsApp në punë. Kështu, Putini ishte i pari që i dërgoi një telegram Donald Trump dhe nuk është e para dhe as nuk do të jetë hera e fundit që ai e bën këtë, Putini pëlqen të përgëzojë krerët e rinj të shtetit si kjo.

Rajoy, mbase I prekur nga traditat e fëmijërisë së tij, ai gjithashtu vendosi të përdorë këtë metodë komunikimi dje. Në fakt, Moncloa ka bërë publike telegramin që Rajoy i dërgoi Donald Trump, të cilin tani e përfshijmë:

«Në emër të Qeverisë Spanjolle dhe në emrin tim personal, dëshiroj t'ju përgëzoj për fitoren tuaj në zgjedhjet për Presidencën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Qytetarët kanë bërë që zëri i tyre të dëgjohet, duke zbuluar edhe një herë vitalitetin e demokracisë amerikane.

Shtetet e Bashkuara dhe Spanja janë partnerë dhe aleatë strategjikë. Jam plotësisht i bindur që gjatë mandatit tuaj ne do të forcojmë marrëdhëniet tona dypalëshe në të gjitha fushat duke kërkuar mirëqenien dhe prosperitetin e qytetarëve tanë. Së bashku ne do të vazhdojmë të përballemi me sfidat dhe kërcënimet ekzistuese në skenën ndërkombëtare.

Spanja konsideron çelësin e marrëdhënies transatlantike dhe për këtë arsye ne do të vazhdojmë të punojmë me Administratën e re të vendit të saj për të thelluar dhe pasuruar marrëdhëniet e saj me të gjithë Bashkimin Evropian.

Shfrytëzoj këtë rast për t'ju shprehur sigurinë e vlerësimit dhe vlerësimit tim më të lartë »

Kështu, Telegram është rikthyer në modë, ose të paktën dje ishte për disa orë. Tani mund të kthehemi në jetën tonë të butë të WhatsApp dhe mesazheve të çastit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   rodo dijo

    Kur në këtë vend i japin një këngë, ne i japim atij si një violinë të huazuar. Ne jemi më të vetëdijshëm për të tjerët sesa për gjërat tona, kështu shkon, ne jemi konformistë dhe marrim një shaka nga gjithçka.

bool (e vërtetë)