Thashethemet e reja për syzet e Apple

Njeriu shikon shikuesin me syze realiteti të shtuar

Syzet inteligjente të Apple janë një nga projektet më të pritura në botën e teknologjisë. Megjithatë, thashethemet për lançimin e tij kanë qenë rreth nesh që nga viti 2017, dhe ato kanë qenë sa të shumta aq edhe kontradiktore dhe konfuze.

Kjo është arsyeja pse shumë specialistë dyshojnë se syzet Apple do të ekzistojnë ndonjëherë, por patentat dhe rrjedhjet tregojnë se ato janë gati të paraqesin diçka. Në këtë postim, ne shqyrtojmë gjithçka që dimë deri më tani për veçoritë, datën dhe të ardhmen e syzeve Apple.

Ju lutemi vini re se sa vijon është spekulim i informuar dhe Apple Glasses mund të mos jetë një produkt i disponueshëm publikisht. Megjithatë, ata na lejojnë të shohim të ardhmen e teknologjisë, duke na treguar se për çfarë po punojnë brenda gjigantit të mollës.

Djali shijon një përvojë me kufjet e realitetit virtual

Syzet e Apple do të jenë VR apo AR?

Megjithëse të ngjashme, realiteti i shtuar (AR) dhe realiteti virtual (VR) nuk janë të njëjta. Kufjet e realitetit virtual (VR) janë pajisje që bllokojnë botën reale, duke na dhënë një përvojë gjithëpërfshirëse. Ata janë gjithashtu zakonisht të mëdhenj dhe të rëndë, si Oculus Rift i famshëm.

Realiteti i shtuar (AR) është i ndryshëm. Syzet AR janë transparente dhe të lehta, thjesht duke shtuar një shtresë dixhitale asaj që shohim. Shumica janë në formën e një ekrani të vogël të vendosur mbi syze mjaft standarde dhe mund të vishen kudo.

Cili nga këta djem do të jenë syzet e Apple? Thashethemet më të fundit tregojnë këtë Apple fillimisht do të prezantonte syze të realitetit të shtuar. Në të njëjtën kohë ata do të punonin në një kufje pak më të madhe dhe më të shtrenjtë VR/AR.

Vajza ngas një biçikletë me kufje të realitetit virtual

Kur do të prezantohen syzet Apple?

Data e prezantimit të syzeve të Apple nuk është konfirmuar zyrtarisht apo jozyrtarisht, por për të ka zëra dhe parashikime të ndryshme.

Disa burime sugjerojnë se syzet e Apple do të shfaqen në ngjarjen e zhvilluesve të WWDC të 2023 (duke filluar nga 5 qershori). Thashetheme të tjera tregojnë për një prezantim përpara WWDC, ndërsa të tjera vonojnë lançimin deri në 2024 ose 2025.

Pse Apple do ta vononte prezantimin e një produkti të tillë inovativ? Shqetësimet për dobësinë e ekonomisë këtë vit mund të jenë arsyeja kryesore, por gjithçka e tregon këtë prodhimi i syzeve Apple tashmë ka filluar.

Djali i impresionuar nga realiteti virtual

Sa do të kushtojnë syzet Apple?

Çmimi i syzeve Apple gjithashtu nuk është konfirmuar zyrtarisht nga kompania, por ka disa thashetheme dhe vlerësime në lidhje me të. Çmimi në çdo rast do të varet nga ajo që prezanton Apple, ose syze të realitetit të shtuar, ose kufje AR/VR.

Kufjet VR/AR të Apple pritet të kushtojnë mjaft, madje duke shkuar deri në barrierën prej 3.000 dollarësh. Por pritet që Apple të zhvillojë modele më të lira, të cilat do të prezantohen më vonë.

Nëse Apple më në fund prezanton syzet e realitetit të shtuar, analisti Ming-Chi Kuo vlerëson se ato mund të kenë një çmim prej rreth 1.000 dollarë ose euro. Të tjerë mendojnë se është më e besueshme që çmimi përfundimtar të jetë më afër 2.000 dollarë ose euro.

Çmimi përfundimtar do të varet nga veçoritë që Apple dëshiron të integrojë në produktin dhe audiencën që synon. Me përjashtim të një përparimi të papritur teknologjik, ky do të jetë një produkt i veçantë, ndryshe nga pajisjet e tjera të veshjes të Apple.

Syzet e realitetit të shtuar që tregojnë një shtresë dixhitale në një rrugë

Cilat janë veçoritë e syzeve Apple?

Kjo është ndoshta pika më e rëndësishme dhe mund të kushtëzojë çmimin dhe disponueshmërinë e syzeve Apple. Cili do të jetë dizajni dhe funksionaliteti i syzeve të realitetit të shtuar të Apple? Ne dimë pak me siguri, por mund të spekulojmë.

Për vite (dhe madje dekada) Apple ka regjistruar një sërë patentash që lidhen me funksionimin dhe dizajnin e syzeve inteligjente. Duke përdorur këtë dhe teknologjinë e disponueshme, ne mund të kemi një ide se si do të duken syzet Apple.

Mikrofona dhe kufje

Syzet e Apple do të kenë të paktën dy altoparlantë, një pranë secilit vesh, si dhe një mikrofon. Kështu që ju mund të ndërveproni me Siri, të bëni dhe t'u përgjigjeni telefonatave ose të dëgjoni muzikë ose podkaste. Diçka e ngjashme me syzet e tjera inteligjente, të tilla si Amazon Echo Frames.

Gjithashtu, syzet e Apple mund të kenë shumë mikrofona të shpërndarë në të gjithë kornizën. Sipas një patente të paraqitur nga Apple, këta mikrofona do të jenë në gjendje të kapin tinguj që ne nuk mund t'i dëgjojmë.

Ata gjithashtu do të jenë në gjendje të na drejtojnë te burimi i atyre tingujve me një lloj sinjali. Nuk e dimë nëse kjo ide do të realizohet apo nëse Apple tashmë e ka përjashtuar atë.

djalë me syze shumëngjyrëshe

Kristal, ekran dhe kamera?

Këto syze do të kenë disa projektorë shumë të vegjël në montime, gjë që do t'ju bëjë të shihni imazhe në lente. Këto imazhe do të përzihen me atë që shihni përreth jush, duke krijuar potencialisht një shtresë dixhitale në të gjithë mjedisin tuaj.

Një raport i vitit 2019 thoshte se syzet e Apple do të kishin një cilësi shumë të lartë prej 8K. Kjo do të thotë se çdo sy do të shohë një imazh që është 7680 x 4320 piksele. Nëse Apple integron projektorë në të dy kristalet, me siguri mund të eksplorohen disa efekte 3D.

Ming-Chi Kuo, një ekspert i Apple, tha se syzet do të përdorin ekranet Micro-OLED të Sony dhe komponentë të tjerë optikë. Kështu që ju mund të shihni gjëra që nuk janë aty (realiteti i shtuar) ose të futeni në një botë virtuale (realitet virtual).

Syzet e Apple pothuajse me siguri nuk do të kenë kamera, sepse ato mund të paraqesin një problem privatësie dhe pranimi shoqëror. Si kuriozitet, Apple ka zbuluar në të kaluarën se kristalet mund të gradohen, gjë që tregon se ato do të jenë të këmbyeshme.

softuerët dhe kontrollet

Këtu ka shumë pasiguri. Disa zbulues të Apple tregojnë se syzet e realitetit të shtuar do të përdorin një sistem operativ të quajtur rOS. Syzet e Apple ka të ngjarë të mbështeten në iPhone ose Mac të përdoruesit për të bërë përpunimin për to.

Ashtu si syzet inteligjente Amazon Echo Frames, përdoruesit e syzeve Apple do të jenë në gjendje të ndërveprojnë me një asistent inteligjent (në këtë rast Siri) me zë, t'i kërkojnë atij të telefonojë një kontakt, t'u përgjigjet pyetjeve, të mbajë një shënim, të luajë një podkaste, etj.

Nuk dihet se çfarë lloj lidhjeje do të kenë dhe nëse do të mund të funksionojnë në Android ose Windows, apo edhe nëse mund të funksionojnë në mënyrë të pavarur. Do të duhet të presim njoftimin zyrtar për të pasur më shumë të dhëna, dhe për t'i dhënë fund thashethemeve.

Vajza heq syzet inteligjente dhe tregon sytë

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.