Termometrat e galiumit: si të zgjedhim më të mirën?

Materiali galium

Instrumenti i parë i matjes së temperaturës u krijua nga Galileo Galilei dhe fillimisht u pagëzua si termoskop. Termoskopi ishte një tub qelqi me një sferë të mbyllur në një skaj që ishte zhytur në një përzierje uji dhe alkooli që nxehej në mënyrë që të ngrihej përmes tubit ku ndodhej një shkallë numerike.

Që atëherë, termometri Galileo Galileo ka evoluar për t'u përshtatur me të gjitha llojet e matjeve, duke qenë termometri i merkurit (krijuar nga Gabriel Fahrenheit në 1714) një nga më të përdorurat në botë për të matur temperaturën e trupit. Sidoqoftë, për shkak të toksicitetit të lartë, prodhimi i tij është i ndaluar në shumë vende.

Edhe pse shumë njerëz ende mbështeten në termometrat e merkurit për të matur temperaturën e trupit, është gjithnjë e më e vështirë t'i gjesh ato në treg. Një zgjidhje është përdorimi i termometrave dixhitalë, megjithëse nganjëherë ato japin ndjesinë se sa herë që përdoren, ajo ofron një matje të ndryshme ndryshe nga termometrat tradicionale të merkurit.

Nëse termometrat dixhitalë nuk ju kanë bindur, një zgjidhje është të përdorni termometra galium, këto janë alternativa më e mirë për ato të një jete. Termometrat e galiumit, si termometrat e merkurit, konsiderohen më të saktaDisavantazhi i tyre kryesor është koha e gjatë e nevojshme për të marrë matjen e saktë, përveç se janë bërë prej qelqi, kështu që ato janë shumë të brishta për çdo rënie që mund të ndodhë.

Çfarë është galiumi

Çfarë është galiumi

Siç e përmenda më lart, merkuri ndaloi të përdoret në prodhimin e termometrave në 2007, kur Bashkimi Evropian e ndaloi atë për shkak të nivelit të lartë të toksicitetit jo vetëm për njerëzit, por edhe për mjedisin.

Zëvendësimi i merkurit në termometra ishte galiumi, më tepër galinstani (galinstan në anglisht: galium, indha dhe stannum), një aliazh i galiumit (68,5%), indiumit (21,5%) dhe kallajit (10%) që ofron një saktësi shumë të ngjashme me atë që mund të gjenim në termometrat e merkurit.

Galium përdoret për në termocentralet bërthamore për të stabilizuar plutoniumin, brenda teleskopëve për të gjetur neutrinot, është i pranishëm në disa lloje të paneleve diellore dhe pasqyrave, mund të aplikohet në alumin për të gjeneruar hidrogjen duke reaguar me ujë, përdoret për të trajtuar njerëzit me kalcium të tepërt në gjak ...

Përparësitë e termometrave të galiumit

Përparësitë e termometrit të galiumit

Përparësitë e termometrave të galiumit ato janë praktikisht të njëjtat që tashmë mund t'i gjenim në termometrat e merkurit dhe që vlejnë për shumicën e termometrave jo-dixhital.

 • Qëndrueshmëria me kalimin e kohës. Ashtu si termometrat e merkurit, jetëgjatësia e termometrave të galiumit është e pafund, domethënë, do të funksionojë gjithmonë si dita e parë për sa kohë që ato nuk prishen.
 • El diapazoni i gabimeve është 0,1 ° C.
 • Duke mos përfshirë zhivën, ato janë e qëndrueshme për mjedisin dhe mund të riciklohen lehtësisht.
 • Edhe pse ka të gjitha çmimet, në përgjithësi, ato janë më lirë se termometrat dixhitalë.
 • Pastrim i lehtë, pasi me pak sapun mund ta kufizojmë gotën.

Si funksionojnë termometrat e galiumit

Si funksionojnë termometrat e galiumit

Funksionimi i termometrave të galiumit është i njëjtë me atë të termometrave të merkurit. Gjëja e parë për të kontrolluar para se ta vendosni në zonën e matjes është ajo lëngu brenda është nën 36 gradë duke e tundur vazhdimisht derisa të jetë në atë nivel.

Pastaj e vendosim në zonën e trupit ku duam të masim, përgjithësisht në gojë, sqetull ose rektum dhe kemi pritur për të paktën 4 minuta. Ndryshe nga termometrat dixhitalë që maten në sekonda, termometrat e galiumit (si ato të merkurit) kërkojnë disa minuta për të bërë matjen e saktë.

Pasi të kemi marrë matjen përkatëse duhet pastroni zonën matëse të termometrit me sapun dore dhe tundeni vazhdimisht derisa galiumi të jetë nën 36 gradë dhe ta ruani në rastin përkatës në një vend të freskët, të ajrosur, të mbrojtur nga rrezet e diellit.

Çfarë ndodh nëse një termometër galiumi prishet

Termometri i merkurit dhe galiumit

Termometra galiumi janë bërë prej qelqi, kështu që përpara çdo rënie aksidentale ato mund të prishen dhe të jenë krejtësisht të padobishme duke na detyruar të blejmë një të re.

Lidhur me përmbajtjen e brendshme të saj, galiumi nuk është një material toksik sikur të jetë zhiva e gjetur në termometrat e parë që janë prodhuar deri në mes të vitit 2007 në Evropë.

Nëse jemi kuriozë të prekim galiumin, kur e gjejmë atë në kontakt me lëkurën do të zhduket për shkak të ngjyrës së trupit. E njëjta gjë ndodh kur një termometër që përdor alkool me ngjyra për të bërë matjet e temperaturës prishet. Me mbetjet e termometrit, duke qenë qelqi, mund ta riciklojmë atë në enën përkatëse të riciklimit.

Çfarë termometër galiumi për të blerë

Ku të blini termometër galiumi

Ndryshe nga termometrat e merkurit, termometrat e galiumit Ata nuk janë të gjithë të njëjtë pasi secili ofron funksionalitet shtesë. Nëse ne kërkojmë për termometrat më të mirë të galiumit, ne duhet të marrim parasysh cilat janë karakteristikat që ajo na ofron dhe cilat i bëjnë ato të ndryshme nga pjesa tjetër.

Kur blini një termometër galiumi, duhet të kemi parasysh se xhami nuk përfshijnë materiale toksike dhe se nuk është bërë nga materiale plastike, pasi që këto nuk na ofrojnë një matje të saktë. Nëse është bërë edhe me materiale anti-alergjike, aq më mirë.

Kur ulim temperaturën për të marrë një matje përsëri ose për ta vendosur përsëri në rastin e saj, ne duhet të tundim termometrin. Disa modele përfshijnë një sistem të quajtur përzierës pijesh, e cila lejon që ajo të tronditet në një mënyrë më të shpejtë dhe më të rehatshme, duke shmangur gjatë procesit që mund të kërcejë nëpër ajër.

Diapazoni i matjes së të gjithë termometrave është midis 35,5 dhe 42 gradë, kështu që nëse gjejmë modele që na ofrojnë një matje më të gjerë, duhet t'i mos besojmë, pasi temperatura e trupit të një trupi të gjallë mund të gjendet vetëm midis asaj maksimale dhe minimale

Një tipar tjetër që duhet të marrim parasysh kur blejmë një termometër galiumi është nëse ai përfshin një lente që e bën më të lehtë leximin e temperaturës. Termometrat nuk janë karakterizuar kurrë duke ofruar një matje të lehtë për t'u parë kryesisht për shkak të madhësisë së tyre, kështu që nëse përfshin një lente që e bën më të lehtë për të lexuar, gjithmonë do të vlerësohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)